Історія Краматорська у пам’ятниках. Що вони розповідають про місто

Історія Краматорська у пам’ятниках. Що вони розповідають про місто

Обличчям будь-якого міста можна вважати його архітектуру та пам’ятники. Адже саме у них скульптори увічнили багате історичне минуле. Пам’ятники, що встановлені у Краматорську, стали відображенням різних історичних періодів. Це нагадування, для всіх мешканців міста про визначні події, видатних особистостей та символи Краматорська.

Якщо ви хочете краще дізнатися про наше місто, очі можуть буквально розбігатися від кількості скульптурних пам’яток.  У сьогоднішньому матеріалі “Pro100Media” розкаже про деякі з них.

Пам’ятник Василю Стусу

Якщо ви цікавитесь українською літературою та вважаєте себе справжнім патріотом, вам точно сюди. Пам’ятник для Краматорська відносно новий – його встановили на перетині вулиць Дружби та Стуса влітку 2020 року.

Автор пам’ятника, член Національної спілки художників України В’ячеслав Гутиря зізнавався, що зовнішній вигляд майбутнього монументу побачив уві сні. Саме тоді В’ячеслав уперше замислився над створенням скульптурної композиції. Ідею одразу ж підтримав Клуб підприємців Краматорська, а завод автогенного обладнання “Донмет” допоміг із її втіленням у життя.

Композиційно пам’ятник Василю Стусу складається з кам’яної арки, на якій висічені рядки, що належать поету, і металевої поверхні з його портретом.

Пам’ятник-паротяг

Одна з найсвіжіших пам’яток у Краматорську.  Встановили паротяг на початку листопада 2021 на привокзальній площі. Крім того, що пам’ятник виглядає дуже красиво, для Краматорська він є особливим, оскільки наше місто, можна сказати, починалося із залізничної станції.

Паротяг 9П-337, який встановлено на площі, працював ще з початку XX століття. Тоді Краматорське металургійне товариство робило паротяги серії О. Понад 30 років він стояв уже як пам’ятник у промзоні та доступ до нього був обмежений.

Пам’ятник-літак 

Літак стоїть на перехресті вулиць Паркова та Ярослава Мудрого біля Центру позашкільної роботи. Його було відкрито 8 вересня 1973 року на честь 30-річчя визволення Краматорська від німецько-фашистських військ.

У 2000-х пам’ятник став непридатним, але міська влада не могла його відремонтувати, оскільки “Літак” нікому не належав. Оновленням “Літака” зайнялася громадська організація “Центр цивільних ініціатив “Зірка Краму”.

 5 липня цього року міська адміністрація офіційно повідомила про перефарбування Літака. Його “вдягнули” у блакитний “піксель” — в який фарбують сучасні українські літаки. Тому тепер одне з найпоширеніших місць для зустрічей мешканців міста заграло новими фарбами.

Скульптурна композиція “Народжені в Україні”

«Народжені в Україні» – це скульптурна композиція, присвячена скульпторам-авангардистам ХІХ століття. Композиція складається із чотирьох скульптур, згрупованих навколо куба.

Кожна з них присвячена одному з українських художників, які зробили значний внесок у розвиток українського мистецтва, та символізують один зі стилів авангардизму, до створення яких вони мали відношення. Казимир Малевич, Давид Бурлюк, Михайло Бойчук, Олександр Архипенко – чотири художники зі світовим ім’ям, кожен із них засновник у світовій культурі свого спрямування, всі вони народжені в Україні. Скульптури встановлені у сквері “Лабіринт”.

Пам’ятник Леоніду Бикову

Пам’ятник знаменитому актору та режисеру Леоніду Бикову було встановлено у 2002 році, перед Палацом культури імені Леніна (зараз ЦКД ім. Бикова).

Леонід Биков народився 12 грудня 1928 року у селі Знам’янське Донецької області. 1929 року батьки переїхали до міста Краматорськ, де Биков закінчив середню школу, там же вперше вийшов на сцену місцевого ПК імені Леніна. Великий українець подарував людям безсмертні фільми “Максим Перепелиця”, “Ати-бати, йшли солдати”, “Приборкувальниця тигрів”, “Зайчик” та інші. Найзнаковішим образом актора стала роль командира “співочої ескадрильї” – Маестро, у фільмі “У бій ідуть лише “старі”, який вийшов у широкий прокат в 1974 році.

2018 року під час концерту української співачки Alyosha глядачі розбили бюст Леоніду Бикову. Очевидці розповіли, що деякі глядачі намагалися залізти на погруддя, щоб побачити зірку. У результаті бюст не витримав, упав на землю і розбився. У грудні того ж року до дня народження Бикова його було відновлено.

Пам’ятник Степану Чубенку

Степан Чубенко був воротарем футбольного клубу “Авангард”. У 2014 році його вбили проросійські бойовики в Донецьку. Хлопцеві було 16 років.

Пам’ятник відкрили у грудні 2021 року. Він встановлений у Саду Бернацького. Його зробив місцевий скульптор Ігор Нестеренко з армованого полімерного граніту. Автор зобразив хлопця з футбольним м’ячем у руках та у спортивній формі своєї команди.

Пам’ятник ліквідаторам аварії на ЧАЕС

Пам’ятник розробив краматорський скульптор Ігор Нестеренко.

Монумент висотою понад 4 метри та вагою близько 3 тонн  зображує двох ліквідаторів на тлі зруйнованого реактора, які ведуть боротьбу з атомом, що розбушувався. Пам’ятник виконаний із полімер-граніту, зверху він покритий матеріалом, який імітує бронзу. Він встановлений у сквері Старого міста неподалік ЦКД ім. Бикова.

Як розповів голова правління ГО «КДСВІ «Пам’ять Чорнобиля» Наїль Мардагалімов, понад 10 років чорнобильці боролися за те, щоб ліквідаторам було встановлено пам’ятник. За відомостями Наїля Мардагалімова 1052 краматорці були залучені в ліквідації наслідків аварії. Багатьох сьогодні вже немає, багато хто живе з інвалідністю, тому встановити пам’ятник стало для ліквідаторів, що залишилися, справою честі.

Серце матері

Придивившись до пам’ятника, можна побачити зображення серця. У композиції 5 граней. Це 5 континентів нашої Землі. П’ять пелюсток, п’ять напівсердець, зімкнулися докупи. У центрі композиції – тумба, де п’ятеро дітей різних національностей. І, звичайно ж, на серцях наших мам, на емоціях наших жінок тримається вся наша Земля. Тому композицію вінчає земна куля.

Гранітна куля, що зображує Землю, обертається. Композиція встановлена у сквері Матері.

Батьківщина – мати

Це одна з найтаємничіших скульптур Краматорська, створення якої обросло чутками та домислами.

Одні стверджують, що фігура жінки – грузинська. У руках у неї спочатку був глечик, але пізніше його замінили на гілку. Інші кажуть, що фігура молдавська, а підняті руки символізують танець або збір винограду. А відомий краєзнавець Микола Древетняк розповідав, що в Краматорськ привезли скульптуру Батьківщини-матері, яку виготовили та планували встановити  в Ризі. П’ять листочків та гілочка над головою статуї, мовляв, уособлюють п’ять областей тоді ще Латвійської РСР.

Пам’ятник справді робили у Ризі, оскільки у 60-ті роки наше місто підтримувало зі столицею Латвії дружні зв’язки. Але спочатку пам’ятник хотіли поставити у Старому місті, а навколо пам’ятника планували побудувати великий меморіальний комплекс із напівкруглою стелою та кількома малими скульптурами. Вартість такого комплексу для міста виявилася непомірно великою, тож вирішили встановити скульптуру в іншому місці.

У листопаді 2005 року мешканці Краматорська зауважили, що скульптура Батьківщини-матері нахилилася. Про випадок були повідомлені всі аварійні служби. Як з’ясувалося, нахилилася вона від того, що піднята вгору права рука мідної жінки через тридцять років я стала критично важкою для такого крихкого корпусу. Пізніше стало зрозуміло, що відновити її на місці буде неможливо, тому всю скульптуру відвезли до термічного цеху НКМЗ, де її й було відреставровано. У квітні 2016 року скульптуру посріблили, і в такому вигляді ми її бачимо сьогодні.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Пам’ятник Тарасу Шевченку 

Монумент, споруджений на честь українського поета, прозаїка, художника та етнографа Тараса Григоровича Шевченка, встановлений 27 вересня 2008 року. Автор пам’ятника – скульптор Іван Базилевський.

Пам’ятник Шевченку – одне з найулюбленіших місць проведення патріотичних акцій та збору шанувальників українського митця.

Цікавий факт: “Український розмовний клуб “Файно” 5 разів одягав на краматорського Шевченка сорочку. Під час повномасштабного вторгнення учасники клубу продовжують цю традицію й в інших містах України.