З початком війни на Донбасі українські військові підняли Державний прапор України на поважну висоту. Синьо-жовтими прапорами прикрашають форму та бойові автівки, вони майорять на блокпостах та над бліндажами. З року в рік стяг стає оберегом для кожного мешканця Донеччини, проявом вдячності хлопцям, які виборюють нашу Незалежність та символом віри в Перемогу.
Цікаво, що синьо-жовтий стяг на заходах у містах Донецької області з’явився навіть раніше, ніж в інших містах України. А зараз його майоріння важливе в кожному навіть найменшому селі Донеччини.
Сьогодні, у День державного прапора, журналісти “Pro100Media” зібрали цікаві історичні факти про український прапор на Донеччині.
Перший український прапор на Донеччині підняли у місті Бахмут
Сталося це у листопаді 1917 році. Саме так у місті визнали Українську Народну Республіку. Прапор підняли над Бахмутською повітовою земською управою (зараз будинок коледжу транспортної інфраструктури). Подію зобразив бахмутський художник Сергій Садчиков, вона має назву “Перше підняття українського прапора у Бахмуті” й була написана навесні 2021 року. Митець змушений був залишити рідну домівку через обстріли Росією Бахмута. Зараз доля картини невідома.
Українські прапори майоріли над Бахмутом до грудня 1918 року, коли після повалення влади гетьмана Павла Скоропадського Директорія УНР, що прийшла до влади в Києві, не змогла утримати владу в регіоні, й розташовані тут війська Української Народної Республіки мусили відступити під натиском спочатку білогвардійців, а потім – більшовиків.
Під час відкриття Установчої конференції Народного Руху України український прапор пронесли вулицями Донецька
Це відбулося 20 серпня 1989 року. Прапор вивісили у залі, де проводилося засідання, а пізніше учасники конференції пройшлися з ним ходою по вулицях Донецька. Вдруге це відбулося 22 січня 1990 року у річницю свята Злуки. Тоді українські активісти зібралися у Донецьку біля пам’ятника Тарасу Шевченку та підняли між собою український прапор.
Під українським стягом відбувся екологічний похід
У 1990 під українським знаменом відбувся загальноукраїнський екологічний похід «Дзвін-90», маршрут якого пролягав через Донецьк, Бахмут, Костянтинівку, Дружківку, Краматорськ, Слов’янськ та інші населенні пункти Донеччини.
У Краматорську прапор вперше пронесли у день народження Шевченка
Стяг несли як символ у Краматорську на мітингу на честь дня народження Тараса Шевченка – 9 березня 1990 року, кий відбувся у сквері Профспілок. Того ж року синьо-жовтий з’явився і на першотравневих демонстраціях по всій Донеччині.
У 1991 український прапор вперше підняли над Святогір’ям
Український прапор підіймали у містах Донеччини під час культурологічного походу «Козацькими шляхами» навесні-влітку 1991 року. Наприкінці цього походу вперше підняли синьо-жовтий прапор над Святогір’ям.
У 1993 державний прапор замайорів над “Донецьком”
26 червня 1993 року прапор замайорів над «Донецьком» — малим десантним кораблем на повітряній подушці ВМС України. На час здачі в експлуатацію це був найбільший у світі десантний корабель на повітряній подушці, спроможний виходити на берег і навіть рухатися плавнями великих річок та болотистою місцевістю. «Донецьк» був справді грізною зброєю — його було оснащено, зокрема, зенітними ракетними комплексами «Ігла-1М» та реактивними системами залпового вогню «Огонь».
У Донецьку розгорнули найдовший прапор України
23 серпня 2007 в Донецьку розгорнули прапор України площею 1350 м кв. Прапор занесено в Книгу рекордів України й довгий час він вважався найбільшим державним прапором. Він був зшитий вдовою шахтаря Марією Бєлятковою. Прапор побував у всіх обласних центрах країни, під Крутами, на Говерлі, в Хусті, під Берестечком і в інших історичних місцях.
Український прапор став символом українського спротиву у 2014
З українськими прапорами люди виходили на вулиці під час проукраїнських мітингів у 2014 році. Перший такий захід відбувся у Донецьку 4 березня.
В той день мешканці міста розвіювали українські стяги, викрикували гасла “Донецьк – це Україна”, “Схід і захід разом”, “Україна – єдина”, “Україна – понад усе!”.
28 квітня того року Донеччина бачила останні мітинги під жовто-блакитними прапорами. До цього їх відбулися десятки: протягом усієї весни донеччани виходили на площі своїх міст, щоб висловити підтримку суверенітету України.
Серед експонатів Національного музею історії України є прапор «кіборгів»
Це прапор України із зібраними в Донецькому аеропорту підписами, який подарували музею бійці 93-ї окремої механізованої бригади.
Оборона донецького аеропорту у 2014 тривала 242 героїчні дні. Опорним пунктом українських військових стало селище Піски, через яке проходила ротація бійців, постачалися провізія та боєприпаси.
Прапор з Донеччини побував в Антарктиці
Після завершення служби в зоні АТО командир відділення 12 батальйону територіальної оборони “Київ”сержант В’ячеслав Цветінський передав бойовий прапор свого батальйону товаришу – метеорологу Олександру Полудню, який доставив його в Антарктику. У 2016 – 2017 на українській станції “Академік Вернадський” був наш стяг. Він надихав полярників на плідну роботу та став своєрідним талісманом. У серпні 2017 прапор передали до Національного музею історії України.
За прапор було вбито нашого земляка, Народного Героя України Степана Чубенка
Саме за синьо-жовту стрічку на рюкзаку окупанти у 2014 жорстоко катували та вбили 16-річного Степана Чубенка з Краматорська. Українського активіста, футболіста та поета окупанти затримали на вокзалі в Донецьку. Підліток їхав на потязі “Київ – Донецьк” у рідне місто. Ворожі бойовики відвезли неповнолітнього в село Кузнецово-Михайлівка. Там його катували та застрелили п’ятьма пострілами.
У Краматорську було збудовано найбільший флагшток на Донеччині
У 2021 у Краматорську з нагоди 30-річчя Незалежності України збудували найбільший флагшток у Донецькій області, заввишки 80 метрів. 23 серпня в День Державного Прапора відбулось урочисте підняття найбільшого прапора України в області.
Майстриня з Донеччини стала рекордсменкою України
З початку війни волонтерка з Донеччини Ангеліна Шостак шиє українські прапори для українських бійців та патріотів. Захопившись цим, вона навіть стала рекордсменкою України та пошила 20-метровий стяг просто у себе на кухні. На ньому вишиті слова із Конституції «носієм суверенітету і єдиним джерелом влади в Україні є народ».
Прапор України встановили між Донецькою та Харківською областями
Вже під час повномасштабного вторгнення, 21 вересня 2022 керівництво Донеччини встановило на межі Харківської та Донецької областей прапор України. Це стало можливим завдяки звільненню ділянки траси Київ-Харків-Довжанськuй Збройними силами України, які у важкому бої змусили російських окупантів звідти відступити.
Зараз на звільнених від ворога територіях триває робота з розмінування та відновлюється життєзабезпечення населених пунктів.
В День Соборності учасники автопробігу розгорнули величезний прапор України
22 січня 2023 українці відзначили День Соборності автопробігом зі Святогірська до кордону з Харківською областю. Біля стели Донецької області активісти розгорнули 35-метровий прапор України. Цей прапор під час Революції Гідності перебував на Майдані в Києві.
Залиште коментар
Розгорнути ▼