Зараз Росія активно користується тим, що в Донецькій області, де продовжуються активні бойові дії, ведуться численні дискусії про мобілізацію та призов. Через ЗМІ ворог маніпулює темою роботи Територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, поширюючи тези: “ОСТАННЯ мобілізація”, “повістка = смерть”, “чинити опір Росії марно”, та інші подібні заяви.
Насправді залякуванням мобілізацією Росія займається ще з самого початку повномасштабного вторгнення.
У 2022 у Росії заявили, що Україна примусово мобілізує мешканців цілого ряду населених пунктів Донеччини, зокрема Бахмута, Соледара та довколишніх міст, аби поповнити значні втрати у живій силі. Але в той час активної мобілізації в нашій області не було, мало того, багато чоловіків добровільно йшли захищати країну.
З’явилася інформація й стосовно нібито мобілізації працівників Донецької облдержадміністрації. Але тодішній голова Донеччини Павло Кириленко відразу зауважив, що “наказ”, який поширюють росіяни – це фейк. Він звернув увагу на невідповідність у назвах департаментів та посад, а також у назві “Донецького обласного військового комісаріату”, який на той момент вже мав іншу назву.
Пізніше ворог “взявся” за “мобілізацію” жінок. Тоді ексзаступниця міністра оборони України Ганна Маляр пояснила, що від 24 лютого жодної жінки примусово не мобілізували.
У 2023 до “списку мобілізованих” ворог додав й людей похилого віку. У ЗМІ та у проросійських телеграм-каналах публікували фото «агітаційних листівок» із закликами до людей літнього віку мобілізовуватись до ЗСУ. Але листівок з подібним змістом на Донеччині не роздавали.
Російські ЗМІ також розповсюджували відеоролик про мобілізацію 86-річної медикині через те, що в неї є Бахмутська прописка. На ньому родичка пенсіонерки показує паспорт і повістку, яку нібито отримала її 86-річна бабуся та розповідає, що повістку та отримала через те, що є мешканкою Донеччини. Але попри те, що жінку нібито мобілізують як медикиню, у повістці зазначена військово-облікова спеціальність “стрілець”.
Крім того, у Центрі стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки зауважили, що військова частина, до якої нібито направлять жінку знаходиться під шефством Сєвєродонецької районної державної адміністрації та на початку повномасштабного вторгнення знаходилася у Рубіжному на Луганщині. Але “призовниця похилого віку” нібито з Бахмута, а це Донецька область. До того ж Бахмут від Рубіжного відділяє близько 67 кілометрів, а Рубіжне станом на сьогодні перебуває в окупації. Тому жінка просто фізично не може викликатися туди.
У 2024, після підписання нового закону про мобілізацію, російські медіаресурси розповсюджували фейк про те, що на Донеччині українці спалюють свої автомобілі, щоб їх не відібрали. “Спалювали” автівки і в інших містах України. Але у “новинах” росіяни найчастіше використовували кадри з пожежею у Святошинському районі Києва.
Також пропагандисти продовжують поширювати інформацію, що через великі втрати на фронті почали мобілізовувати людей з соціально вразливих верст населення та жінок. До списку додали ще й неповнолітніх.
Пропагандисти поширювали фейкову інформацію про рекламу служби жінок в ЗСУ, яка нібито підкреслює, що жінки займають офіцерські посади, а не ролі медиків чи телефоністів. Росіяни намагаються показати, що майже всі чоловіки-офіцери вже загинули, і їх замінюють жінками. Ця маніпуляція спрямована на те, щоб перебільшити втрати українських військових на полі бою та створити враження, що мобілізація торкається всіх соціально вразливих верств населення України: жінок, дітей, сиріт, людей з інвалідністю тощо.
Пропагандисти також використали світлину хлопців у військовій формі з шевронами ЗСУ, взяту на фейсбук-сторінці Київського військового ліцею імені Івана Богуна, де нагороджували призерів олімпіади та писали про загибель Володимира Сачали, якому, за словами російських медійників, було лише 17 років під час мобілізації до 103-ї бригади ТрО.
Цей фейк був швидко спростований. Володимир Сачала був мешканцем села Оселя Яворівської громади на Львівщині, йому було 26 років, і він служив у складі 24-ї бригади. Він загинув не біля Новоселівського на Луганщині, як повідомляли російські медіа, а під населеним пунктом Дружба на Донеччині.
Ворог також поширює брехню, що в Україні для посилення мобілізації розглядають зниження призовного віку до 18 років. Там зазначають, що свідченням цього є розсилання повісток чоловікам 17-річного віку, однак насправді все не так.
Насправді мова йде про повістки 17-річним хлопцям для взяття на військовий облік за місцем проживання, а не поточні заходи з мобілізації. Відповідно до нового закону про мобілізацію, мобілізаційний вік в Україні починається від 25 років.
Проросійські телеграм-канали поширюють дезінформацію про нібито мобілізацію студентів на військову службу. У Центрі протидії дезінформації наголошують, що це черговий фейк росіян, спрямований на зрив мобілізації в Україні та посів паніки.
Крім того росіяни поширюють маніпуляцію про те, що у разі затягування війни або збільшення чисельності армії РФ, влада в Україні розглядає варіант мобілізації трьох мільйонів українок, які не мають дітей.
Але стаття, на яку посилається російський канал, є аналітичним матеріалом, де досліджується обсяг мобілізаційного резерву України. У статті зазначається, що українські жінки можуть долучитися до Сил оборони винятково на добровільних засадах. Обов’язок служити мають лише жінки, що мають медичний фах. У новому законопроєкті про мобілізацію, над яким працює Верховна Рада, також не міститься положень про масову мобілізацію жінок.
Загалом соціальні мережі щоденно наповнюються російськими інформаційними вкидами з дискредитацією діяльності Територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки (ТЦК та СП).
Ось кілька найбільш поширених фейків про мобілізацію на Донеччині, які журналісти “Pro100Media” побачили на російських медіа-ресурсах.
В ТЦК працюють люди, які не були на фронті
Цей фейк маніпулює суспільною думкою на тему соціальної справедливості, викликаючи недовіру до військовослужбовців ТЦК та СП. Насправді з 2022 року сотні воїнів, через поранення або стан здоров’я, були переведені до ТЦК та СП.
ТЦК та СП не мають права перевіряти документи
Військовослужбовці ТЦК мають право перевіряти військово-облікові документи. Повістка може бути вручена в будь-якому місці, не забороненому законодавством України – за місцем проживання, роботи, а також у громадських місцях. Військовозобов’язані громадяни України призовного віку (18-60 років) повинні завжди мати при собі документи, що посвідчують особу, та військово-облікові документи, і надавати їх для перевірки уповноваженим особам.
Мобілізованих одразу відправляють на фронт
Насправді, всіх мобілізованих спочатку направляють до навчальних центрів для належної військової підготовки. Підготовка триває кілька місяців і залежить від військово-облікової спеціальності.
Залиште коментар
Розгорнути ▼