На минулому тижні у різних всеукраїнських групах з’явилося повідомлення про те, що бійцю 54-ї бригади з Краматорська Роману Шевченку, який отримав 80% опіків тіла під Світлодарськом, потрібна допомога в лікуванні. Боєць нібито перебуває в опіковому відділенні Дніпровської лікарні, однак коштів на проведення лікування не вистачає.
В меседжі вказано, що Романа Шевченка поранило 17 грудня під час боїв на Світлодарській дузі. З реанімації його перевели в спецпалату опікового відділення. Дружина Романа, мовляв, працює патрульною поліціянткою у Краматорську, її колегам вдалося зібрати 9,5 тис. грн, яких вистачило на оплату медикаментів на 10 днів – до 3 січня (допис опублікований на початку червня). На цей момент гостро бракує коштів. У Романа Шевченка троє дітей.
Гроші збирали на картку 5417 3301 0513 6383
До повідомлення прикріплене це фото.
Однак журналісти «Pro100Media» з’ясували, що насправді військового на фото звуть Віталій Мізін, він 1993 року народження. Він отримав поранення 17 травня 2022 року внаслідок ракетного обстрілу населеного пункту Десна. Чоловік отримав опіки 2-3 ступеня голови, тулуба, верхніх та нижніх кінцівок, вкрай важкий опіковий шок. Лікарям довелося здійснити ампутацію правої руки та ноги.
Зараз Віталій проходить реабілітацію у Фінляндії разом з родиною, заново вчиться ходити, виховує трьох синів, намагається жити повноцінним життям та розповідає про це у соцмережах. Нещодавно у Захисника народилася третя дитина.
До речі публікацію з подібним текстом, ось тільки вже про військовослужбовця Романа Колесника розповсюджували в соцмережах у 2023 році.
Ймовірно, шахраї розраховують, що довірливі читачі поширюватимуть фейковий збір і перераховуватимуть гроші. Тож ми закликаємо вам відповідально споживати інформацію та довіряти лише верифікованим джерелам.
Як виглядають фейкові оголошення про допомогу українським захисникам
Шахраї намагаються маніпулювати нашими емоціями, використовуючи фотографії тяжкопоранених бійців та вигадані історії про їхній тяжкий стан. Вони часто публікують оголошення й про те, що від пораненого захисника всі відвернулися, і він залишився без підтримки.
Особливо цинічно те, що шахраї використовують реальні фотографії військових, змінюючи їхні імена та придумуючи нові легенди. Типу: “Мене звуть… Я тяжко поранений, від мене всі пішли, допоможіть, перешліть якісь кошти…’. Використовують крадені фото, які видають за вигаданих персонажів.
Як розпізнати шахрайське оголошення
Щоб не потрапити у пастку аферистів, слід звертати увагу на такі деталі:
Автори оголошень намагаються викликати почуття співчуття або провини.
У тексті часто використовують великі літери та емодзі.
Зловмисник вказує неофіційні канали зв’язку — особисті телефони та банківські картки
У публікації немає посилань на офіційних представників волонтерських організацій або на сторінки військових.
Тексти оголошень про нібито збори на лікування бійця часто майже ідентичні.
Ми радимо не брати участі у сумнівних зборах і відправляти гроші лише до тих благодійних фондів і організацій, у яких ви впевнені.
Сторінка шахрая виглядає як фейк; на ній можна знайти заклики про допомогу з однаковим текстом, при цьому фото й імена військових можуть бути різні.
Залиште коментар
Розгорнути ▼