Що очікує на українців взимку за версією ворожої пропаганди

Що очікує на українців взимку за версією ворожої пропаганди

Зима вже не за горами. А разом з нею можливі й нові спроби ворога зробити нашу країну схожою на Росію –  залишити українців без тепла, світла та зв’язку. Принаймні, якщо вірити кремлівській пропаганді. Що вони тільки нам не обіцяють: тотальний блекаут, дуже важку зиму, «холодомор»… А також натякають, що ми маємо звикнути до обстрілів та зауважують, що росіяни не винні у проблемах, які можуть виникнути в енергосистемі.

Про фейки та маніпуляції росіян стосовно зими в Україні та про те, що нам чекати насправді журналісти “Pro100Media” розповідають сьогодні.

Скриншот з російського видання “Вести RU”

Активно готувати ґрунт для залякування російські ЗМІ та групи у соцмерах почали ще з липня 2023 року. Першими  почали з’являтися повідомлення про майбутній блекаут та, взагалі, “страшну зиму” в Україні. Але, нібито, у проблемах української енергосистеми ніколи не були винні російські ракетні удари. Все це через неефективне врядування. Звинувачують у цьому Уряд, НАК “Нафтогаз України” та ДТЕК. Нібито підготовка до нового опалювального сезону в Україні проходить надто повільно, пошкоджену енергетичну інфраструктуру  не ремонтують, а запаси палива мінмальні.

Скриншот з російського видання “Украина.ру”

Зараз, як стверджує ворог, Україна взагалі не готова до зими. Таким чином росіяни намагаються залякати громадян нашої країни та розхитати внутрішню ситуацію. Прикладом такої пропаганди стали вкиди про графіки відключення світла з 1 жовтня. Як бачимо, цього не сталося.

Скриншот з українського видання “Ліга. Новости”

Своїми фейками росіяни натякають, що в Україні, мовляв, скоро стане нестерпно жити, а кількість жертв внаслідок відсутньої електроенергії може бути дуже великою.  

Найбільшим винуватцем  у «важкій зимі» росіяни вважають власника  ДТЕК Ріната Ахметова. РосЗМІ пришуть, що бізнесмен небажає залучати для генерації додаткової теплової електроенергії свої ТЕС, через що зросте імпорт електрики з країн ЄС та її подорожчання.

Скриншот з російського видання “Украина. ру”

Щодо власних ударів по енергоструктурі України, росіяни кажуть, що мстяться. То за Белгород, то за Ростов, то за Макіївку, то за інші населені пункти, які мовляв, постійно обстрілює Україна. Почалося все з Кримского мосту, по якому Україна завдала удар 8 жовтня минулого року. Але ворог  почав атаки на українську енергосистему раніше – у вересні. До того ж, Кримський міст побудований на території України незаконно.  

Скриншот з російського видання “News.ru”

Що чекати українцям насправді

Міністр енергетики України Герман Галущенко стверждує, що енергетика готова до зими та якщо не буде нових серйозних пошкоджень через обстріли росіян, відключень світла не буде. Міністр також зауважив, що тривалого блекауту, яким залякують росіяни, не буде.

Аналітик, політтехнолог “Главкому” Олександр Кочетков розповів, що за оцінками ГУР Росія накопичила майже тисячу далекобійних ракет – крилатих та балістичних, а також приблизно три сотні зенітних ракет С-200 і С-300, які ворог може використовувати у режимі «поверхня-поверхня».

ЗРК С-300. Фото з відкритих джерел

“Але їх реальна прицільна дальність не більше 100 км, тому вони загрожують в першу чергу прифронтовим містам і серйозно вплинути на критичну інфраструктуру України не можуть. А от «шахедів» у ворога вдвічі більше, ніж торік”, – пише Олександр Кочетков.

Але українька ППО помітно посилилися за рік, було створено мобільний підрозділ «мисливців за шахедами», а енергетики  значно краще підготовлені до протидії атакам. Але аналітик вважає, що до 10%, а по деяких регіонах до 30% росіянських ракет і безпілотників прориватися будуть. Олександр Кочетков вважає, що зима буде дуже важка, але наявні всі передумови пройти її не гірше, ніж попередню.

Голова енергохолдингу ДТЕК Максим Тімченко також заявив, що зима в цьому році буде тяжкою, а удари будуть інтенсивнішими. А міністр закордонних справ Дмитро Кулеба, зауважив, що на Україну чекає найважча зима в історії, бо ворог планів не змінив, утім, став розумнішим.

Енергетики ремонтують високовольтну лінію після авіаатаки на Харківщину, 2023 рік

Натомість, у Головному управлінні розвідки Міноборони заявили, що Росії взимку буде складніше здійснити атаки на енергетичну систему України

За словами, заступника начальника ГУР Вадима Скібіцького, росіяни можуть використовувати комбінацію ракетної зброї та атакувати БПЛА. Зараз вони вичікують холодів та накопичують ракети, щоб наносити ракетні удари, коли буде більше навантаження на нашу енергосистему.

Він додав, що росіяни будуть здебільшого випускати крилаті ракети, але можливі атаки балістичним озброєнням. Х-101 та Х-555. Але Скібіцький зауважив, що Україна відповідатиме на удари та може зробити блекаут в Росії.