Рік тому, 27 червня, в Краматорську сталася страшна трагедія. Російські війська завдали удар по піцерії “РІА”, де на той момент були десятки відвідувачів. За офіційними даними в той день, загинули 13 людей та 64 отримали поранення. Але, звичайно ж, російські пропагандисти звинуватили як в самому ударі, так й у використанні цивільних як «живого щита», Збройні Сили України.
Майже добу РосЗМІ замовчували інформацію про обстріл нашого міста. Першим “заговорив” «РБК. Росія», просто написавши про якусь ракету. Але потім росіян понесло та 28 червня піцерія перетворилася на штаб 56-ї окремої мотопіхотної бригади ЗСУ. Сайти новин, проросійські Telegram-канали, так звані військкори, пропагандисти…Лише ледачий росіянин не опублікував інформацію про ракетний удар по Краматорську, звичайно ж, прибріхуючи та замовчуючи інформацію. Основних російських фейків було два:
Фейк №1: Краматорськ обстріляли ЗСУ
Російські Telegram-канали запевняли, що ракети по нашому місту наказав пустити особисто Президент України Володимир Зеленський. Чому? Тому що хотів помститися місцевим за участь у псевдореферендумі 2014-го, коли місто перебувало в окупації. І нічого страшного, що Зеленський став Президентом у 2019, а війна в області тривала вже 9 років. Привід для помсти, за версією пропагандистів виник лише у 2023.
Російські медіа також писали, що це український військовий літак випадково завдав ракетного удару по Краматорську.
Більшість ворожих інформресурсів зосередилися на тезі про те, що саме ЗСУ винні в загибелі чи поранення цивільних відвідувачів “РІА”. Писали росіяни й про те, що Краматорськ чекає доля Бахмута та низки зруйнованих міст Донецької області, які українські захисники вирішили не залишати без бою.
Мета подібної дезінформації протягом декількох років залишається незмінною – спровокувати недовіру цивільних до військових та посилити думку про капітуляцію України серед краматорців.
Заяву щодо ракетного удару по Краматорську зробив й прессекретар російського президента Дмитро Пєсков, заявивши вкотре, що «Російська Федерація не завдає ударів по цивільній інфраструктурі. Удари завдаються по об’єктах, які так чи інакше пов’язані із військовою інфраструктурою».
Фейк №2: Піцерія ‒ військовий об’єкт
Росіяни, коментуючи новину про обстріл Краматорська у своїх групах у соцмережах дуже раділи, що їхнім військовим вдалося вгатити по місцю перебування “нацистів”. Як доказ, росіяни прикріпили світлину з зображенням українських військових біля місця вибуху. Це все. Але росіяни, мабуть, не знають, що висока концентрація військовослужбовців у прифронтовому місті це нормальне явище. Допомагати ДСНС під час рятувальних операцій, до речі, теж.
Щоб у російських читачів не було питань чому піцерія зовсім не схожа на військовий об’єкт, ворожі медійники пояснили, що в “РІА” був корпоратив військових, а ціллю насправді був готель «Краматорськ», де мешкало багато іноземних найманців.
“До цієї ж будівлі прилягає готель, у якому найманці, ймовірно, і жили. На кадрах, знятих відразу після прильоту, чутно англійську, а в одного з постраждалих чоловіків татуювання 3 рейнджерського батальйону армії США”, – написав після трагедії російський пропагандист Дмитро Стєшин.
А ось, наприклад, «Российская газета» назвала матеріал «Під час удару в Краматорську знищено інструкторів НАТО, які проводили нараду з офіцерами ЗСУ». Але підтвердження цієї інформації не навела.
До речі, ворог чомусь вирішив, що місце перебування іноземних військових розкрила українська волонтерка Юлія Складана, яка працювала з ними в Краматорську, про що також росіяни написали у своїх ЗМІ.
«Українська волонтерка могла розкрити місце збору інструкторів НАТО у підконтрольному Києву Краматорську в ДНР перед ударом ЗС РФ. Інформація про це з’явилася у Telegram-каналах».
Також пропагандистські ЗМІ зазначили, що джерелом інформації про волонтерку був Telegram-канал «Ньюсач».
Насправді ж коригувальником виявився місцевий житель, завербований російським ГРУ. За даними слідства він повідомив про перебування військових у закладі своїм кураторам, після чого по піцерії було завдано удару з ОТРК “Іскандер M”. Чоловіка затримали по гарячих слідах та засудило до довічного позбавлення волі з конфіскацією майна.
Мабуть, досі росіяни ніяк не можуть визначитися хто ж рік тому знаходився у в піцерії Краматорська на момент ракетного обстрілу: українські військові чи іноземні найманці. Заклад пропагандисти називали недоступним для “звичайних громадян”, хоча всім, хто залишається в місті під час повномасштабного вторгнення відомо, що навіть під час великої війни піцерія “РІА” була одним з найпопулярніших закладів громадського харчування в Краматорську.
Крім того, “Іскандери” лише впродовж тижня після атаки по “RIA” росіяни тричі запустили по українських містах. Поцілили у школу в селі Сергіївка на Донеччині, де на той момент були 12 цивільних мешканців. Тоді в Міноборони РФ знову розповіли, що вдарили нібито по пунктах управління української оперативно-тактичної групи “Донецьк. Завдали удару росіяни й по приватному сектору у Покровську, й по паркувальному майданчику багатоповерхівки у Первомайську на Харківщині. Сам факт застосування крилатих “Іскандер-К” свідчить, що росіяни розуміли й не бажали уникнути страшних наслідків від атаки.
Залиште коментар
Розгорнути ▼