У 2024 році інформаційний простір навколо Краматорська став полем для активних маніпуляцій і розповсюдження фейків. Російські медіа та пропагандистські канали продовжували активно експлуатувати тему нашого міста, яке стало символом боротьби України за свою незалежність у контексті конфлікту, що триває. Ці фейки, мають на меті знизити моральний дух українських громадян і посіяти недовіру до офіційних джерел.
Сьогодні журналісти “Pro100Media» згадують п’ять головних ворожих фейків, які стосуються Краматорська. У нашій боротьбі проти дезінформації важливо не лише знати правду, але й активно її поширювати, забезпечуючи таким чином надійну інформаційну базу для тих, хто хоче розуміти, що насправді відбувається в Україні.
«Краматорськ та Слов’янськ планують зробити містами-смертниками»
На початку квітня “координатор міжпарламентських зв’язків з парламентом” т.зв. ЛНР, депутат російської Держдуми Віктор Водолацький заявив, що Збройні Сили України мінують об’єкти соціальної інфраструктури у Слов’янську та Краматорську, плануючи зробити їх містами-смертниками. За його словами, військові ставлять важке озброєння у кожному будинку, дитячому садку та школі.
Не секрет, що на Краматорськ та Слов’янськ в окупантів великі плани ще з початку повномасштабного вторгнення.
Готуючись до наступу, на думку ворожих пропагандистів, українські військові мінують майже все, що бачать: будинки, школи та дитячі садки, стіни, стовби, навіть трупи собак, які, як стверджують РосЗМІ, просто лежать на вулиці. Але ні від місцевих мешканців, ні від поліції, ні від ЗМІ, міських військових адміністрацій чи Донецької облдержадміністрації жодних повідомлень про трупи собак, які лежать на вулиці не було. Більш того в обох містах вправно працюють комунальні служби й більшість городян їхньою роботою цілком задоволені.
Також жодної інформації про мінування якихось об’єктів чи споруд теж немає, але місцевою владою проводиться відновлення зруйнованого внаслідок російських обстрілів.Ворог навмисно вкидував в інформпростір цей фейк, щоб мати можливість виправдати руйнування, спричинені російськими ракетними ударами по цих містах.
Прийом з мінуванням міст Донеччини для окупантів не новий, адже його не використовували у випадках з Бахмутом, Маріуполем чи Авдіївкою яку російська артилерія та авіація знищили до невпізнання.
“В “Сапфірі” були іноземні найманці”
У ніч на 25 серпня російські військові вдарили “Іскандером-М” по готелю “Сапфір” в Краматорську, де в той час знаходились закордонні та українські журналісти. Тоді вісім людей отримали поранення.
Росія одразу визнала, що удар був нанесений їхніми військовими, але виправдовуючи власний злочин, всі російські медіа та проросійські телеграм-канали написали, що в ніч з 24 на 25 серпня в “Сапфірі” знаходились виключно військовослужбовці ЗСУ та іноземні найманці, а російські військові вразили пункт їхньої тимчасової дислокації. Найманці, мовляв, прибули для посилення українського гарнізону в Часовому Ярі. Як писав проросійський телеграм-канал «Донбаський партизан», найманці розмістилися в готелі за п’ять днів до того.
Насправді ж завдання цілеспрямованого удару по готелю: залякати іноземних журналістів, які приїхали в Україну та говорять правду про терористичну війну Росії проти нашої держави. Але російське видання “Комсомольська правда” запевняє, що перевірила факт того, що журналістів в готелі “Сапфір”не було.
Пропагандисти посилалися на відео, яке опублікували українські джерела, де побачили навколо місця трагедії безліч людей в армійській формі, бронежилетах та шоломах. На деяких з них, мовляв, був американський прапор, а один із постраждалих пояснювався англійською мовою. Також на одному з військових, присутніх у кадрі, вони помітили татуювання 3-го рейнджерського батальйону армії США.
Висловився з цього приводу й прессекретар президента Росії Дмитро Пєсков. Відповідаючи на запитання журналіста Reuters, він сказав: «Я читав інформацію від співробітників агентства, але не йдеться про журналіста, а йдеться про якогось радника з питань безпеки. Тому тут поки що ніякої ясності немає. Ще раз повторюю: удари завдаються по об’єктах військової інфраструктури, або так чи інакше пов’язаним із військовою інфраструктурою», – сказав Пєсков.
Як з військовою інфраструктурою пов’язаний готель “Сапфір” прессекретар Путіна не пояснив.
«ЗСУ планують здати Краматорськ»
Російські пропагандисти поширювали в інтернеті інформацію про те, що Збройні Сили України збираються залишити Краматорськ. Російські ЗМІ запевняли, що повідомлення про здачу міста знайшли в “українському чаті”. На цей чат, звичайно, посилань ніхто не надав. Росіяни також писали, що “мер окупованого київським режимом” міста Олександр Гончаренко вивіз увесь архів із виконкому до міста Кременчук.
Щодо здачі Краматорська, чесно кажучи, ми збилися підраховувати яка це вже новина. Якщо уважно читати російські вкиди в інфопростір можна побачити, що наше місто “здають” та “звільняють росіяни” кожні три місяці.
Але у 2024 році наше місто разом з Києвом та Вінницею увійшло в трійку лідерів з перейменування топонімів, пов’язаних з пропагандою російської імперської політики. В Краматорську відбулося найбільше одномоментне перейменування топонімів — змінили назви 277 вулиць та 1 парк. Погодьтеся, навряд чи місто, де готуються до окупації будуть активно запроваджувати перейменування вулиць.
Згідно з повідомленнями Краматорської міської ради в Краматорську ремонтують світлофори, встановлюють захисні укриття, наносять дорожню розмітку, прибирають вулиці, саджають квіти, та й, навіть Літак у центрі міста розфарбували в патріотичні кольори. Це свідчить про те, що місто розвивається, а росіян в ньому зовсім не чекають.
“Дитячу лікарню в Краматорську перетворили на військовий шпиталь”
Російські пропагандистські ресурси поширювали фейк про нібито рішення Міністерства охорони здоров’я України перетворити єдину дитячу лікарню в Краматорську на шпиталь для військових.
Як доказ росіяни використовували буцімто відповідний наказ МОЗ України. Центр протидії дезінформації, верифікувавши цю інформацію в Міністерстві, повідомив, що вона не відповідає дійсності. У МОЗ таких наказів не готували та не мають подібних планів. Як зазначили у відомстві, поширюваний документ – це відвертий фейк. Він містить грубі орфографічні помилки та оформлений невідповідно до норм українського документообігу. До того ж МОЗ на такі накази не має повноважень.
“Бійцю потрібна допомога”
У різних всеукраїнських групах з’являлося повідомлення про те, що бійцю 54-ї бригади з Краматорська Роману Шевченку, який отримав 80% опіків тіла під Світлодарськом, потрібна допомога в лікуванні. Боєць нібито перебуває в опіковому відділенні Дніпровської лікарні, однак коштів на проведення лікування не вистачає.
В меседжі вказано, що Романа Шевченка поранило 17 грудня 2023 під час боїв на Світлодарській дузі. З реанімації його перевели в спецпалату опікового відділення. Дружина Романа, мовляв, працює патрульною поліціянткою у Краматорську, її колегам вдалося зібрати 9,5 тис. грн, яких вистачило на оплату медикаментів на 10 днів – до 3 січня. На цей момент гостро бракує коштів. У Романа Шевченка троє дітей. До повідомлення було прикріплене це фото.
Однак журналісти «Pro100Media» з’ясували, що насправді військового на фото звуть Віталій Мізін, він 1993 року народження. Він отримав поранення 17 травня 2022 року внаслідок ракетного обстрілу населеного пункту Десна. Чоловік отримав опіки 2-3 ступені голови, тулуба, верхніх та нижніх кінцівок, вкрай важкий опіковий шок. Лікарям довелося здійснити ампутацію правої руки та ноги.
Віталій проходить реабілітацію у Фінляндії разом з родиною, заново вчиться ходити, виховує трьох синів, намагається жити повноцінним життям та розповідає про це у соцмережах.
Зауважимо, протистояння пропаганді та дезінформації — справа кожного з нас. Правдива інформація про Краматорськ може стати потужним інструментом для зміцнення довіри суспільства та міжнародної спільноти до України, допомагаючи відновлювати незалежність і гідність нації. Тільки об’єднавшись навколо правди, ми можемо протистояти будь-яким викликам.
Залиште коментар
Розгорнути ▼