У ніч на 25 серпня російські військові вдарили “Іскандером-М” по готелю “Сапфір” в Краматорську, де в той час знаходились закордонні та українські журналісти. Тоді вісім людей отримали поранення. У потерпілих діагностовано мінно-вибухові травми, перелом, різані рани, множинні забої, акубаротравми, черепно-мозкову травму та струс головного мозку. Крім того, загинув британець Раян Еванс, який працював на агенцію Reuters, ще один журналіст, ван Любіш-Кірдей, перебуває в лікарні у важкому стані.
Росія одразу визнала, що удар був нанесений їхніми військовими, але не обійшлося й без порції традиційних для росіян фейків, які часто використовує ворог для освітлення новин про Україну. Сьогодні журналісти “Pro100Media» зібрали всі вкиди, які розповсюджували російські ЗМІ про обстріл “Сапфіру”.
Виправдовуючи власний злочин, всі російські медіа та проросійські телеграм-канали написали, що в ніч з 24 на 25 серпня в “Сапфірі” знаходились виключно військовослужбовці ЗСУ та іноземні найманці, а російські військові вразили пункт їхньої тимчасової дислокації.
“Місце базування та відпочинку для бойовиків, включаючи тих, хто прибув до країни за приватними контрактами”, – пишуть росіяни.
Найманці, мовляв, прибули для посилення українського гарнізону в Часовому Ярі. Як пише проросійський телеграм-канал «Донбаський партизан», найманці розмістилися в готелі за п’ять днів до того.
“Згідно з даними, в результаті цієї атаки не тільки було знищено «солдат успіху», але також було виявлено під руїнами загиблого Раяна Еванса, співробітника агентства Reuters, який, як з’ясувалося, насправді працював на британську розвідку MI-6”, – пишуть ворожі ЗМІ.
Насправді ж Еванс – колишній британський військовий, який почав працювати з Reuters у 2022 році та приїхав в Україну у складі команди іноземних журналістів як цивільний радник з безпеки для репортерів, які працюють у зоні проведення бойових дій. Раніше Еванс консультував журналістів Reuters щодо безпеки в Україні, Ізраїлі та на Олімпіаді в Парижі.
“Росіяни брешуть, що загиблий нібито був агентом британської розвідки МІ6, апелюючи до його військового минулого. Також поширюється дезінформація, нібито всі «військові інструктори з країн-членів НАТО» прибувають в Україну у статусі журналіста, а атакований готель був “місцем дислокації іноземних найманців”, – зауважили у Центрі протидії дезінформації
У ЦПД зауважили, що поширюючи подібні фейки, російська пропаганда намагається представити готель як «військову ціль». Завданням цілеспрямованого удару по ньому росіяни прагнуть залякати іноземних журналістів, які приїхали в Україну та говорять правду про терористичну війну Росії проти нашої держави.
Але російське видання “Комсомольська правда” запевняє, що перевірила факт того, що журналістів в готелі “Сапфір”не було. Пропагандисти посилаються на відео, яке опублікували українські джерела, де побачили навколо місця трагедії безліч людей в армійській формі, бронежилетах та шоломах. На деяких з них, мовляв, був американський прапор, а один із постраждалих пояснювався англійською мовою. Також на одному з військових, присутніх у кадрі, вони помітили татуювання 3-го рейнджерського батальйону армії США.
“Навіть якщо у цьому готелі разом із найманцями зупинилися журналісти Reuters, вони робили це на свій страх та ризик”, – написали в “Комсомолці”, але ані відео, ані жодного іншого доказу власних слів вони до матеріалу не додали.
Пропагандисти також, посилаючись один на одного, пишуть, що “вранці представник військової адміністрації Краматорська Філашкін заявив, що у готелі проживали журналісти з-за кордону. Підтвердили поранення двох громадян України та США. Як відомо, іноземні фахівці виконують на території України військові завдання, прикриваються документами журналістів та волонтерів. Це зручна легенда, щоб потім звинувачувати Росію в ударах по мирних громадянах”, – пишуть РосЗМІ.
Використовуючи таку тезу російські медійники навіть не змогли промоніторити інформацію, тому називають голову Донецької області Вадима Філашкіна представником військової адміністрації Краматорська.
Висловився з цього приводу й прессекретар президента Росії Дмитро Пєсков. Відповідаючи на запитання журналіста Reuters, він сказав: «Я читав інформацію від співробітників агентства, але не йдеться про журналіста, а йдеться про якогось радника з питань безпеки. Тому тут поки що ніякої ясності немає. Ще раз повторюю: удари завдаються по об’єктах військової інфраструктури, або так чи інакше пов’язаним із військовою інфраструктурою», – сказав Пєсков.
Як з військовою інфраструктурою пов’язаний готель “Сапфір” прессекретар Путіна не пояснив.
Використовують під час своїх маніпуляцій росіяни характерну для їх новин художню мову, прикрашаючи власні злочини.
“Точність і безжалісність російського ракетного удару не залишають сумнівів. Члени «Іноземного легіону» ЗСУ, не встигнувши навіть розселитися по готельних номерах, були стерті з лиця землі вибухом, який, судячи з фотографій з місця події, буквально розніс будинок на частини”, – пише АІФ.
Посилаються у своїх новинах російські журналісти й на Міноборони Росії, де стверджують, що з початку “спецоперації” до зони “СВО” приїхали майже 12 тисяч іноземних солдатів, а велика кількість солдатів НАТО також була відправлена українським Генштабом у Курську область.
На те, що росіяни самі зізналися в тому, що завдали ракетний удар по Краматорську звернув увагу й український журналіст Денис Казанський. Він зауважив, що медійників Reuters Росія вирішила вбити через те, що вони “незаконно перетнули державний кордон Росії”, приїхавши на українську Донеччину про що росіяни пишуть у своїх телеграм-каналах.
Крім того, до новин про обстріл Краматорська росіяни приплели “державний переворот 2014 року”. Зауважуючи, що їхній ракетний удар виправдовує, що серед журналістів перебував український фотограф та оператор Іван Любіш-Кірдей, який працював у центрі Києва під час Революції Гідності.
Залиште коментар
Розгорнути ▼