У Лондоні судять п'ятьох імовірних шпигунів РФ

У Лондоні судять п’ятьох імовірних шпигунів РФ

У Великій Британії 26 вересня розпочався суд над п’ятьма підозрюваними у шпигунстві на користь Росії. Це громадяни Болгарії.

Про це пишуть BBC та The Telegraph.

Серед підозрюваних троє чоловіків і дві жінки: Орлін Русев, Бізер Джамбазов, Катрін Іванова, Іван Стоянов і Ваня Габерова. Їх звинувачують у причетності до російської шпигунської групи, що діє у Великій Британії.

Як стверджує слідство, із серпня 2020 року по лютий 2023-го вони вели спостереження за людьми та місцями, які були цілями Росії.

Підозрюваним обрали запобіжний захід — тримання під вартою. Ідеться, що всі п’ятеро мають статус легального проживання в ЄС.

До судового засідання 26 вересня у Вестмінстерському магістратському суді всі п’ятеро підозрюваних під’єдналися онлайн із чотирьох різних в’язниць. Вони нічого не розповідали, лише підтвердили свою особу. Перекладача з болгарської на засіданні не було, і жодних клопотань про звільнення під заставу обвинувачувана сторона не подавала. Наступне засідання відбудеться 13 жовтня.

Фігурантів звинувачують у змові з метою збору інформації, яка була б корисною для ворога, у шпигунстві та збиранні інформації для підготовки змов.

Як зазначила прокурорка Кетрін Селбі, оскільки такі діяння загрожують національній безпеці Великої Британії, із судовою справою потрібно працювати відповідно до протоколу про тероризм. Прокурорка додала, що шпигунським центром цього угруповання у Великій Бритарнії імовірно був пансіонат Орліна Русева. На думку слідства, Русев і був керівником осередку. Він отримував завдання з-за кордону від Яна Марсалека.

Хто такий Ян Марсалек

Як пише ВВС, Ян Марсалек — колишній операційний директор компанії Wirecard, якого оголосили в розшук у Німеччині за підозрою в шахрайстві.

Оголошення про розшук менеджера-втікача Wirecard Яна Марсалека в аеропорту Мюнхена

Оголошення про розшук менеджера-втікача Wirecard Яна Марсалека в аеропорту Мюнхена. Оголошення про розшук менеджера-втікача Wirecard Яна Марсалека в аеропорту Мюнхена. Фото: picture alliance / SVEN SIMON/Frank Hoermann/POOL

За даними журналістів, зрештою Марсалек втік до Москви та нині живе в селищі “Сади Майєндорф” на колишній території санаторію “Барвіха” під іменем Германа Баженова й перебуває під державним захистом Другої служби Управління власної безпеки ФСБ. Неподалік від селища розташовані маєтки та резиденції перших осіб РФ, зокрема президента Володимира Путіна та першого заступника російської Ради безпеки Дмитра Медвєдєва.

За даними розслідувачів, у втечі Марсалеку допомагали колишній співробітник австрійської розвідки та депутат парламенту Австрії від Партії свободи Томас Шелленбахер. Вони стверджують, що Марсалек часто літав до Москви та інших міст Росії, а також був пов’язаний з російськими приватними військовими компаніями та офіцерами розвідки.