"Плануємо розпочати виплати в березні" — фон дер Ляєн про 50 млрд євро для України

“Плануємо розпочати виплати в березні” — фон дер Ляєн про 50 млрд євро для України

Європейський Союз планує розпочати у березні виплати у межах політичної угоди про виділення Україні 50 мільярдів євро.

Про це зранку 6 лютого повідомила президентка Європейської Комісії Урсула фон дер Ляєн.

“Вчорашня політична угода про виділення Україні 50 мільярдів євро — це великий крок вперед. Європа вірна своєму слову. Ми продовжимо надавати вкрай необхідне фінансування та забезпечувати передбачуваність для нашого хороброго партнера та перспективного члена. Ми плануємо розпочати виплати в березні”, — написала фон дер Ляєн.

Напередодні Рада ЄС та Європейський парламент досягли згоди щодо нового механізму підтримки України шляхом створення Українського фонду на суму 50 мільярдів євро у бюджеті Євросоюзу на чотири наступні роки.

Український фонд об’єднає бюджетну підтримку ЄС в єдиний інструмент, що дозволить надавати широку, передбачувану та гнучку допомогу для України на період 2024-2027 років, адаптовану до безпрецедентних викликів, пов’язаних із війною.

Механізм підтримки в Україні структурують за трьома компонентами:

  • Очікується, що український Кабмін розробить спеціальний план, що визначить наміри щодо відновлення, відбудови й модернізації країни, а також міститиме плани реформ в рамках процесу входження до ЄС. Фінансова підтримка в формі грантів та кредитів для України держави надаватиметься на основі імплементації цього плану, з дотриманням необхідних умов та часового розкладу виплат.
  • Також у межах Українського рамкового інвестиційного інструменту Євросоюз надаватиме підтримку в формі бюджетних гарантій і поєднуватиме гранти та кредити від державних та приватних інституцій.
  • Третя складова — це допомога Європейського Союзу в рамках входження України до ЄС та інші заходи підтримки, що допоможуть Україні робити законодавство відповідним до законодавства ЄС, а також виконати структурні реформи на шляху до членства в ЄС у майбутньому.

Досягнута між Європейським парламентом та Радою ЄС попередня домовленість визначає фінансові аспекти в контексті створення Українського фонду.

Загальний бюджет фонду 50 мільярдів євро розподілять так: 33 мільярди у кредитах та 17 мільярдів у грантах.

1 лютого 27 лідерів держав-членів Євросоюзу на саміті у Брюсселі погодили чотирирічний пакет допомоги Україні на 50 мільярдів євро.

В той же день міністерка економіки України Юлія Свириденко заявила, що Україна очікує на перший транш від ЄС у 4,5 мільярди вже у березні цього року.