Наслідки підриву Каховської ГЕС долають і досі. Як минув рік після російського теракту на Херсонщині

Майже 150 тисяч гектарів затопило на Херсонщині внаслідок підриву росіянами греблі Каховської ГЕС. Відомо про 32 загиблих, 28 поранених та 39 зниклих безвісти. Втрати на лівому березі, який й досі перебуває в окупації, встановити неможливо.

Про це в марафоні “Суспільне. Студія” 6 червня розповів керівник пресофісу ОВА Олександр Толоконніков.

“Коли сталась ця техногенна катастрофа, ми евакуювали 2800 людей. Серед них — 300 дітей та 80 маломобільних. Це з Острова і прибережних зон, які були підтоплені”, — розповів Толоконніков.

За його словами, люди, які постраждали від затоплення внаслідок підриву військовими РФ Каховської ГЕС могли отримати компенсації з обласного, міського та державного бюджетів.

“Тут ми дотримувалися п’ять-десять тисяч першочергових компенсацій. Потім вже виїхали комісії й були складені акти. Люди, у яких повністю зруйноване або пошкоджене житло, могли подати на компенсацію за програмою єВідновлення. Точної цифри скільки отримали компенсацій саме через підтоплення, я зараз сказати не можу, бо є також пошкоджене майно внаслідок військових дій. Але по єВідновленню і компенсації збитків — ми виплатили кошти понад 3700 сім’ям і виплати продовжуються. Понад мільярд 200 мільйонів виплачені людям на ремонт або на відбудову, придбання до нового житла”, — сказав Толоконніков.

Зараз, рік потому, вже не так видно наслідки затоплення через підрив греблі Каховської ГЕС, каже керівник пресофісу ОВА. Понад 20000 тонн сміття вивезли за цей час — мулу, сміття, пошкоджених речей.

“На самому Острові, в принципі, зараз можна знайти наслідки, особливо у прибережних зонах, які постійно під обстрілом військових зі сторони лівого берега. Але комунальники продовжують прибирати. В деяких місцях нанесло саме піску по метру-півтора. Пісок також використовуємо для своїх цілей, беремо його безплатно, щоб не возити здалеку”, — говорить Толоконніков.

Та найбільші наслідки катастрофи, на його думку, на тимчасово окупованому лівобережжі Херсонщини. Там постраждали 96% прибережних земель і невідомо, що з ними буде далі. Як невідомо скільки там людей загинуло через російський теракт

“Ми пам’ятаємо всіх, хто загинув, ми пам’ятаємо цей жахливий теракт, який росіяни вчинили”, — сказав Олександр Толоконніков.

Що відомо про підрив Каховської ГЕС

Російські війська 6 червня підірвали Каховську ГЕС. В зоні підтоплення опинились 80 населених пунктів Херсонщини. Більшість з них — на лівобережжі.

Внаслідок підриву Каховської ГЕС було затоплено 620 квадратних кілометрів територій у чотирьох областях: Херсонській, Миколаївській, Запорізькій та Дніпропетровській. Від затоплення постраждали сто тисяч жителів цих областей.

Наразі відомо про 32 загиблих, 28 постраждалих та 39 зниклих безвісти на правобережжі Херсонщини внаслідок російського теракту на Каховській ГЕС. Збитки, які завдала Україні РФ, приблизно становлять 1,5 мільярда доларів США.

Унаслідок руйнації греблі Каховської ГЕС і повеней на лівобережжі Херсонщини загинули сотні людей, що набагато більше, ніж та кількість, про яку заявила підконтрольна Росії окупаційна влада, йдеться в розслідуванні АР.