Мобілізація в Україні 2024: які категорії громадян не підлягають призову

Верховна Рада ухвалила закони про затвердження указів президента щодо продовження терміну дії воєнного стану та проведення загальної мобілізації в Україні ще на 90 діб – до 13 травня 2024 року.

Відповідно до норм українського законодавства, залишаються ті категорії громадян, які не підпадають під мобілізацію в Україні.

Хто не підпадає під призов під час мобілізації

 • Громадяни, заброньовані для роботи в органах державної влади, критично важливих підприємствах та організаціях.
 • Громадяни, визнані непридатними до військової служби за станом здоров’я або віком.
 • Громадяни, які постійно доглядають за особами, що потребують піклування. Йдеться, зокрема, про постійний догляд за хворою дружиною чи чоловіком, дитиною, а також своїми батьками чи батьками дружини /чоловіка.
 • Громадяни, у яких є дружина (чоловік) із інвалідністю, один із батьків з інвалідністю I чи II групи (якщо такі особи з інвалідністю не мають більш нікого, хто може їх утримувати).

Також не залучаються до мобілізації чоловіки та жінки, які є батьками та займаються вихованням дітей:

 • Багатодітні чоловіки та жінки. Йдеться про тих батьків, на вихованні яких троє та більше неповнолітніх дітей.
 • Батьки-одинаки та самотні матері, які виховують щонайменше одну неповнолітню дитину.
 • Чоловіки та жінки у статусі опікунів та прийомних батьків для дітей-сиріт або дітей, позбавлених батьківського піклування, віком до 18 років.

Не підлягають призову на військову службу батьки, на вихованні яких:

 • Неповнолітня дитина з інвалідністю віком до 18 років.
 • Дитина з тяжкими захворюваннями (вроджені вади розвитку, перинатальні ураження нервової системи, рідкісні орфанні, онкологічні, онкогематологічні захворювання, дитячий церебральний параліч, психічні розлади, цукровий діабет I типу, гострі чи хронічні захворювання нирок IV ступеня), а також дитина, яка потребує трансплантації органа, паліативної допомоги, але якій не встановлено інвалідність.
 • Повнолітня (18 – 23 роки) дитина з інвалідністю I чи II групи.

Також не можуть призвати:

 • жінок та чоловіків, чиї близькі родичі (чоловік, дружина, син, дочка, батько, мати, дід, бабуся чи рідний (повнорідний, неповнорідний) брат чи сестра) загинули або зникли безвісти під час участі у бойових діях;
 • жінок та чоловіків, які мають неповнолітню дитину та чоловіка (дружину), що проходить військову службу.

Крім того, не можуть призвати одержувачів професійної, фахової передвищої та вищої освіти, асистентів-стажистів, аспірантів та докторантів, які навчаються на денній чи дуальній формах здобуття освіти.

Призову також не підлягають наукові працівники, викладачі закладів вищої та фахової передвищої освіти, наукових установ, які мають вчене звання (науковий ступінь), викладачі училищ, вчителі, які працюють не менш як на 0,75 ставки.

Окремо визначаються категорії державних службовців, які не підлягають призову.

Зокрема, йдеться про депутатів Верховної Ради України та АР Крим, працівників правоохоронних структур (оскільки вони вже залучені до оборони країни), а також антикорупційних органів.