Місія ООН в Україні зафіксувала 133 жертви зґвалтування

Станом на 31 січня 2023 року Місія ООН в Україні зафіксувала 133 жертви сексуального насильства, що охоплює 45 жінок і трьох дівчаток. Про це заявила голова Моніторингової місії ООН з прав людини в Україні (ММПЛУ) Матильда Богнер, презентуючи звіт місії.

Про це пише Суспільне.

“Жахлива ціна, яку люди платять за війну, проявляється у випадках сексуального насильства, пов’язаного з конфліктом, які ми фіксуємо з 24 лютого минулого року. Станом на 31 січня цього року ми зафіксували 133 жертви – 85 чоловіків, 45 жінок і 3 дівчинки”, — сказала вона.

За словами Богнер, 24 випадки, ймовірно, “були вчинені СБУ, поліцією України та українськими цивільними особами або членами сил тероборони”.

“109 випадків, ймовірно, були вчинені Збройними силами, правоохоронними органами та персоналом пенітенціарних установ РФ. Сексуальне насильство часто відбувалося під час тримання під вартою цивільних осіб або військовополонених, а також у житлових районах, які контролювалися Збройними силами РФ”, — заказала голова ММПЛУ.

Що відомо про звіт Місії ООН про поводження з військовополоненими

Моніторингова місія ООН з прав людини в Україні також заявила про занепокоєння “безсудними” стратами 25 російських і 15 українських військовополонених.

Омбудсман України Дмитро Лубінець заявив, що Матільда Богнер та постійна координаторка системи ООН в Україні Деніз Браун жодного разу не порушували питання поводження з російськими військовополоненими.

“До того ж хотілося б почути беззаперечні факти та аргументи, на яких ґрунтуються висновки Місії ООН стосовно ймовірних порушень з боку української сторони”, — зазначив він.

Омбудсман наголосив, що Україна дотримується Женевських конвенцій, міжнародного права й відкрита для міжнародних організацій.

“Слава Україні!”: Що відомо про розстріл українського військового

6 березня 2023-го у мережі з’явилося відео, на якому російські військові розстріляли українського полоненого за слова “Слава Україні”. В Офісі президента та омбудсмен обіцяють розплату за цей та кожен воєнний злочин.

Міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба закликав прокурора Міжнародного кримінального суду Каріма Хана розпочати негайне розслідування. Президент Зеленський відреагував на відео, зазначивши, що Україна знайде вбивць.

У 119-й бригаді тероборони повідомили, що полоненим українським бійцем, якого розстріляли росіяни, був солдат 163-го батальйону цієї бригади Олександр Мацієвський. Про це Суспільному повідомив начальник служби зв’язків з громадськістю 119-ї бригади Сергій Калініченко. Сина на кадрах з відео впізнала також мати. 12 березня Зеленський надав звання “Герой України” Мацієвському.

Що відомо про розстріл російських військових у Макіївці

13 листопада у соцмережах зʼявилося відео з кадрами вбитих росіян в одному з дворів. Інцидент, який, ймовірно, стався і потрапив на відео, відбувся 12 листопада або раніше у селищі Макіївка на лінії фронту на Луганщині.

Населений пункт був окупований російськими силами. Про відновлення контролю над селом 13-го листопада повідомив очільник Луганської облдержадміністрації, 16 листопада звільнення офіційно підтвердило Міністерство оборони.

Згодом зʼявилося відео нібито з місця події. На ньому видно, як російські окупанти виходять із будівлі і лягають. Один із них під час виходу з будівлі відкриває вогонь по українських військових — потім відео обривається.

До цього Міноборони РФ назвали інцидент “кривавою розправою, що відображає сутність київського режиму”. Згодом голова Ради з прав людини при президенті РФ Валерій Фадєєв заявив, що направив “інформацію про страту у Макіївці” до ООН, ОБСЄ, Amnesty International та інших організацій.

20 листопада Лубінець прокоментував відео і наголосив, що фіктивна здача в полон є воєнним злочином. Скориставшись інсценуванням здачі в полон, росіяни вчинили воєнний злочин.

22 листопада Луганська обласна прокуратура відкрила провадження за фактом віроломства під час здачі полон російських військових у Макіївці.