День захисника України

Коли відзначаємо День захисника України 2023: нова дата свята

Раніше ми відзначали 14 жовтня День захисника України, але тепер дату свята змінили.

Щороку у жовтні українці вшановують захисників України, які вже дев’ятий рік дають відсіч російській агресії. У воєнний час це безсумнівно найважливіше світське свято в році, адже тільки завдяки військовим, медикам і волонтерам Україна зберегла свою незалежність.

День захисника України 2023 відзначатиметься в нову дату – 1 жовтня. Повністю свято називається День захисників і захисниць України, адже жінки теж беруть участь у бойових діях.

Коли День захисника України

День захисників в Україні був заснований в 2014 році за указом президента Петра Порошенка. Свято прив’язали до християнського торжества Покрова Пресвятої Богородиці – 14 жовтня. Це свято дуже шанували запорізькі козаки.

У 2023 році День захисника України перенесли на 1 жовтня за указом президента Володимира Зеленського. Все через реформу церковного календаря. З 1 вересня ПЦУ переходить на новоюліанський церковний календар, в якому всі свята відзначаються на 13 днів раніше. Наприклад, Покрова Пресвятої Богородиці замість 14 жовтня святкуватиметься 1 жовтня. А разом з нею переноситься і дата Дня захисників.

Кого привітати з Днем захисників

Довгий час День захисника в Україні вважався чоловічим святом, в яке вітали всіх хлопчиків і чоловіків. Деякі українці досі дотримуються такої традиції. Інші виступають проти того, щоб вітати всіх підряд, адже це знецінює подвиг справжніх захисників. До того ж серед захисників Батьківщини є і жінки.

У День захисників і захисниць України можна привітати всіх чоловіків і жінок, які мають відношення до захисту Батьківщині. Привітань в це свято безумовно гідні:

  • ветерани Другої світової війни та УПА;
  • працівники оборонпрому;
  • правоохоронці;
  • волонтери;
  • прикордонники;
  • військові медики, санітари, кухарі та всі, хто працює на забезпечення потреб фронту;
  • а також, звісно, ветерани АТО і всі військовослужбовці ЗСУ та ТРО.

Для привітання необов’язково вибирати довгі і складні фрази – достатньо щиро подякувати захисника або захисницю за подвиг.

Чому 23 лютого не святкується в Україні

Після здобуття незалежності України День захисника Вітчизни відзначали 23 лютого, як у Росії та пострадянських країнах. Однак у 2014 році в Україні з’явився свій День захисника, пов’язаний з нашими козацькими традиціями.

23 лютого в Україні більше не відзначають, оскільки в країні-агресорі РФ цей день святкується досі і використовується для військової пропаганди. А до 1992 року це був День Радянської армії, яка не підтримувала незалежність України і співпрацювала з Гітлером на початку Другої світової війни.

Також не варто забувати, що всього через добу після Дня “захисника” Росія почала повномасштабну війну проти України.

Вихідні на День захисника України

Це державне свято передбачає додатковий неробочий день. У День захисника України 2023 вихідний повинен був бути в неділю 1 жовтня. Оскільки неділя і так є вихідним, неробочий день повинні були перенести на понеділок 2 жовтня.

Однак на час дії воєнного стану додаткові вихідні скасовуються. Тому 2 жовтня буде звичайним робочим буднім днем. Втім, в приватних компаніях керівники на свій розсуд можуть надати співробітникам вихідний на честь свята.