щеплення дитини

Зміни у календарі щеплень: чи забезпечена Донеччина вакцинами

Донеччина повністю забезпечена вакцинами для профілактичного щеплення. В області тільки три відсотки батьків відмовляються від планової імунізації дітей. Змін щодо постачань вакцин у зв’язку призупинення фінансування USAID не фіксують.

Про це на брифінгу 28 квітня повідомила завідувачка відділу імунопрофілактики “Донецький обласний центр контролю та профілактики хвороб МОЗ України” Галина Шишова та заступниця генерального директора Донецького обласного центру контролю та профілактики хвороб Тамара Біломеря, передає Суспільне.

“У порівнянні з минулими роками в області не зростає. Охоплення щеплень проти вірусного гепатиту В на високому рівні”, — розповіла Галина Шишова.

Заступниця генерального директора Донецького обласного центру контролю та профілактики хвороб Тамара Біломеря уточнила, що за 2025 рік на гепатит В не захворіла жодна дитина.

Як розповіла завідувачка відділу імунопрофілактики Галина Шишова, в області станом на 28 квітня не було жодного випадку кору серед дітей.

Шишова розповіла, що за 2024 рік календарний план щеплень виконали на 96%. У пологових будинках проти туберкульозу були щеплені 88% новонароджених, проти гепатиту В – 92% немовлят. Дітей до року щепленнями від правця, кашлюка та дифтерії охопили на 97%.

Галина Шишова зазначила, що у порівнянні з 2022 роком ситуація в регіоні наразі покращилась з імунізацією.

“Наприклад, вакцину від поліомієліту дітям до року у 2024 році зробили 92% дітей, а у 2022 році цей показник був 53%. Покращилась ситуація з імунізацією дітей до 18 місяців. Від правця у 2024 році було щеплено 99% таких дітей, у 2022 році – 52%. Від поліомієліту – 93% у 2024 році, проти 54% у 2022 році”, — додала Шишова.

Які зміни будуть в календарі щеплень у 2026 році

“Щеплення для дітей проти гепатиту В буде не в перший день життя, як було раніше, а віці двох місяців, друга та третя доза — в 4 та 6 місяців, і тепер буде четверта доза — у 18 місяців. Якщо у матері при обстеженні виявили антиген вірусного гепатиту В та якщо є хворі на гепатит в родині, коли новонароджених щеплюватимуть в пологовому”, — розповіла Тамара Біломеря.

Вона зазначила, щеплення проти туберкульозу — на другу добу після народження, раніше діти отримували вакцину БЦЖ на третю-п’яту добу. Дітей, які не отримали щеплення у пологовому, можуть отримати вакцинацію до 18 років.

Біломеря розповіла, що не змінився термін проведення щеплень проти дифтерії, правця та кашлюка для дітей та дифтерії та правця для дорослих. Імунізація дітей проти поліомієліту проводиться в ті самі терміни, але скасовуються ревакцинація в 14 років.

“Живу оральну поліомієлітну вакцину, яка вводилась за допомогою крапель, у 2026 році не застосовуватимуть”, — пояснила Тамара Біломеря.

За її словами, в наступному році діти отримуватимуть чотири щеплення від хіб-інфекцій замість трьох, вакцинацію проводитимуть проводиться в віці 2, 4 6 та 18 місяців. Раніше імунізація завершувалась в один рік. Планову вакцинацію проводитимуть до п’яти років.

“Першу вакцинацію проти кору, епідемічного паротиту та краснухи проводитимуть, як і раніше 12 місяців, другу дозу вводитимуть в чотири роки, а не в шість років, як проводять зараз”, — розповіла Тамара Біломеря.

Серед нововведень з першого січня 2026 року введуть щеплення проти папіломовірусної інфекції для дівчат віком від 12 до 13 років включно, каже Тамара Біломеря, це щеплення проводитимуть одноразово. На це виділятимуть кошти з держбюджету тільки для цієї цільової групи.