акетні обстріли Краматорська 1 та 2 лютого

Жителі зруйнованого майже рік тому будинку в Краматорську вимагають плану відбудови. Що на це каже влада?

Мешканці багатоповерхівки в Краматорську, яка була повністю зруйнована унаслідок ракетного удару рф 1 лютого 2023 року, досі не мають відповіді від місцевої влади, чи буде відновлене їхнє житло. Натомість чиновники наполегливо рекомендують їм подаватися на отримання житлових сертифікатів за державною програмою «єВідновлення».

Мешканці будинку звернулися в редакцію hromadske, аби допомогти прояснити ситуацію щодо долі їхнього будинку.

«Люди ставлять пряме питання, але жодної конкретної відповіді ми не отримуємо. Більшість людей хоче відмовитись від сертифікатів і якихось компенсацій, а просто дочекатися, коли його відбудують і повернуть людям аналогічні квартири. Ніхто не каже, що це потрібно робити просто зараз. Зрозуміло, що це буде після війни. Але в мешканців залишається питання: чи міська влада взагалі збирається відновлювати наш будинок?» — сказав hromadske Дмитро Харьков, один із мешканців зруйнованого будинку.

Зруйнований будинок у Краматорську за адресою М. Леонтовича, 13, 2 лютого 2023 року
hromadske

Жителів зокрема турбує те, що в оприлюдненому плані повоєнної відбудови Краматорська про їхній будинок немає жодної згадки. А містом уже ширяться чутки, що на цьому місці можуть звести або торговельний, або ж бізнес-центр. 

Натомість у місцевій адміністрації кажуть: конкретних відповідей, а тим паче гарантій для мешканців зруйнованого будинку вони просто не мають. Нині мова не йде не те що про відбудову, а й навіть про демонтаж, на який потрібно понад 10 мільйонів гривень.

«Розмовляти щодо відновлення будинку дуже зарано. Не на часі навіть ліквідація, бо, окрім того, що це дорого, немає розуміння, якою буде військова складова. Було вирішено: якщо ворога відженуть за 50 і більше км від міста, тоді буде ухвалюватися рішення щодо знесення будинку. Поки що єдине, що нам гарантує держава,  це надання житлових сертифікатів і компенсацій за зруйноване і пошкоджене майно. Тому ми й радимо людям саме такий варіант, який уже себе показав», — сказав заступник голови Краматорської міської військової адміністрації Карен Заргарян.

За його словами, 5 із 38 власників квартир уже отримали житлові сертифікати, за якими можна придбати інше житло на первинному або вторинному ринку. Зруйновану квартиру за мірками Краматорська оцінюють у понад мільйон гривень. 

Тим же, хто сертифікати отримувати не хоче, поки що не можуть відповісти, коли й чи планується відбудова. Утім, запевняють: про жодні інші забудови на цьому місці не йдеться.

«Ви ж розумієте, не на часі зараз вирішувати, які будинки відбудовувати. На жаль, така воєнна ситуація. Нині жодних планів щодо цього будинку немає. Тим паче якогось торговельного центру, взагалі нічого не чув про таке. Хтось каже, що там буде парковка, але це взагалі далеке від реальності», — сказав Заргарян.

Він додав, що в плані відбудови, про який говорять люди, — те, що було напрацьовано в місті роками, до і після повномасштабного вторгнення.

«Щодо житлових будинків, які повністю зруйновані, проєктів ще немає. Навіть щоб просто подати такий проєкт на план відбудови  це теж коштує дуже дорого для місцевого бюджету», — сказав він.

Мешканці ж нарікають, що в плані міської адміністрації є принаймні один об’єкт цивільної інфраструктури, який планують демонтувати та відбудувати «з нуля» — місцеву школу. Тож схожого рішення все ж очікують і щодо свого будинку.

Читайте також : Гірка статистика: скільки людей загинуло від російської агресії у Краматорську та яка кількість зруйнованих і пошкоджених будинків