«Жодна область в Україні не переживає таке пекло, як Донецька область», — Вадим Філашкін

Місцева влада Донеччини, що на сході України, перестала оцінювати збитки від російської війни. Щоденні шквали атак роблять це водночас марним і надзвичайно небезпечним.

За словами очільника Донецької області Вадима Філашкіна, російські війська щодня здійснюють до 2500 атак на міста та села охопленого бойовими діями регіону, розташовані на 260-кілометровій лінії фронту.

«Вся Донецька область під інтенсивним вогнем. Навіть у тилових містах ворог б’є по населенню керованими авіаційними бомбами», – розповів Вадим Філашкін в інтерв’ю Kyiv Independent.

Ніде в Україні сьогодні нема такої кількості обстрілів, як у Донецькій області, яку Росія наповнила своїми силами та військовою технікою з лютого 2022 року, і навіть раніше – після вторгнення її військ у частину регіону в 2014 році .

Російські війська використовують у регіоні всі типи зброї, починаючи від ручних гранат і закінчуючи балістичними ракетами, плануючими бомбами та важкими вогнеметними системами, які вважаються одними з найпотужніших неядерних видів зброї в історії.

Ситуація на східному фронті України суттєво загострилася через нестачу боєприпасів, яка турбує українських військових. Росія посилила наступ на Лиманському, Часовоярському та Покровському напрямках для подальшого просування до ключових міст, таких як Костянтинівка, Краматорськ і Слов’янськ.

Kyiv Independent поспілкувався з Вадимом Філашкіним про труднощі з евакуацією мирних жителів у прифронтових районах, про будівництво укріплень для стримування подальшого просуванню Росії, та про руйнування, які війна завдала колись індустріальному регіону України.

Евакуація

Кожен десятий українець з приблизно 40-мільйонного довоєнного населення країни проживав у Донецькій області до того, як Росія вторглася в Україну в 2014 році. Нині весь регіон став містом-привидом.

«Перед повномасштабною війною у вільній частині Донецької області проживало 1,9 мільйона людей. Зараз це 525 тисяч. Близько 70% тих, хто залишився, – це жінки та люди похилого віку», – сказав Філашкін, уродженець Миколаєва, чиновник, призначений наприкінці 2023 року після чотирьох років перебування на посаді заступника голови ОДА.

Незважаючи на те, що Росія окуповує близько 60% регіону, восени 2022 року вона включила до своєї Конституції всю Донецьку область разом із Луганською, Запорізькою та Херсонською областями. Не зрозуміло, скільки українців проживає на окупованих Росією територіях, оскільки багато втекли через Росію — єдиний шлях покинути окуповану територію — або осіли там, або рухалися через неї, щоб потрапити переважно до європейських країн.

Україна та Росія пропонують вкрай суперечливі звіти. Київ заявив, що на окупованих територіях Донецької області станом на літо 2022 року проживало приблизно 300 тисяч осіб, тоді як Москва стверджувала, що населення перевищило 2,5 мільйона.

Філашкін повідомив, що влада продовжує намагатися евакуювати близько 70 тисяч мирних жителів, у тому числі 2 тисячі дітей, які залишаються на передовій в області.

«Була проведена обов’язкова евакуація всього населення Донецької області, а також примусова евакуація з (прифронтових) населених пунктів Торецьк, Мар’їнка та Очеретине», – сказав Філашкін, додавши, що влада також розпочала примусову евакуацію 24 дітей із чотирьох населених пунктів у Курахівській громаді.

«Ми закликаємо людей евакуюватися. Наша мета – рятувати життя».

Щоденні атаки росіян часто призводять до втрат. За словами чиновника, з лютого 2022 року в Донецькій області загинули 1930 людей , ще 4808 отримали поранення.

Очікується, що реальна кількість жертв буде набагато вищою, оскільки наразі неможливо підрахувати кількість жертв у окупованих Росією Волновасі та Маріуполі, портовому місті, яке було значною мірою зруйноване під час багатомісячної облоги.

Місцева влада, підрозділи Національної поліції України «Білі ангели» та співробітники ДСНС евакуюють місцевих жителів із «червоної» зони — районів підвищеної небезпеки — тоді як військові втручаються, коли «ситуація стає дуже складною», — сказав Філашкін.

У той час, як більшість внутрішньо переміщених місцевих жителів — понад 500 000 осіб — переїхали в безпечніші місця в регіоні з 2014 року, тепер усі прямують ще далі на захід. Філашкін зазначив, що Донецька обласна військова адміністрація створила десятки гуманітарних хабів у 17 областях України.

«Як тільки люди виходять з (потяга), вони отримують фінансову допомогу. Тоді приймаючий регіон бере на себе їхнє розміщення та надає допомогу», – сказав губернатор.

Проте, є й ті, хто хоче залишатись вдома у прифронтових містах, поки російські війська наближаються. Затримка рішення про евакуацію може призвести до смерті або життя під окупацією.

«Мало хто (з тих, хто залишається) хоче евакуюватися. Це виклик для нас. Коли стане дуже гаряче, люди будуть просити допомоги, але до них може бути неможливо дістатись», – сказав Філашкін, розповівши, що кілька місцевих жителів шукали евакуації з обложеної Авдіївки, а російські війська обстрілювали єдиний шлях евакуації.

Руйнування

Російська війна є всюдисущою в Донецькій області, багато міст лежать у руїнах, схожих на зображення Другої світової війни.

«Мар’їнка повністю зруйнована, Вугледар майже не існує. На лінії фронту таких місць багато. Бахмута та Авдіївки майже не залишилося. Лиман, Торецьк, Нью-Йорк, Очеретинська громада зруйновані на 80%, Красногорівка – на 70-80%», – сказав Філашкін.

Щоденні обстріли роблять майже неможливим оцінити справжні масштаби руйнувань, не кажучи вже про масштабні зусилля з відновлення. Місцева влада змогла порахувати лише частину зруйнованого житла.

Голова ОДА зазначив, що війна Росії знищила і пошкодила щонайменше 116 тисяч житлових будинків, у тому числі понад 7 тисяч багатоповерхівок. Ремонтні роботи ведуться швидко, пріоритет віддається основним лініям електропередач і водопроводу, розбитим вікнам і ремонту дахів, де все ще проживають люди.

«Зараз знеструмлені 70 населених пунктів біля лінії фронту. Енергетики намагаються зробити все можливе, щоб після кожного ворожого обстрілу людям було відновлено електро- і водопостачання», – сказав Філашкін.

Ретельна оцінка шкоди важкій промисловості регіону, яка раніше становила близько 20% промислового виробництва України, ще не проведена. Однак промислові перспективи є похмурими, оскільки всі основні заводи та фабрики зруйновані та іржавіють просто неба.

«В Донецькій області, на жаль, не залишилося великого бізнесу. Майже повністю знищено великі підприємства. Від вугільної промисловості мало що залишилося. Залишився тільки малий і середній бізнес», – сказав Філашкін.

Незважаючи на руйнування, губернатор зберігає оптимізм щодо післявизвольної відбудови регіону, передбачаючи появу нових заводів, фабрик та інфраструктури.

Фортифікації

Єдине велике будівництво, яке наразі ведеться в Донецькій області, – фортифікаційні споруди, зведені для перешкоджання наступу росіян.

Україна будує 1240 кілометрів фортифікаційних споруд на трьох лініях оборони, повідомив президент Володимир Зеленський 11 березня.

Хоча він не говорить про довжину оборонних рубежів у Донецькій області, Філашкін каже, що вони знаходяться в безпосередній близькості від російських військ.

«У нас там дуже невелика відстань від ворога. Тому третю лінію оборони ми максимально наблизили до другої, бо хочемо втримати кожен клаптик нашої землі», – сказав губернатор.

Філашкін каже, що обласна військова адміністрація також має на меті зберегти життя будівельників, які «працюють постійно», оскільки російські війська часто обстрілюють другу та третю лінію оборони. Він не уточнив, яким чином.

Голова ОДА також повідомив, що оборонні споруди укріплені бетонними та дерев’яними бліндажами, траншеями та іншими невибуховими загородженнями.

«Противник далі не просувався, тому що нашим хлопцям було де розташуватися», — сказав Філашкін.

Він відмовився розголошувати детальнішу інформацію про будівництво фортифікаційних споруд, посилаючись на загрозу бомбардування плануючими бомбами будівельних майданчиків.

«Донеччина дуже небезпечна… Слава Богу, жодна область не переживає такого пекла, як Донецька».