Вони частина історія, надбання нації, вони зберігають пам`ять про події, які відбувались на території Краматорського району. Однак певна кількість з них перетворилась на руїни, ті, які встояли – зазнали руйнувань різного ступеня. Вони – це об`єкти культурної спадщини, які нерідко потрапляли під приціл ворога, зазнавали руйнувань від близких “прильотів” ворожого залізяччя чи були пошкоджені вибуховою хвилею. Які з них вщент знищені російською армією та які були пошкоджені, про це розкажемо далі.
Краматорська міська територіальна громада
На території Краматорської міської територіальної громади за час повномасштабного вторгнення було пошкоджено 5 об’єктів культурної спадщини. Серед них: Палац культури і техніки НКМЗ, школа у якій навчався народний артист УРСР Леонід Биков (ЗОШ №6), Братська могила радянських воїнів, пам`ятник воїнам-землякам у селищі Біленьке. Ступінь пошкоджень від 5 % до 50% про це журналістам “Pro100media” повідомила Краматорська районна державна адміністрація у відповіді на інформаційний запит. Натепер відновлювальні роботи не проводились.
Костянтинівська територіальна громада
Під час повномасштабного вторгнення на території Костянтинівської міської територіальної громади було знищено 3 об’єкти культурної спадщини місцевого значення.
- Залізничний вокзал зруйнований прямим влучанням під час ракетного обстрілу, в ніч з 24 на 25 лютого. Це найдавніший об`єкт культурної спадщини, знищений російськими військами. Будівля була зведена у 1949-1950 роках, а остаточно добудована у 1951 році.
- Гуртожиток пляшкового заводу, зруйнований дією вибухової хвилі під час неодноразового ракетного обстрілу
- Хімічний технікум зруйнований дією вибухової хвилі внаслідок численних ракетних обстрілів.
Крім того різного ступеня руйнувань внаслідок ворожих атак зазнали: будинок Держбанку, Будинок культури “Хімік”, пам’ятник воїнам-землякам, Братська могила радянських воїнів Південно-Західного фронту.
“На даний момент, через безпосередню близькість до лінії фронту та поточну безпекову ситуацію в регіоні, проведення повноцінного моніторингу стану об’єктів культурної спадщини на території сіл та селищ Костянтинівської міської територіальної громади є неможливим. На даний час відновлювальні роботи не проводились. Підрахунки вартості робіт на відновлення зруйнованих та пошкоджених об`єктів культурної спадщини у територіальній громаді не проводились”, – уточнили у Краматорській районній державній адміністрації.
Лиманська територіальна громада
У Лиманській територіальній громаді 345 пам’яток археології, 57 пам’ятників історії та культури, 1 пам`ятник монументального мистецтва. Через бойові дії на території населених пунктів неможливо оцінити у якому стані вони зараз.
Однак за попередньою інформацією завдяки соціальним мережам відомо, що повністю зруйнований 1 об’єкт культурної спадщини Лиманської громади – могила піонера Григорія Корабльова у селищі міського типу Ямпіль. Це найдавніший об`єкт культурної спадщини у цій громаді.
Пошкоджені 9 об`єктів історії та культури:
- Братська могила радянських воїнів в с. Рубці;
- Братська могила радянських воїнів Південного та Південно-Західного фронтів і пам’ятник воїнам-односельчанам в с. Терни;
- пам’ятник воїнам – визволителям, розташований в м. Лиман;
- пам’ятний знак жертвам Голодоморів в Україні в м. Лиман;
- пам’ятник воїнам-інтернаціоналістам в м. Лиман;
- Братська могила партизанів громадянської війни і радянських воїнів в с. Торське;
- меморіал “Родина-Мати” на честь радянських воїнів м. Лиман.
Всі зазначені вище пошкоджені об’єкти культурної спадщини можливо відновити. Наразі спеціалісти намагаються визначити завдані збитки.
Святогірська міська територіальна громада
На територіторії Святогріської громади за час повномасштабного вторгнення пошкоджено 26 об’єктів культурної спадщини, з них 13 пам’яток національного значення та 13 – місцевого. Здебільшого це пам’ятки архітектури, які входять до складу Свято-Успенського Святогірського монастиря, зокрема скит Іоанна Шанхайського, Георгіївський скит Лаври. Під ворожим вогнем опинилась пам’ятка монументального мистецтва національного значення українського скульптора Івана Кавалерідзе.
За інформацією Краматорської районної державної адмінстрації проведення ремонтно-реставраційних робіт заплановане після закінчення віськового стану.
Слов`янська територіальна громада
За майже три роки повномасштабного вторгнення у Слов’янській міській територіальній громаді було пошкоджено 6 будівель пам’яток архітектури місцевого значення. Комісія з обстеження об’єктів культурної спадщини провела моніторинг стану пошкоджених пам`яток архітектруи, висновок – всі будівлі можна відновити. На деяких об`єктах вже проводяться поточні ремонти.
Шість пошкоджених будівель, які є пам`ятками архітектри місцевого значення:
- Лабораторний корпус міської лікарні – частково пошкоджений, наразі на об’єкті проводяться поточні ремонтні роботи за позабюджетні кошти;
- Будинок міської лікарні – є пошкодження;
- Будівля КП “Жек №1” (маєток, житловий будинок) – проведені поточні роботи із закриття пошкоджених конструкцій з метою недопущення подальшої руйнації будівлі, наразі об’єкт потребує проведення капітальних ремонтно-реставраційних робіт;
- Загальноосвітня школа №5 ( у 1909 році це було комерційне 7-класне училище). 31 травня 2022 року під час ракетного обстрілу було пошкоджено приміщення навчального закладу та декілька багатоповерхівок. Поточний ремонт був проведений, однак цього недостатньо, потрібні ще капітальні ремонтно-реставраційнйі роботи;
- Будинок суспільних зборів або купецький клуб (раніше Будинок культури ім. Леніна). Будівля колишніх Дворянських зборів, зведена у 1912 році у стилі модернізм. Після пошкодження обстрілами проведені поточні роботи із закриття понівечених конструкцій, однак об’єкт потребує проведення капітальних ремонтно-реставраційних робіт;
- Бальнеологічний інститут – об’єкт потребує проведення капітальних ремонтно-реставраційних робіт.
Черкаська селищна територіальна громада
На території Черкаської селищної територіальної громади є 2 пошкоджених об’єкти.
20 квітня 2022 року була пошкоджена Садиба поміщика Бантиша, яка пержила I та II Світові війни та будинок, в якому зупинявся письменник Григорій Данилевський в селі Прелесне (VIII-XIX ст.)
“Дані пам’ятки знаходяться у власності ПАТ “Укрзалізниця”. Черкаською селищною військовою адміністрацією власнику повідомлено про необхідність проведення невідкладних консерваційних робіт. Сума збитків, завданих РФ об’єктам культурної спадщини, невідома”, – ззначили у Краматорській районній державній адмінстрації у відповіді на інформаційний запит.
Наразі значну частину пошкоджених об`єктів культурної спадщини у Краматорському районі неможливо обстежити та визначити суму збитків, це не дозволяє зробити безпекова ситуація. Крім того в області бракує фахівців, які розробили би науков-проєктну документацію.
Залиште коментар
Розгорнути ▼