За пів року 2024-го понад тисячу жінок Донеччини опанували нові професії через центри зайнятості. Серед них — Надія Дрога з Покровського району, яка змінила фах, коли їй вже було за п’ятдесят. Після навчання, працює машиністкою підземних установок на шахті “Білозерська”. Ця професія до повномасштабного вторгнення була доступна лише чоловікам.
Про це повідомляє Суспільне.
Надія Дрога — нині машиністка підземних установок на шахті “Білозерська”. До її обов’язків входить зокрема відкачування підземних вод. Нову для себе професію вона опанувала в 51 рік.
“Була потрібна робота. Найважче — зважитися спуститися під землю. Спочатку пішла на екскурсію, подумала, якщо мені нормально буде під землею — голова не закрутиться, погано не стане — тоді значить зможу працювати. Спробувала — почувалася нормально, якби відчула себе зле, то не пішла б у шахту”, — ділиться Надія.
“Була потрібна робота. Найважче — зважитися спуститися під землю”.
Надія Дрогашахтарка
“Спочатку пішла на екскурсію, подумала, якщо мені нормально буде під землею — голова не закрутиться, погано не стане — тоді значить зможу працювати. Спробувала — почувалася нормально, якби відчула себе зле, то не пішла б у шахту”
Зауважує, усім шахтарям на гірничому підприємстві перед спуском видають “рятівник” і лампу.
“Рятівник” — це щось на кшталт респіратора, який потрібен у разі поганої вентиляції чи, коли “зашкалює” газ метан — його одягають на обличчя. Поки не доводилося ним користуватися, краще б, щоб ніколи й не знадобився”, — зазначила шахтарка.
Сама вона з села Святогорівка, що поблизу Добропілля. Тривалий час працювала кочегаром на цій же шахті. Згодом стала на облік у центр зайнятості, де їй і запропонували перенавчання.
Жінка розповідає, що працює у три зміни — другу, третю і четверту. За графіком, наприклад, друга — починається о 13:00, але з дому потрібно вийти об 11:00, зазначає Надія. Повертається — вже затемна, о пів на 23:00.
“Я звикла до важкої роботи, тому втягнулася швидко. Кочегаром так само було непросто. З господарства в мене лише кіт і собака, а ось з городом — інша справа. На початках було складно звикнути та ще й поєднувати — працюєш уночі, а вдень треба було б висипатись. А потім якось втягнулася. Почала потроху встигати по домашніх справах і на городі”, — розповіла жінка.
Особливості роботи з шахтними водами
Білозерська дільниця водовідливу й осушення складається з відкачних трубопроводів, загальношахтного та головного водовідливів завдовжки у 12 кілометрів, шістьох водозбірників та сімнадцяти насосів, йдеться на сторінці у Facebook підприємства.
“На шахті — складна трирівнева система водовідливу. Воду майже з кілометрової глибини перекачують на 550-й горизонт, потім на 200-й і вже звідти на поверхню. Максимальний приплив води в шахті вражає і складає 496 м3 на годину. Стільки вміщує в собі приблизно 100 пожежних машин”, — зазначається в повідомленні.
Коли після початку повномасштабного вторгнення жінкам дозволили працювати під землею, до колективу Білозерської дільниці ВіО доєднались одинадцять машиністок підземних установок.
Ринок праці Донеччини: чому жінки ідуть працювати під землю
Раніше жінки працювали на шахтах переважно геологами, маркшейдерами та спеціалістами технічного контролю, розповіла Суспільне Донбас в.о. директорка Донецького обласного центру зайнятості Наталя Адамова.
“Сьогодні ринок праці Донеччини відчуває гостру потребу у кваліфікованих робітничих кадрах. Жінки все частіше обирають нетипові для себе професії. У 2023 році професійне навчання пройшли 2,7 тис. жінок з-поміж зареєстрованих у центрах зайнятості Донецької області безробітних. У 2024 році — 1,3 тисячі. Серед них багато тих, хто навчався за професіями, що ментально вважалися більш чоловічими”, — зазначила очільниця установи.
За її інформацією, для навчання жінки цьогоріч обирали професії слюсаря-сантехніка, техніка-електрика, машиніста помпових установок, слюсаря з експлуатації та ремонту підземних газопроводів, гірника, електромеханіка, машиніста котельної.
Що пропонує держава безробітним
- Безоплатні курси перекваліфікації, стажування на робочому місці;
- Ваучер на навчання. На вибір для безкоштовного здобуття пропонується 124 професії/спеціальності;
- Грантові програми у межах урядового проєкту “єРобота” для започаткування або розвитку власного бізнесу.
Call-центр Донецького обласного центру зайнятості: 0-800-33-61-67.
Залиште коментар
Розгорнути ▼