Як впоратися з панічною атакою: рекомендації від експертів

Фахівці Донецького обласного центру контролю та профілактики захворювань Міністерства охорони здоров’я України опублікували рекомендації щодо боротьби з панічними атаками. Панічна атака—це раптовий, інтенсивний приступ страху або тривоги, який може супроводжуватися фізичними симптомами, як таке серцебиття, пітливість, запаморочення та інше. Виникнення панічних атак не завжди є ознакою панічного розладу і може бути проявом інших захворювань.

Як діяти під час панічної атаки?

Потрібно усвідомити, що цей стан обов’язково мине. Спробувати сконцентруватися на поточній ситуації, якби «заземлитися»: сфокусувати увагу на диханні, намагатися його уповільнити, сісти чи лягти так, щоб було зручно. Одна з найвідоміших технік, яка дозволяє впоратися з панічною атакою є техніка «5–4–3–2–1». Вона полягає в концентрації на речах, які нас оточують.

Треба порахувати: 

  • 5 речей, які людина бачить перед собою (наприклад, руки, стіл, дерево, небо тощо);
  • 4 речі, які відчуваються фізично (тверда поверхня під ногами, взуття, одяг на тілі);
  • 3 речі, які людина чує (звук машин, музика, голоси людей поряд);
  • 2 речі, які відчуваються на нюх (запах кави, парфумів);
  • 1 річ, яка відчувається на смак (цукерка, чай тощо).

Як допомогти людині під час панічної атаки?

При можливості, не залишайте її одну: скажіть, що ви поряд і дбаєте про неї. Якщо людина здатна йти, відведіть її у спокійне місце, де вона зможе сісти. Говоріть з нею спокійно, запропонуйте дихати разом з вами, порахувати навколишні предмети. Якщо людині важко говорити, не змушуйте її до розмови. Повторюйте, що вона в безпеці, що страх і тривога скоро минуть. Після атаки людина може почуватися знесиленою, запропонуйте їй води або чаю та при можливості покладіть спати.

Сучасна наука не має єдиного пояснення, чому виникають панічні атаки. Один із найвпливовіших дослідників психології, професор департаменту психології Університету Невади Стівен Гейз разом з колегами започаткував новий метод психотерапії – терапії прийняття та відповідальності, що розвинувся в 1980-х роках і в дійсний час має доведену ефективність у роботі з тривожними й іншими розладами. В основі методу –  навчити пацієнта не уникати, заперечувати чи боротися зі своїми неприємними емоціями, а приймати життєві труднощі та брати відповідальність за необхідні зміни своєї поведінки. Терапія прийняття та відповідальності допомагає людям із панічним розладом прийняти фізичні відчуття, які виникають під час панічних атак, і звільнятися від тяжких думок про страх перед майбутніми нападами.

Інформація від лікаря з гігієни праці відділення епіднагляду (спостереження) та профілактики неінфекційних захворюваньКраматорської районної філії ДУ «Донецький ОЦКПХ МОЗ» Леоніда ПЕЛІФОСОВА