В умовах воєнного стану, коли мільйони українців змушені змінити місце проживання, питання отримання субсидій викликає чимало запитань. ВПО мають право оформити субсидію на оплату житлово-комунальних послуг. За яких умов це можна зробити, куди звертатися, як подати заяву та які документи необхідні для оформлення розповідають журналісти «Pro100Media».
Зауважимо, що оформити субсидію можна за фактичним місцем проживання. Треба вказати склад домогосподарства у відповідній декларації, тому укладати договір оренди житла не обов’язково.
Розмір субсидії залежить від вартості нарахованих комунальних послуг та рівня доходу сім’ї (без урахування виплати переселенцям). Водночас допомога на проживання, яка надається ВПО, не враховується як дохід сім’ї під час призначення субсидії.
Субсидія на комунальні послуги
Куди звертатися
Звернутися треба до
• Центру надання адміністративних послуг;
• сервісного центру Пенсійного фонду України;
• уповноваженої посадової особи виконавчого органу сільської, селищної, міської ради відповідної територіальної громади.
Як це можна зробити онлайн
Треба скористуватися онлайн-сервісами
• Порталом «Дія»;
• сайтом електронних послуг пенсійного фонду України (ПФУ);
• Додатком ПФУ. Завантажуйте його для Android та IOS.
Які документи потрібні
• Заяву про призначення субсидії;
• Декларацію про доходи та витрати;
• Інформацію про мешканців домогосподарства;
• Паспорт і реєстраційний номер картки платника податків;
• Довідку про статус внутрішньо переміщеної особи.
Заява та декларація складаються за встановленою формою.
Як дізнатися про призначення субсидії
Це можна зробити онлайн, скориставшись порталом https://subsidii.ioc.gov.ua/. Пошук інформації у реєстрі здійснюється за адресою домогосподарства. Після заповнення необхідних даних з’явиться вся інформація про статус заяви на субсидію.
Субсидія на оренду житла
Субсидія на оренду житла ВПО — це новий вид державної допомоги, який покриває частину або повну вартість оренди житла залежно від фінансового стану отримувача. Субсидія призначається на шість місяців, з можливістю продовження ще на один термін (6 місяців).
З 29 січня 2025 проєкт запрацював в Чернігівській, Сумській, Харківській, Запорізькій, Миколаївській, Дніпропетровській, Донецькій, Херсонській областях, за винятком тимчасово окупованих територій та тих, де ведуться активні бойові дії.
Хто може отримати субсидію
На отримання субсидії на оренду житла мають право ВПО, які:
не мають власного житла, площа якого перевищує 13,65 кв. метра на кожну особу
мають знищене або пошкоджене житло, інформація про яке внесена до Реєстру пошкодженого та знищеного майна або зафіксована актом комісійного чи технічного обстеження
Але для отримання субсидії на оренду житла переселенці не повинні отримувати допомогу на проживання, що надається державою. А власники майна, яке здається в оренду, не повинні отримувати компенсацію за безоплатне проживання переселенців. Проте, субсидія на оренду житла може надаватися паралельно з субсидією на оплату житлово-комунальних послуг.
Які документи необхідні
Програма субсидій для ВПО передбачає подання таких документів: заява; договір оренди; копії документів, що підтверджують повноваження законного представника (якщо необхідно), а також права на розпорядження житлом; інших документів, які підтверджують обставини, які мають значення для призначення субсидії.
Як подати заявку
Це можна зробити через:
органи Пенсійного фонду України, зокрема через вебпортал електронних послуг та мобільний додаток;
Центр надання адміністративних послуг (ЦНАП)
уповноважені банки, список яких буде доступний на вебсайтах Мінсоцполітики та ПФУ;
вебпортал електронних послуг Мінсоцполітики.
Терміни розгляду заяви на допомогу на оренду житла – 10 робочих днів від дати отримання необхідних документів. Субсидія надається шляхом перерахування коштів на поточний рахунок ВПО, який звертається за субсидією, відкритий в уповноваженому банку. Власник житла зобов’язаний підтверджувати сплату податків щоквартально або щорічно, залежно від групи оподаткування. Орендар своєю чергою — вчасно вносити платежі за винайм квартири.
Скільки грошей компенсуватиме держава
Для кожної сім’ї ця сума буде різною і залежатиме від їхніх доходів і від тієї суми, яку родина витрачає на оренду цього житла.
Залиште коментар
Розгорнути ▼