сосни в парку "Святі гори"

Унікальні сосни в парку “Святі гори” на Донеччині знищені військами РФ під час боїв. Чи є шанс їх відродити?

У парку “Святі гори” на Донеччині досі не можуть вивчити територію, де росли унікальні крейдові сосни, що їх знищили російські війська під час боїв за Святогірськ.

Про це Суспільному Донбас розказав керівник національного парку Сергій Приймачук. До початку повномасштабного вторгнення цей вид реліктових дерев зберігся тільки у двох місцях в Україні, лише на Донеччині: у парку “Святі Гори” і заповіднику “Крейдова флора”.

У національному парку “Святі гори” до повномасштабного російського вторгнення росли близько тисячі унікальних дерев червонокнижні крейдові сосни. Під час боїв за Святогірськ росіяни знищили цю породу дерев, каже керівник національного парку “Святі гори” Сергій Приймачук.

Фото: Суспільне Донбас

“Значну шкоду, яку понесла природа не тільки парку, а й всієї України: знищені практично всі крейдові сосни, які являються реліктовими, які пристосувалися за тисячоліття зростати на крейдових горах”, — розповів Сергій Приймачук.

За словами науковця Сергія Курмаса, цей вид сосен можна було зустріти лише у двох місцях в Україні: саме на Донеччині — у заповіднику “Крейдова флора” та в парку “Святі Гори”.

“Наприклад, в селі Богородичному був осередок сосни крейдяної, яка являється реліктовим видом. Вона червонокнижний вид, який знаходиться на межі зникнення, знаходиться вона тільки на території Донецької області”, — пояснив Сергій Курмас.

Крейдова сосна росла окремими осередками на схилах річки Сіверський Донець, додає Сергій Курмас.

“Зараз ці ділянки являють собою суцільне згарище, на якому немає нічого живого. Відновити ці ділянки буде дуже складно, тому що нема насіннєвого матеріалу для цього”.

“Треба дивитися і досліджувати ці ділянки після розмінування і можливо буде знайти якесь дерево, яке залишилося в пожежах, яке можна буде використати для розведення цього виду”, — додав науковець.

Зайнятися відновленням крейдової сосни у парку “Святі гори” наразі не можуть через заміновані ліси та російські обстріли.

“В цей період, хоча фронт трошки відсунувся, продовжують з дронів кидати запальні боєприпаси. У нас в цьому місяці було вже три таких пожежі. Складність для їх тушіння полягає в тому, що ліса заміновані та останній раз, коли ми тушили пожежу, почали в окопах рватися боєприпаси”, — каже Сергій Приймачук.

За словами Приймачука, росіяни також пошкодили у парку багатовікові дуби, яким від двохсот до шестисот років.