“Теракт чистої води, в класиці жанру”. Роковини удару по піцерії RIA у Краматорську: спогади парамедиків та свідків

Засуджений до довічного ув’язнення корегувальник ракетного удару по піцерії RIA у Краматорську оскаржує вирок в суді, повідомили у Донецькій обласній прокуратурі. Зараз він перебуває за ґратами. Рік тому, 27 червня, російські війська поцілили по піцерії RIA в центрі міста “Іскандером”, загинули 13 людей. Як поліцейські парамедики, які рятували на місці людей, та свідки ракетної атаки згадують цей день — у матеріалі Суспільного.

“Кожний шурхіт, шепіт, хотілося вірити, що більше врятуємо”

Парамедикиня Мар’яна Ткаченко рік потому на руїнах кафе в Краматорську згадує: ввечері, коли тут відпочивали близько сотні людей, російські війська вдарили ракетою “Іскандер”. Вона із колегами поліцейськими приїхала надавати допомогу.

Піцерія RІА, Краматорськ, місце ракетного удару через рік, червень 2024 рік. Фото: Суспільне Донбас

Мар’яна Ткаченко — інспекторка сектору комунікації Краматорського відділу поліції — розповідає, після ракетного удару росіян по піцерії, намагалась допомогти дівчині, яка на той момент була під завалами.

“Дівчина була повністю засипана, тільки голова. Коли ми почули, як вона намагається з нами співпрацювати, її голос — ми їй давали команди, щоб вона менше реагувала, панікувала, рухалася. Щоб в неї об’єму повітря вистачило, для того, щоб ми її вчасно дістали”, — згадує Мар’яна Ткаченко.

“Тут багато меблів було, все закидано — не пролізти. Я ліз через барну стійку. Поки все розкидували, я розумів, що я, як парамедик, маю бути там, де поранені люди”, — говорить старший інспектор тренінгового центру ГУ Нацполіції в Донецькій області Ігор Ткачук.

Людей привалило плитами, цеглою, вони задихалися, розповідає Ігор.

“Як мені ДСНС потім сказали, плити були по 40 тонн вагою. Було багато плит. Чотири десь плити. Їх довго розбирали, тому що дуже великі плити. А якщо є надмірне придавлення глибою якоюсь, або камінням у людини трохи дихання сповільнюється, мозок не насичується і вона може задихнутися”, — говорить парамедик.

Росіяни, того вечора, вбили 14-річних сестер-близнючок Аню та Юлю Аксенченок. Мар’яна згадує: намагалася їм допомогти.

“Юлю я тримала за руку, вона ще була в стані свідомості, але ця пастка з великих плит, які впали, вони нам не давали можливості витягнути дівчину. Навіть є на плиті виїмка — хлопці намагалися підняти цю велику плиту, якось її пересунути, я бачила, як згасає життя, як змінюється колір шкіри, очі і все інше”, — згадує Мар’яна Ткаченко.

“Ми хапалися за можливість, що ще можна когось витягти, що ще хтось вцілів. Зупинялися, давали хвилину мовчання. Кожний шурхіт, шепіт, хотілося вірити, що більше врятуємо. Ми були тут 15 годин”.

На місці ракетного удару, і досі на сходах біля кафе, залишаються неприбраними розбиті шибки. За рік після обстрілу люди несуть живі квіти до портретів загиблих.

Любов тут буває щодня, говорить, молиться за загиблих. Живе в будинку навпроти, згадує день обстрілу.

“Бахнуло так, я балакала по телефону з Дружківкою, я як закричу: “Свєта, нас бомблять”. Вікна всі, всі двері, все полетіло туди. І на кухні, і всюди. Я по склу, по цьому… Хвилин п’ять ще лежала, не могла до тями прийти. Як вибігла, тут людей стільки. Страшне що відбувалося”, — згадує момент ракетного удару жителька Краматорська Людмила.

“Теракт чистої води в класиці жанру”

Журналістка Ірина Сампан в цей день працювала в Часів-Ярі. Розповідає: після зйомок з колегами-іноземцями поїхали вечеряти в піцерію. За півгодини до обстрілу пішла з кафе, аби відправити редакторам знятий у відрядженні матеріал.

“Частина наших друзів залишилися там. Ті, хто вижив, одразу написали Полу, що це RIA-піца. Один з наших друзів загинув, багато поранених, багато вбитих і ми одразу вирушили туди”, — згадує журналістка Ірина Сампан.

Ірина говорить, люди сиділи в середині залу, саме туди російські військові поцілили ракетою.

“Це був теракт чистої води в класиці жанру. RIA-піца ніколи не був військовим об’єктом і поруч з ним не було військових об’єктів. Це було місцем відпочинку, місцем зустрічей завжди, а тепер стало місцем жаху і болю. Краматорськ після знищення RIA став сумним і порожнім і в цьому і була ціль, насправді. Ціль росіян”, — зазначила Ірина.

Корегувальника Володимира Синельника слідчі СБУ заарештували наступного дня. Його засудили до довічного ув’язнення. Зараз Синельник оскаржує вирок в апеляційному суді.

Що відомо про ракетний удар по кафе у Краматорську 27 червня 2023 року

27 червня 2023 року армія РФ ударила ракетами “Іскандер” по центру Краматорська. Епіцентром вибуху стала піцерія, де були відвідувачі та працівники. Загинули 13 людей, 64 отримали поранення, повідомляли в Донецькій обласній прокуратурі. Останньою, тринадцятою, жертвою стала письменниця Вікторія Амеліна.

Того ж дня СБУ затримала ймовірного навідника, пізніше йому вручили підозру у державній зраді, вчиненій в умовах воєнного стану. 4 квітня 2024 року його засудили до довічного ув’язнення: визнали винним у державній зраді за частиною 2 статті 111 Кримінального кодексу України. Апеляційну скаргу засудженого ще не почали розглядати.