Святогірська лавра

Святогірську лавру хочуть повернути з розпорядження УПЦ МП

Міністерство культури та інформаційної політики працює над тим, щоб повернути в державне управління низку релігійних та історичних об’єктів, якими зараз розпоряджається Українська православна церква Московського патріархату.

Про це повідомив виконувач обов’язків міністра культури Ростислав Карандєєв в інтерв’ю “Укрінформу”, передає Суспільне.

Зокрема, МКІП планує повернути Свято-Успенську Почаївську та Святогірську лаври, а також Національний архітектурно-історичний заповідник “Чернігів стародавній”.

Ростислав Карандєєв наголосив, що за результатами досліджень фіксують дуже багато порушень, невідповідних умов використання цих споруд; спостерігають спотворення музейних предметів та самих будівель. Урядовець наводить приклад Свято-Преображенського собору в Чернігові, який використовувався “вкрай неохайно” й зараз потребує суттєвої реставрації.

Карандєєв переконаний, що держава належно оцінила діяльність окремих релігійних чиновників, які не цуралися колабораціонізму та забезпечили сприятливі умови для входження в Україну “руского міра та сприйняття російського солдата як визволителя”.

Відомство має намір очистити культурну сферу України від імперських наративів (зокрема релігійних) та будь-яких проявів колоніальної політики.

За словами Ростислава Карандєєва, МКІП викреслює з Національного державного реєстру нерухомих пам’яток під охороною всі об’єкти, пов’язані з комуністичною добою. Натомість туди вносять будівлі, які раніше не мали належного догляду й тепер потребують державної уваги.

Що відомо про пам’ятки, які повернуть в управління держави

Як зазначає “УП.Культура”, у березні 2024 року із незаконного користування повернули об’єкти заповідника “Чернігів стародавній”: побудови на території Троїцького собору, Іллінську браму та Спасо-Преображенський собор. Термін оренди УПЦ МП на них закінчився ще восени 2021 року.

Згадана Ростиславом Карандєєвим Свято-Успенська Святогірська лавра на Донеччині досі підпорядкована Київській єпархії УПЦ МП. Усі храми, крейдяні печери та інші будівлі наразі належать чоловічому монастирю. У 2004 році пам’ятка отримала статус лаври. Тоді ж права на неї почали належати російському патріархату.

Свято-Успенська Почаївська лавра в Тернопільській області теж перебуває у власності УПЦ МП. У 2003 році уряд Віктора Януковича передав її в безкоштовне користування на 49 років. Комплекс Почаївської лаври охоплює 18 споруд.