Рік війни в цифрах: інфографіка

Рік тому, 24 лютого 2022 року, рано вранці Росія розпочала повномасштабне вторгнення в Україну. Вже цілий рік з моменту масштабного вторгнення російські окупанти знищують українську інфраструктуру, у тому числі цивільну, депортують українців та руйнують людське життя. За цей час російськими окупаційними військами по об’єктах на території України завдано майже 5 тисяч ракетних та майже 3,5 тисяч авіаційних ударів.

За рік повномасштабної війни в ООН підтвердили загибель понад 8 тисяч українців, ще як мінімум 13 тисяч людей дістали поранення. За даними верховного комісара ООН з прав людини Фолькера Тюрка, серед жертв щонайменше 487 дітей, а 954 були поранені. Найбільше цивільних загинуло в Донецькій, Харківській, Київській, Херсонській, Чернігівській та Запорізькій областях.

До більшості зафіксованих утрат призвела вибухова зброя з великою зоною ураження (обстріли з важкої артилерії та реактивних систем залпового вогню, ракетні й авіаудари). Близько 90,3% жертв серед цивільного населення спричинила саме вибухова зброя з широким радіусом дії, зокрема артилерійські снаряди, крилаті та балістичні ракети, а також удари з повітря.

З початку повномасштабного вторгнення з України виїхало близько 8 мільйонів людей — це 20% населення країни. Більшість вимушених переселенців вирушили до Польщі, решта — до Словаччини, Угорщини, Румунії й інших країн. Водночас за цей рік майже 3,3 мільйона громадян повернулися в Україну з-за кордону. З 10 травня 2022 року кількість людей, що повертаються в Україну, перевищила кількість тих, що виїжджають.

Близько 5 мільйонів українців стали внутрішньо переміщеними особами у власній країні, багато з них шукають притулку. Майже 40% населення України — 17,6 мільйона осіб — потребують гуманітарної допомоги. Крім цього, внаслідок російського вторгнення довелося перемістити з власних осель 143,6 тисячі людей з інвалідністю.

Протягом року, за різними оцінками, окупанти викрали та вивезли на територію РФ близько 1,2 мільйона жителів України. Серед них від 260 до 700 тисяч — діти.

Понад 15 тисяч людей — як цивільних, так і військових — зникли безвісті через війну в Україні.

За рік від початку повномасштабної війни втрати української армії становлять до 13 тисяч військових, заявив 1 грудня 2022 року радник глави Офісу президента Михайло Подоляк. А в серпні 2022 року головнокомандувач ЗСУ Валерій Залужний повідомляв, що на війні РФ проти України загинуло майже 9 тисяч українських захисників.

30 листопада 2022 року голова Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн повідомляла, що, за її оцінками, на війні загинуло 100 тисяч українських військових. Однак згодом у Єврокомісії визнали, що помилилися, та прибрали цю інформацію.

Станом на грудень 2022 року близько 3,4 тисячі українських військовослужбовців перебувають у полоні. Всього за 2022 рік з російської неволі вдалося звільнити1464 військовослужбовців і 132 цивільних. Обміни полоненими відбувалися спільними зусиллями Офісу президента, ГУР МОУ, СБУ та Мінреінтеграції.

На початку вторгнення росіяни захопили великі території України: Приазов’я від Херсона до Маріуполя і Василівки, північні райони Київщини, Луганщини, Харківщини й Чернігівщини, а також майже всю Сумщину.

Загалом українським військовим протягом 2022 року вдалося звільнити 40% окупованих після 24 лютого територій і 28% від усіх окупованих з 2014 року територій, підкреслив Валерій Залужний.

У 2022 році ЗСУ провели успішні контрнаступи й відкинули російські війська з Київщини, практично всієї Харківщини та правобережжя Херсонщини. Зараз українські військові продовжують стримувати противника на сухопутній ділянці протяжністю 3786 кілометрів, активна лінія фронту — 1500 кілометрів