Стела на Донеччині. Митці хочуть відновити старі написи без шкоди для нових: як це можливо

Відколи на в’їзді у Донецьку область стелу з назвою регіону зафарбували місцеві, разом зі старою фарбою з неї зникли й численні написи, зроблені військовими та волонтерами, що прямували на фронт. Вже за кілька днів стела знову рясніла підписами та відгуками. Для того, щоб відновити ще й попередні, художниця з Донеччини пропонує створити новий артоб’єкт.

Як вона це бачить та хто їй допомагає втілити задумане — мисткиня розповіла Суспільному Донбас.

Художниця та волонтерка з Донецька Ксенія Хараман озвучила ідею про відновлення попередніх написів за допомогою відео та фотографій. Наразі вона вже має понад сотню зразків, розповідає Ксенія.

“Ми зараз оцифровуємо написи по фотографіях та готуємося до друку наліпки, розробляємо проєкт з відновлення написів, щоб зробити його цікавим аби до нашої ідеї долучалося більше людей”, — пояснила Хараман.

Вона також зазначила, що в ініціативі беруть участь волонтери громадської організації “Вільна доля”, до якої належить і сама художниця. Крім того, цікаві пропозиції надходять їй також у соцмережах.

“Цікаві люди відгукуються, зокрема дизайнери: хтось пропонує створити сайт, інші — просування у мережі. Задум такий: створити щось на кшталт стікерпаків, але на прозорій основі з пластику і більшого формату”, — розповіла волонтерка.

Скільки це може коштувати — поки не підраховували, додала Ксенія Хараман.

“Ще не думали над цим, але деякі бізнеси до нас вже постукали аби підтримати ідею фінансово. У разі потреби можемо оголосити збір донатів, але думаю, що впораємося власними силами”.

Новий артоб’єкт подорожуватиме Україною

Оновлена стела швидкими темпами “обростає” написами, тому для відновлення на ній ще й тих, що були до фарбування, місця може не лишитися, припускає Хараман.

“Там вже нікуди додавати. Тому ми прийшли до ідеї, що зробимо ще одну стелу. Готуємо проєкт такої інсталяції. Вона зможе подорожувати країною. Адже багато людей чули про стелу, проте не мали змоги доїхати до неї, лишити там свої написи, але багатьом це було б цікаво. Хтось в ком’юніті в мене пожартував, що, мовляв, ми зробимо ще одну стелу і поставимо її в центрі Києва. Так, скоріш за все, і буде. Це буде артоб’єкт, що зберігатиме пам’ять про людей, які лишали там написи в перші два роки війни”, — зазначила художниця.