Скільки людей лишається в селах поблизу траси між Покровськом та Костянтинівкою

Водяне Друге Донецької області, що розташоване найближче до траси Костянтинівка — Покровськ, атакують російські війська. Раніше цим селом починався Костянтинівський район, нині це Іллінівська громада. Про гуманітарну ситуацію у сусідніх селах, до яких наближається фронт, Суспільне Донбас розпитало очільника громади Володимира Маринича та представників організацій, які займаються евакуацією.

“У Тарасівці вже немає людей принаймні ми про таких не знаємо, в Олекандропіллі — так само. Може хтось повернувся і є одна-дві людини, але нам про те не відомо, оскільки в Тарасівку не заїжджаємо з літа, там лінія фронту поруч”, — розповів Маринич.

До повномасштабного вторгнення у Тарасівському старостинському округу проживали до 700 людей.

Ще одне село поблизу траси між Покровськом та Костянтинівкою — Нова Полтавка. За інформацією начальника сільської військової адміністрації, станом на 14 січня там залишається 65 людей, до лютого 2022 року у селі проживали понад 350.

Села Іллінівської громади на мапі DeepState. Кадр з мапи аналітичного проєкту DeepState, дані на 17 лютого 2025 року

“Газу там немає, світло є, коли армія РФ не перебиває обстрілами. Евакуація звідти можлива лише на броньовому авто, туди ще заїжджають “Білі янголи”. У село багато дронів залітає, але охочих виїхати немає — це їхній вибір. Магазин не працює, гуманітарну допомогу не завозимо, але запрошуємо її отримати в сусідніх селах”, — розповів Володимир Маринич.

Ще одне село Іллінівської громади, лінія фронту до якого наблизилася менш ніж за кілометр — Калинове, що на Донецькому напрямку. Там ще лишаються люди.

Як розповів речник поліції Донеччини Павло Дяченко, евакуаційний екіпаж “Білий янгол” приймає заявки від селян.

“Наші контакти є у старост. Людей закликаємо евакуйовуватися вчасно, аби не наражати ні себе, ні волонтерів та поліцейських на небезпеку”, — наголосив Дьяченко.

Гарячі лінії евакуаційних груп “Білий Янгол”:

  • Бахмутський напрямок — 066-56-15-102
  • Великоновосілківський напрямок — 066-56-11-102
  • Лиманський напрямок — 066-56-16-102
  • Авдіївський напрямок — 066 56 19 102.

“Їхати з-під обстрілів змушує мороз”: волонтер про евакуаціюЗа словами співробітника гуманітарної місії “Проліска” Євгена Ткачова, заявок на евакуацію з Тарасівки та Новополтавки він майже не отримує.

“У Тарасівку нас вже не кличуть, кажуть, що там нікого немає. Щільні обстріли, село сильно зруйноване — це не пошкодження, а от реальні руйнації. Тобто будинки не просто без вікон, а й без дахів. У Нову Полтавку їздимо, але люди неактивні”, — розповідає Ткачов.

Євген Ткачов, волонтер ГМ “Проліска” біля стели на Покровськ. Євген Ткачов/Facebook

Натомість, каже чоловік, на інших напрямках евакуацію посилив мороз.”Зараз із сіл заявок побільшало, тому що старенькі не можуть опалюватися. А ті гроші, що держава та благодійники дали на тверде паливо, вони їх просто собі залишили. Сподівалися там якимись гілочками перебитися — не купували дрова. А тепер просто реально мерзнуть, хочуть ті брикети купити чи дрова, але ж ніхто туди не поїде”, — розповідає волонтер.

Також поштовхом для людей виїжджати з небезпечних районів стають сусіди, які евакуювалися, додає він.

“Бачать, що ніхто їм тепер гуманітарку не принесе, на вулиці самі лишаються. Наприклад, завтра у Миколаївку їхати — два брати тримались до останнього, один з них лежачий. А тепер, коли вони залишилися одні на всю вулицю, розуміють, що це останній шанс”, — розказав представник ГМ “Проліска”.

У Катеринівці Іллінівської громади, за словами Ткачова, ще живе до 30 людей. Там більш-менш цілими залишилося 20-30 відсотків будинків, але обстріли щодня посилюються.

“От у Клебан-Бику жодної людини. У Катеринівці оце я двох поранених вивіз, наступного дня ще дрон атакував, ще двоє поранених. І також будинки руйнують, руйнують. Люди бачать, що обстріли наближаються, щільнішими стають — половина населення збирається на евакуацію принаймні морально себе до того готують”, — припускає волонтер.