Школи, де навчаються менш ніж 45/60 дітей закриють: скільки таких на Донеччині

З першого вересня 2025 року уряд не фінансуватиме коштом освітньої субвенції зарплату вчителів у школах із кількістю учнів менш ніж 45 дітей, а з першого вересня 2026 року — менш ніж 60 дітей. Але це рішення не стосується початкових шкіл, розповіли у Міністерстві освіти і науки України.

Суспільне Донбас з’ясувало скільки таких шкіл у Донецькій області.

В регіоні окрім початкових шкіл дві школи мають менш як 45 учнів, в цих школах працюють 24 учителі. Також в області всього сім освітніх закладів, де навчаються менш як 60 школярів та працюють 102 викладачі.

Про це Суспільному Донбас повідомили в Департаменті освіти Донеччини у відповідь на запит.

“Рішення про реорганізацію, ліквідацію чи перепрофілювання (зміну типу) закладів загальної середньої освіти з наповнюваністю менш як 45/60 учнів у разі відсутності коштів освітньої субвенції приймає засновник (на час воєнного стану — військова адміністрація населеного пункту). Подальше функціонування такого закладу можливе за умови фінансування з місцевого бюджету або інших коштів, не заборонених законодавством України”, — повідомили у департаменті Суспільному.

В МОН пояснили, що до розрахунку освітньої субвенції кожної громади додано всіх дітей шкільного віку. Це означає, що громада отримуватиме кошти на навчання всіх дітей, але не зможе витрачати їх на маленькі школи.

“Місцеві органи самоврядування можуть вирішити: або довозити учнів цих шкіл у найближчу більшу школу, або оплачувати працю вчителів малих шкіл із місцевих бюджетів”, — уточнили в міністерстві.

Що буде з учнями та вчителями таких шкіл

  • Місцева влада організує підвезення дітей до опорної школи. Дітей у таких поїздках має супроводжувати вчитель.
  • Опорна школа — це школа, у яку привозять дітей із різних населених пунктів на відстані до 30 кілометрів. Вона більша, забезпечена вчителями й краще оснащена.
  • Водночас початкові школи, у яких навчаються менш як 45 і менш як 60 учнів, продовжать отримувати державне фінансування. Початкова школа має бути якнайближче до дитини: якщо старші учні можуть подужати дорогу до опорної школи, маленьким дітям це буде складно.
  • У разі, якщо місцеві органи самоврядування вирішать не фінансувати роботу малокомплектної школи самостійно, можливе працевлаштування вчителів в опорних школах із забезпеченням підвезення.

Навіщо потрібне це рішення

“У школах І-ІІІ ступенів, у яких навчаються менш як 45 учнів, в одному класі вчаться 5-6 учнів, а через брак можливості сформувати клас (мінімум 5 учнів) діти вчаться на індивідуальній формі або в з’єднаних класах (початкова школа), які обʼєднують дітей різного віку. Це призводить до того, що діти не отримують належного рівня взаємодії одне з одним, не навчаються одне в одного й не бачать прикладів для наслідування”, — пояснили у МОН.

Окрім того в міносвіти розповіли, що зазвичай такі школи не забезпечені вчителями повною мірою. Тож рішення уряду має стимулювати місцеві органи самоврядування довозити дітей у більші школи, які укомплектовані вчителями, технічно забезпечені тощо.

“Згідно з міжнародним дослідженням якості освіти PISA-2022, учні із сіл за рівнем навчальних результатів відстають від своїх однолітків із міст на 4,5 роки”, — зазначили у МОН.

Також у міносвіти наголосили, що торік середній бал учнів із сіл з української мови був на понад шість балів менше, ніж учнів із міст, з математики — на понад вісім балів, а з історії України — майже на три бали.

За даними МОН, показуючи нижчу якість, сільська освіта обходиться державі дорожче.

“На освіту одного учня із села держава в середньому на рік витрачає 30,4 тисячі гривень, а в місті — 24,4 тисячі гривень. У деяких селах вартість навчання одного учня сягає понад 51 тисячу гривень”, — уточнили освітяни.