Вірусні захворювання верхніх дихальних шляхів у повсякденному житті часто називають застудою. Потрібно розуміти, що застуда — це не якесь конкретне захворювання, а група викликаних різними вірусами захворювань, які мають схожі симптоми та характеризуються запаленням слизової оболонки носа, горла і придаткових пазух носа.
Про це повідомляє лікар з гігієни праці відділу епідеміологічного нагляду та профілактики неінфекційних хвороб Краматорської районної філії ДУ «Донецький ОЦКПХ МОЗ» Леонід Пеліфосов.
Для них властиві:
- нежить,
- чхання,
- закладеність носа,
- біль у горлі,
- можуть спостерігатися незначне підвищення температури,
- головний біль,
- кашель,
- слабкість.
Розвиток симптоматики відбувається поступово. У даному разі мова не йде про грип чи коронавірусну хворобу COVID-19, які викликаються вірусами, що здатні вражати як верхні, так і нижні дихальні шляхи та призводять до тяжких ускладнень. Застудні захворювання не відносяться до тяжких та все ж погіршують здоров’я, працездатність та якість життя людини протягом кількох днів. Найчастіше вони зустрічаються в холодну пору року. У дорослих хвороба зазвичай протікає легше, ніж у дітей, та без суттєвих ускладнень.
Існує понад 200 різних респіраторних вірусів, які можуть викликати застуду. Найбільш поширеними з них в Україні є риновіруси (на них припадає близько 40% позитивних знахідок респіраторних вірусів серед хворих на застуду), аденовіруси (30%), респіраторно-синцитіальні віруси (до 15%), віруси парагрипу (приблизно 10%). Кожен з цих вірусів має незначні відмінності клінічних проявів. Наприклад, риновірусна інфекція проявляється сильним нежитем та чханням, аденовірусна – крім респіраторних симптомів, може проявлятися кон’юнктивітом та діареєю, парагрипозна – більш вираженим кашлем тощо. Але загальна картина симптомів дуже схожа і без лабораторного обстеження впевнено сказати, яким саме вірусом викликане захворювання, неможливо.
Застуда легко передається повітряно-крапельним шляхом при кашлі, чханні або розмові. Чхання може поширювати вірус на відстань до 2 метрів. Передача інфекції можлива і контактним шляхом, оскільки віруси зберігають життєздатність у навколишньому середовищі протягом кількох годин. Здорова людина може заразитися, торкнувшись забрудненої поверхні, а потім власних слизових оболонок, а також при рукостисканні з інфікованим. Хворий стає заразним ще до появи перших симптомів застуди.
Для профілактики застуди важливо зменшити ризики зараження та зміцнювати імунітет. Слід уникати контакту з хворими, дотримуватись гігієни рук, використовувати антисептики. У разі захворювання дорослі і діти мають залишатися вдома, щоб не занести інфекцію у виробничі, навчальні, виховні колективи. Необхідне регулярне провітрювання, дотримання температурного режиму, вологе прибирання, використання масок при перебуванні у приміщеннях, транспорті у період підвищеної захворюваності. Уникнення переохолодження, фізична активність, відмова від шкідливих звичок, збалансоване харчування, вживання достатньої кількості фруктів, зелені, овочів, здоровий сон сприятимуть захисту організму від вірусів. Імунопрофілактика застудних захворювань наразі відсутня. Доступними у дійсний час є лише вакцини від грипу та коронавірусної хвороби. Якщо ви застудились і вас турбує висока температура, сильний головний біль, кашель, зверніться до сімейного лікаря, який зможе провести обстеження, поставити точний діагноз та призначити адекватне лікування. Звернення до лікаря є обов’язковим для людей, які страждають на хронічні захворювання, та маленьких дітей, навіть якщо прояви застуди не викликають особливого занепокоєння.
Залиште коментар
Розгорнути ▼