Сезон кліщів: на Донеччині випадків хвороби Лайма стало більше — як вберегтися

У Донецькій області з початком повномасштабної війни через мінну небезпеку більшість парків і скверів не обробляють від кліщів. Натомість Донеччина належить до ендемічної території з кліщового бореліозу. Торік тут були зафіксовані 63 випадки захворювання — це у 2,5 раза більше, аніж у 2023. За три місяці цього року — на хворобу Лайма захворіли дві людини.

Як убезпечитися та, що робити, коли кліщ все-таки вкусив — Суспільне Донбас розпитало завідувачку санітарно-карантинного відділу державної установи “Донецький обласний центр контролю та профілактики хвороб МОЗ” Олену Медвєдєву.

Як розповіла Медвєдєва, пік активності кліщів весною переважно настає у квітні-травні, восени — це вересень-жовтень. Через мінну небезпеку з початком повномасштабного вторгнення не всі “зелені зони” на Донеччині обробляються, але фахівці продовжують збирати зразки комах. За результатами досліджень, у 2024 році з відібраних 200 кліщів збудників борелії виявили в 17%.

“У цьому році сезон почався у березні, коли люди почали звертатись за медичною допомогою з приводу укусів кліщів. Торік було 408 звернень — це мізер, у порівнянні з довоєнними роками, бо багато людей виїхали, частина територій окупована. З них захворіли 63 людини, у 43 — лабораторно підтверджено хворобу”, — розповіла завідувачку санітарно-карантинного відділу ДУ “Донецький обласний ЦКПХ”.

Кліщовий іксодовий бореліоз, Лайм-бореліоз або хвороба Лайма — небезпечне інфекційне захворювання. Збудниками хвороби Лайма є патогенні для людини мікроорганізми — борелії. Основними переносниками бореліозу є іксодові кліщі.

За словами Олени Медвєдєвої, їх чисельність на Донеччині доволі висока. Іксодові кліщі зустрічаються на території всіх громад області.

“Кліщовий вірусний енцефаліт у нас не реєструється. Область відноситься до ендемічної території з кліщового бореліозу, тобто небезпечної щодо кліщового бореліозу”, — підкреслила завідувачку санітарно-карантинного відділу.

Вона також пояснила як можна “підчепити” хворобу Лайма.

Шляхи зараження людини:

  • при укусі зараженим кліщем;
  • при вживанні молока хворих тварин — корів, кіз;
  • при випадковому роздавлюванні кліща, розчісуванні місця укусу та втиранні в шкіру збудника інфекції;
  • після укусу вагітної зараженим кліщем збудник передається від матері плоду.

Від хворої людини до здорової, хвороба Лайма не передається.

Симптоми захворювання

За словами фахівчині Донецького обласного центру контролю та профілактики хвороб, тривалість інкубаційного періоду при хворобі Лайма в середньому — 14 днів.

На початковій стадії вона нагадує звичайне ГРВІ: головний біль, озноб, нудота, температура до 39°C, виражена слабкість, сонливість.

Болі в м’язах і суглобах, серцеві порушення з’являються пізніше, розповіла завідувачку санітарно-карантинного відділу. На місці укусу може з’явитись червона пляма — еритема.

Вона має чіткий червоний край зі світлою серединою, може досягати кілька десятків сантиметрів, зберігатись тривалий час (місяці), а може зникати за декілька днів. Хворіти людина може і без еритеми, але з симптомами гарячки та інтоксикації.

“Був у нас випадок, що молода людина, яку покусав кліщ, своєчасно не звернулась за допомогою. Прийшла тільки майже через рік, коли ні з того ні з сього, почали боліти суглоби так, що нічого в руки не можливо було взяти. Хворобу бореліоз виявили, коли обстежували — здавали аналізи в лабораторію на імуноглобуліни й людина отримала групу по інвалідності”, — згадує Медвєдєва.

Алгоритм дій після укусу кліща

Завідувачка санітарно-карантинного відділу радить дотримуватися наступного алгоритму дій — у разі виявлення кліща, який присмоктався до тіла, звертатися:

  • до медиків хірургічного або травматологічного профілю для його видалення,
  • далі — до сімейного лікаря для призначення профілактичного лікування.

“Якщо людина звертається протягом чотирьох днів з моменту укусу, то лікар вирішує чи назначати профілактичні заходи. Якщо пройде більше часу, і в людини з’являться прояви цього захворювання — там уже буде більш тривале та комплексне лікування”, — попереджає фахівчиня.

Профілактика — головний захист від хвороби Лайма

Прикріпляються кліщі до будь-якої частини тіла, але найчастіше — до голови, шиї, пахової області, волосистих частин тіла. Щоб убезпечитися, під час відвідування зелених зон — парків, скверів, майданчиків для вигулу собак, дач — Олена Медвєдєва рекомендує:

  • використовувати щільний до тіла одяг світлих тонів з довгими рукавами, 
  • заправляти штани у високе закрите взуття,
  • мати головний убір;
  • використовувати репеленти для обробки одягу;
  • проводити самостійний або взаємоогляди на наявність кліщів — бажано кожні 2 години, якщо прогулянка триває довго;
  • домашніх тварин також оглянути до того, як впустити до помешкання.

Як зазначила завідувачка відділу Донецького обласного центру контролю та профілактики хвороб, найчастіше кліщі знаходяться у траві та чагарниках, на висоті не вище 60 см. Літати та стрибати кліщі не вміють.

“Вони не женуться і з дерев на людину не стрибають. Тобто кліщ з трави чи кущів залазить на взуття і далі вверх підіймається. Рідко буває, що він вчепився у птаха і той підняв кліща десь в гніздо — тоді раптом і впаде. У дім його можна принести також на букеті, які ми любимо збирати на природі, особливо в період їхньої активності”, — підкреслила Медвєдєва.