Рушники, народний одяг, хатні ікони: унікальну колекцію жительки Краматорська презентували на Франківщини

Виставка-колекція старожитності Слобожанщини «Етнофундація Рід» подорожує Україною. Експонати зібрані вчителькою української мови з Краматорська Оксаною Проселкової. Нещодавно побачити рушники, народне вбрання, хатні ікони, предмети побуту, старі фото, прикраси, – мали можливість жителі Галича, що на Франківщині. Експонати XVIII, XIX, XX сторіччя.

Для краматорців виставку відкрили на 30-річчя незалежності України у бібліотеці-філії №17. Минулого року експозицію вдалося вивезти краматорчанці Ганні Ощепковій, яка евакуювала свій бізнес на Івано-Франківщини. Журналістам «PRO100MEDIA» авторка унікальної колекції розповіла, що три роки тому після лекції про весільні рушники, забажала придбати подібний.

«Я захотіла придбати додому, я побачила, що це обрядовий рушник, там є певні помітки-позначки вишивальниць, кінець 19 століття. У мене була ідея приносити його на уроки, показувати дітям, розказувати, щоб не на картинках. Також я думала  використовувати для просвіти, показувати краматорцям», – пригадує Оксана Проселкова, вчитель Краматорської ЗОШ №11.

І майже одночасно з цим, доньці знадобився український народний одяг для виконання пісні у хорі. Пані Оксана запропонувала зшити вбрання, яке повністю відтворює стрій донецького регіону. Вчителька консультувалась з фахівцями. Так з’явилось ще одне захоплення.

Всі предмети представлені на виставці Оксана Проселкова купувала у колекціонерів та на барахолках. Крім того їздила містами Сходу, де збирала історії, пісні та купувала у місцевих старожитності, дещо  люди віддавали для колекції.

Загалом представлено близько 100 вишиванок. Найдорожча коштує 2000 грн.

«У мене є весільні рушники, рушники під хліб, плечові, як дружкам вишивались на весілля, обрядові рушники. З різною технікою вишивання:  є тамбурний шов, є хрестик, болгарський хрестик. У мене навіть є рушники з під Макіївки, жінка зараз в окупації, але передала рушники і ці рушники є у колекції. Своєрідністю наших рушників у тому, що вони зооморфні, тобто дуже багато: білочок, соколів, маленьких хижих птахів. Я хотіла показати різноманіття Слобожанщина. Є експонати з Наддніпрянщини – Київщина, Черкащина, також Полтавщина, Чернігівщина, є один стрій з Поділля», – зазначила Оксана Проселкова, вчитель Краматорської ЗОШ №11.

Авторка експозиції зізнається, що колекціонери робили великі знижки, коли дізнавались про мету покупки.

«Вінницький культурний методичний центр віддав мені чернігівський стрій за 500 грн , уявіть, купити стрій:  спідницю, корсетку, сорочку, фартух все за 500 грн.», – розповіла Оксана Проселкова, вчитель Краматорської ЗОШ №11.

Центральним експонатом виставки була карта України «Обійми». Її створили 58 майстринь з усіх куточків країни. Авторка ідеї – Оксана Муравйова, голова Донецької організації Союзу українок. Ляльки-мотанки відтворюють стрій кожної області.

Після повномасштабного вторгнення Оксана Проселкова виїхала до Польщі. Навіть на відстані живе думками про колекцію і не полишає ідеї – знайомити якомога більше людей з історією рідного краю. Тож наступним кроком разом з Ганною Ощепківою будуть відкривати збір, щоб придбати манекени для одягу аби речі менше псувались. Також наступне місто, яке побачить виставку – Березне, Франківщина.