Право наслідування: як оформити спадщину у Краматорську та Слов’янську

Питання оформлення спадщини завжди стояло гостро для українців, оскільки було пов’язане з бюрократичними та юридичними труднощами. У період війни, коли щодня гинуть люди, цей процес набуває особливої актуальності й саме в такі миті важливо знати, як правильно діяти.

Журналісти «Pro100Media» дізналися, скільки коштує оформити спадщину в Краматорську та Слов’янську, які документи потрібні для цього, та які терміни їх подання. Важливо розуміти не лише економічні аспекти, але й психологічні, адже процес оформлення може бути емоційно виснажливим.

Як змінилися правила спадкування в Україні під час війни

Під час війни зміни торкнулися у першу чергу статті 1221 Цивільного кодексу – визначення місця відкриття спадщини. До повномасштабного вторгнення місце відкриття спадщини визначалось як місце проживання спадкодавця на момент смерті. А якщо ця інформація була невідома, тоді визначалось як місце перебування основної спадщини – нерухомого майна.

Сьогодні особа може подавати заяву до нотаріуса, який знаходиться у тому ж регіоні, де було останнє місце проживання померлого. Проте у випадку, якщо смерть настала на окупованій території, або в районах, де ведуться бойові дії, спадкоємець може подати заяву та обрати будь-якого нотаріуса на території України.

Зауважимо, наразі в Україні спадщину оформлюють виключно через нотаріуса. Це може бути як державний, так і приватний спеціаліст.

Хто може претендувати на спадок

Відповідно до ст. 1222 Цивільного кодексу, спадкоємцями за заповітом і за законом можуть бути фізичні особи, які є живими на час відкриття спадщини, а також особи, які були зачаті за життя спадкодавця і народжені живими після відкриття спадщини. Юридичні особи та інші учасники цивільних відносин за законом можуть бути спадкоємцями лише за заповітом. Спадщина за законом оформляється, коли спадкодавець не залишив заповіту. У такому разі на спадок можуть претендувати родичі за ступенем спорідненості.

  • перша – дитина, чоловік (дружина), батьки;
  • другий – брат, сестра, дідусь, бабуся, онук (онука);
  • третя – племінник, племінниця, дядько, тітка;
  • четверта – люди, які проживали з покійним щонайменше 5 років до того, як було відкрито спадщину;
  • п’ята – інші родичі до шостого ступеня споріднення.

Крім того, існує поняття обов’язкової частки у спадщині. На неї можуть розраховувати непрацездатна вдова або вдівець, батьки та діти, а також діти, яким менше ніж 18 років. За законом кожен із цих людей має право на свою частину, але якщо є заповіт, то гарантовано їм належить по 50% від цієї самої частки.

Строки здійснення права на спадкування

З 30 січня 2024 року для прийняття спадщини визначено термін 6 місяців, але у разі якщо особа померла під час воєнного стану і державна реєстрація смерті проведена пізніше, ніж через один місяць після її смерті, строки для прийняття спадщини обчислюються не з моменту фактичної смерті, а з моменту реєстрації смерті державними органами. 

Але обов’язково протягом шести місяців з моменту смерті людини потрібно звернутися до нотаріуса.  Якщо спадкоємець з поважної причини не вклався в шестимісячний строк для подання заяви до нотаріуса, то він має право звернутися до суду, щоб йому надали додатковий строк для прийняття спадщини. Затримка з оформленням може призвести до втрати спадщини, включно з ризиком її визнання безхазяйною.

Після закінчення строку для прийняття спадщини, незалежно від того спадкування здійснюється за законом чи за заповітом, спадкоємець, який прийняв спадщину, має право отримати свідоцтво про право на спадщину.

 Для отримання свідоцтва про право на спадщину спадкоємець має подати нотаріусу заяву про видачу відповідного свідоцтва.

Які документи потрібні для прийняття спадщини

свідоцтво про смерть;

паспортні дані;

ідентифікаційний номер;

заповіт (якщо є);

документи, які підтверджують родинні зв’язки (свідоцтво про народження, про шлюб).

У кожному конкретному випадку цей перелік може видозмінюватися, тому краще в індивідуальному порядку погоджувати його з нотаріусом.

Хто може не подавати заяву на спадщину

Люди, які проживали на момент смерті разом зі спадкодавцем (якщо до шести місяців не написали заяву про відмову);

Непрацездатні, недієздатні люди;

Малолітні діти.

Крім випадків, встановлених частинами другою – четвертої статті 1273 ЦК України, а саме:

фізична особа, цивільна дієздатність якої обмежена, може відмовитися від прийняття спадщини за згодою піклувальника й органу опіки та піклування;

неповнолітня особа віком від чотирнадцяти до вісімнадцяти років може відмовитися від прийняття спадщини за згодою батьків (усиновлювачів), піклувальника й органу опіки та піклування;

батьки (усиновлювачі), опікун може відмовитися від прийняття спадщини, належної малолітній, недієздатній особі, лише з дозволу органу опіки та піклування.

Скільки коштує оформлення спадщини та скільки часу триватиме

Час і вартість оформлення спадщини залежить від кількості об’єктів, які спадкуються, та їхнього майнового статусу.

Середні строки оформлення спадщини – 2-2,5 місяці після 6-місячного строку, якщо майно не має проблем з документами. Якщо справа потребує проведення додаткової технічної інвентаризації або втрачені документи, необхідне судове втручання, орієнтовний строк –  6 місяців.

У середньому вартість оформлення спадщини в Краматорську та Слов’янську коштує зараз від 5 до 17 тисяч гривень.

Як вступити у спадок, якщо спадкодавець – людина, яка загинула під час проведення бойових дій

 Перше, що треба зробити – підтвердити факт його смерті. Це можна зробити в судовому порядку, тобто суд має своїм рішенням визнати людину померлою. У позасудовий спосіб можна визнати людину тільки безвісти зниклою.

Без суду це можна зробити за допомогою процедури за законом про визнання осіб загиблими під час проведення бойових дій. Є спеціальний реєстр таких осіб. Потрібно отримати документ, що підтверджує факт смерті людини, а після цього можна звернутися до нотаріуса для оформлення спадщини.

Що робити, якщо спадкоємці за кордоном

Спадкоємець, який перебуває за кордоном, має особисто подати відповідну заяву поштою на адресу нотаріуса, зареєстрованого на території України до закінчення 6-місячного строку після смерті спадкодавця. Цей документ має бути нотаріально засвідчений підписом нотаріуса країни перебування. Якщо ж немає можливості надіслати листа до України, слід звернутися до консульських установ України в країні перебування. При цьому, днем подання такої заяви буде день відправлення поштового листа, незалежно від того, коли він був доставлений та вручений нотаріусу.

В будь-якому випадку потрібно зателефонувати нотаріусу й обговорити, яким чином їм потрібно діяти.

На заявах про прийняття спадщини, справжність підпису спадкоємців на яких засвідчено іноземними нотаріусами деяких країн, необхідне проставлення апостиля або проходження процедури консульської легалізації. Також необхідно буде засвідчити вірність перекладу з іноземної мови на українську мову, зробленого перекладачем, справжність підпису якого засвідчує нотаріус, або зробленого нотаріусом, якщо він знає відповідну мову.

Що робити, якщо минув час прийняття спадщини

Це все вирішується в судовій установі. У таких ситуаціях необхідне звернення до адвоката, який спеціалізується на спадкових справах, який допоможе з підготовкою та подачею позовних заяв. Суд може встановити додатковий строк і в цей строк потрібно встигнути прийти до нотаріуса. Якщо ж спадщину ніхто не прийняв — вона переходить територіальній громаді.

Де знайти нотаріуса  в Краматорську та Словянську

Перша  державна нотаріальна контора

Адреса: вул. Ярослава Мудрого, буд. 30

Номер телефону та електронна пошта:

(06264) 73240, info_1@km.dn.notary.gov.ua

Графік роботи: вівторок – п’ятниця: з 8:00 до 17:00; субота: з 8:00 до 15:45

За цією адресою працює також Третя  державна нотаріальна контора. Графік роботи – такий самий.

Друга державна нотаріальна контора

Адреса:  вул. Першого Травня, 1

Номер телефону: (06264) 1-13-64.

Графік роботи: вівторок – п’ятниця: з 8:00 до 17:00; субота: з 8:00 до 15:45;

У Слов’янську перша та друга державні нотаріальні об’єднали роботу за адресою: вулиця Центральна, 31. Жителі громади мають можливість звертатися до обох контор, незалежно від місця проживання.

Номери телефонів:

Перша слов’янська нотаріальна контора: 0504784141.

Друга слов’янська нотаріальна контора: 0663226897.

Прийом ведеться з вівторка по суботу, з 9:00 до 15:00.

Також можна скористуватися послугами приватних нотаріусів:

https://notaria.com.ua/notariusi/donetsk-oblast/kramatorsk

https://opendatabot.ua/open/notaries/1400000000/%D0%BC%D1%96%D1%81%D1%82%D0%BE%20%D0%9A%D1%80%D0%B0%D0%BC%D0%B0%D1%82%D0%BE%D1%80%D1%81%D1%8C%D0%BA

Вибір між державним і приватним нотаріусом залежить від особистих уподобань, зручності та фінансових можливостей.

Зауважимо: щоб мати менше проблем з оформленням спадщини, необхідно дотримуватися визначених законом часових рамок і процедур. Тому спадкоємцям важливо усвідомити проблему якомога раніше і завчасно проконсультуватися із фахівцем.