Пам’ятка для вагітних краматорок: де отримати медичну допомогу

Вже понад два роки в Україні триває повномасштабне вторгнення. Стрес впливає на всіх, але особливо тяжко доводиться вагітним. Вони стикаються з низкою викликів: напруга, необхідність своєчасної медичної допомоги, ризики ускладнень під час вагітності, загроза передчасних або небезпечних пологів.

Сьогодні журналісти «Pro100Media» розкажуть про ключові аспекти, що хвилюють вагітних краматорок: де отримати медичну консультацію, підтримку під час народження дитини та виплати у зв’язку з декретом.

Де отримати допомогу в Краматорську

В Обласному перинатальному центрі Краматорська діє консультативно-діагностичне відділення. У центрі проводять консультації лікарі, здійснюють ведення вагітності, працює денний стаціонар,  де проводять лікування гінекологічних захворювань, захворювань жіночо-статевих органів та лікування екстрагенітальної патології у вагітних жінок. виконується за необхідністю УЗД та УЗД з використанням доплерометрії, КТГ плода. Але через зруйноване внаслідок обстрілу пологове відділення, жінки їздять народжувати у сусідні міста  

Адреса: вул.О.Тихого, 17-П

Графік роботи з 8:00 до 15:00

Лікар акушер-гінеколог Оксана Кулабухова: 050-607-33-14

Також медики перинатального центру працюють по області у складі виїзних гінекологічних бригад. Повний графік роботи виїзних мобільних груп дивіться за посиланням:

https://www.facebook.com/KNPOPCKramatosk/

Обласний перинатальний центр Краматорська 

У КНП «Міська лікарня №3» також працює відділення жіночої консультації.

Адреса Жіночої консультації: м. Краматорськ, вул. Героїв України, 17.

Контактний телефон: 050 870 28 39

Допомога вагітним в Україні

Незалежно від терміну вагітності, а також того, чи ставала вагітна на облік раніше, вона може вибрати будь-яку найближчу лікарню, яка надає медичну допомогу по пакету Ведення вагітності в амбулаторних умовах. Там майбутню маму чекає безоплатне обслуговування.

Водночас для отримання акушерської допомоги під час родів жінка може звернутися до будь-якого пологового будинку, який співпрацює з Національною службою здоров’я України, незалежно від місця її реєстрації або фактичного проживання.

У разі зміни місця проживання рекомендується зателефонувати до контакт-центру НСЗУ за номером 1677, аби дізнатися про найближчі пологові будинки.

Крім того, жінки можуть звернутися в клініку на огляд до лікаря акушер-гінеколога і той вже надалі порекомендує пологовий будинок. Національна служба здоров’я зазначає, що в час воєнного стану медичний персонал зробить усе можливе, щоб допомогти пацієнткам, навіть без офіційного направлення.

Породілля має отримати:  медичну допомогу під час пологів; плановий або ургентний кесарів розтин; знеболювання; післяпологові процедури та операції; спостереження за станом; лабораторні та інструментальні дослідження; скринінг вроджених вад серця; щеплення для новонароджених;  харчування в стаціонарі.

Якщо в лікарні вимагають гроші, це також привід звернутися до НСЗУ за номером 1677.

Обласний перинатальний центр Краматорська

Що варто мати із собою жінці на пологах:

посвідчення особи; обмінну картку; речі для себе та дитини на час перебування у лікарні.

Якщо у жінки немає нічого з цього переліку – медичну допомогу  їй все одно мають надати.

Реєстрація новонароджених в умовах повномасштабного вторгнення

Міністерство охорони здоров’я України спростило процес реєстрації новонароджених під час воєнного стану. Тепер, у випадках коли пологи відбуваються поза медичними установами, медпрацівники, що асистували при пологах або провели первинний огляд дитини, мають право видати медичне свідоцтво про народження дитини за формою 103/о.

Відділи ДРАЦС в Україні продовжують працювати у звичайному режимі, за винятком районів, де тривають активні бойові дії. 

Для реєстрації новонародженого можна звернутися до будь-якого відділу ДРАЦС, незалежно від місця народження малюка чи проживання батьків. Вам лише потрібно пред’явити паперове медичне свідоцтво про народження, оформлене за формою №103/о.

Як отримати виплати у зв’язку з вагітністю та пологами

В Україні кожній вагітній жінці надається право на фінансову підтримку через вагітність. Жінки, що працюють, користуються цим правом відповідно до ст. 179 Кодексу законів про працю та Закону про обов’язкове державне соціальне страхування, тоді як студентки або жінки, що не працюють, — згідно з розділом про державну допомогу сім’ям з дітьми. Вагітні, які є ФОП, також вважаються працюючими.

Фінансова допомога під час вагітності та пологів виплачується незалежно від воєнного стану, евакуації або неможливості роботодавцем оформити заяву. Це залишається актуальним навіть якщо жінка виходить у декрет після призупинення дії трудового договору під час воєнних дій.

Згідно з Законом від 15.03.2022 № 2136, під час воєнного стану роботодавець зобов’язаний надати відпустку по вагітності та пологах та не може звільняти працівницю під час такої відпустки, навіть у разі призупинення дії трудового договору.

Якщо роботодавець натрапляє на труднощі при поданні заяви через бойові дії, Пенсійний фонд напряму переказує фінансову допомогу на особистий банківський рахунок вагітної.

Вагітні жінки можуть отримати необхідну консультацію та фінансову підтримку, звернувшись до будь-якого відділення Пенсійного фонду України.

Зауважимо, функції та завдання Фонду соціального страхування України за загальнообов’язковим державним соціальним страхуванням у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності та від нещасного випадку передані Пенсійному фонду України.

Відтепер уповноваженим органом управління в системі загальнообов’язкового державного соціального страхування є Пенсійний фонд України.

Сучасна багатоканальна «гаряча телефонна лінія» Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області:

 0 800 400 870

 0 800 406 360

 0 800 406 370

Додатковий телефон “гарячої лінії” для дзвінків через Viber, WhatsApp, Telegram +380 66 530 84 71.

Телефон “гарячої лінії” для військовослужбовців та деяких інших категорій громадян 

0 800 404 670

Додатково для військовослужбовців та деяких інших категорій громадян діє телефон  +380 66 137 61 95 з можливістю дзвінків через Viber, WhatsApp, Telegram.

Всі дзвінки безплатні.

Графік роботи з пн-чт з 8.00 до 17.00, пт з 8.00 до 16.00.

Які документи слід пред’явити:

 паперовий листок непрацездатності або е-лікарняний;

 копію паспорта чи іншого документа, що засвідчує особу;

 ідентифікаційний код;

реквізити банківського рахунку для нарахування допомоги

Отримати медичні висновки про тимчасову непрацездатність зараз можна  дистанційно.

Вагітна має зв’язатися зі своїм лікарем і, який вів або продовжував вести її вагітність і попросити сформувати медичний висновок про тимчасово непрацездатність. Якщо зі своїм лікарем неможливо зв’язатися, можна звернутися до іншого. Але в такому випадку новому лікарю необхідно надати документ, який підтверджує вагітність та її термін.

Лікар перевірить попередні медичні записи про вагітність в системі охорони здоров’я та створить медичний висновок на базі якого і сформує електронний лікарняний по вагітності та пологам.

З питаннями щодо соцвиплат можна звертатись за номером гарячої лінії: 0 800 50 18 92.