НМТ – 2024: як краматорські школярі складали тестування в Україні та за кордоном 

У ці дні у школах нашого міста вже відсвяткували б випускні вечори. А попереду молодь чекали б тести та вступи до вищів, нові міста, нові друзі, цікаві та насичені студентські роки. Усе це у них відібрала війна та ворог, що вже третій рік намагається зруйнувати наші міста та села.  

Як минулого року, усі випускники складали Національний мультипредметний тест. Хтось в Україні, а хтось далеко за межами нашої держави. 

Журналісти Pro100media поспілкувались з декількома краматорськими випусками та дізнались, чим відрізняється цьогорічне НМТ у різних країнах. Зауважмо, що цього року випускники могли скласти тести у 54 містах 31 країни світу. 

Євгенія, випускниця ЗОШ №18

Євгенія зараз мешкає у Черкасах. Тут вона і склала НМТ. Окрім обовʼязкових предметів – української мови, математики та історії України, дівчина також склала тест з англійської мови. 

«Після реєстрації на НМТ ми отримали лист з адресою, за якою відбуватиметься тестування. Перед початком нас перевірили з металошукачами. Телефони ми також віддали. Загалом тестування мало б тривати 4 години та 20 хвилин перерви. Через відключення світла під час другої частини тестування нас попередили, що за 20 хвилин світло вимкнуть і ми маємо швидко внести відповіді у особистому кабінеті. Через це майже на годину скоротився час, який було відведено на нашу роботу. 

Загалом, почувала себе комфортно. Усе було добре організовано і з нами у кабінеті було два інструктори, які могли допомогти». 

Євгенія вже отримала результати тестування та розповіла, що планує вступати до вищого навчального закладу у Києві та отримати професію архітектора. 

Діана, випускниця ОЗЗСО імені Василя Стуса 

Діана вже два роки живе та навчається у Чехії. Майже з перших днів перебування тут, дівчина навчається у місцевому коледжі та через рік отримає професію кондитера. Одночасно з цим вона встигає навчатись онлайн у краматорській школі та працювати. НМТ дівчина здавала у місті Брно, що за 3 години їзди від її місця проживання. 

«НМТ починався о 9 ранку, тому ми мали б або дуже рано їхати з дому, щоб встигнути, або ночувати у готелі. Ми вирішили не ризикувати та забронювали кімнату. Одна ніч у готелі коштувала 2 тисячі крон (3,5 тисяч гривень). 

Додатковим предметом для НМТ я обрала біологію. Загалом тест тривав 4 години, але нас не попередили, що усі речі перед початком ми маємо здати, тому я залишилась без води. Виходити з приміщення ми не могли, але інструктори погодились та самі принесли мені воду. 

Тестування проходило у місцевому інституті і я довго не могла знайти необхідну аудиторію. Попри те, що я спізнилась, мене допустили до тестування. 

Через те, що я навчаюсь у місцевому коледжі та працюю, не завжди мала можливість вчасно здавати тести у онлайн-школі та відвідувати всі уроки. Дуже вдячна своїм вчителям, які завжди підтримували мене та допомагали з навчальним процесом», – розповіла Діана. 

У планах дівчини вступ до вищу у Києві. Вона розповідає, що для неї життя у Чехії багато у чому комфортніше, аніж вдома. Велика кількість речей зараз для неї стали доступнішими, але одночасно з цим їй дуже не вистачає рідних та близьких людей. 

«Майже одразу у мене зʼявились друзі. Я вже добре знаю чеську мову та планую після коледжу навчатись тут в інституті. Попри усе що у мене тут є, я дуже сумую за рідним містом та усіма, хто там мене оточував», – додала Діана. 

Катерина, випускниця ОЗЗСО імені Василя Стуса

Катерина вже понад два роки мешкає у місті Герліц (Görlitz), що у Німеччині. Тут вона перебуває разом з бабусею та дідусем. Дівчина навчається у інтеграційному класі німецької школи та паралельно з цим вчилась онлайн. Катя розповіла, що через велику завантаженість не завжди мала час на онлайн-навчання, але виконувала контрольні роботи у вільний час. НМТ вона складала у Берліні, що майже за 4 години їзди від її місця проживання. Дівчина скористалась місцевими поїздами, адже має місячний проїзний квиток, який коштує 49 євро. Ще близько 30 євро коштувало харчування на два дні. 

Окрім стандартних предметів Катя виконувала тестування з біології. 

«Тестування починалось о 9 годині і тому разом з подругою ми поїхали у Берлін на день раніше та переночували у готелі. Одна ніч коштувала 130 євро (більше 5 тисяч гривень). На наступний день вже о 8:30 учасників НМТ розподілили по аудиторіях. У кожній групі було по 2-3 куратори. Результати тестування я вже знаю та задоволена ними. Хочу відзначити, що вчителі моєї школи у Краматорську багато часу приділили на підготовку до тестування та допомагали нам», – розповіла випускниця. 

Попри усі обставини Катерина хоче навчатись у Донбаській Державній машинобудівній Академії, за спеціальністю «Менеджмент». Вона вірить у Перемогу і у те, що зможе знову повернутись у рідне місто, яке так полюбляє з дитинства. Зараз вона вже має багато друзів серед однолітків у Німеччині та каже, що їй подобається ця країна. Молодь тут також активна та проводить час у парках, у центрі міста та є дружньою до дітей з інших країн. 

Дітей, що залишились у Краматорську, підтримала міська рада 

Секретар Краматорської міської ради Ігор Сташкевич розповів, що для дітей, які залишились у місті, було організовано безкоштовний підвіз до Дніпра для участі у НМТ. 

«Загалом близько 200 дітей скористувались цією можливістю та за підтримки Краматорської міської ради безкоштовно поїхали на НМТ та у зворотньому напрямку. Подати заявку можна було через класних керівників», – додав Ігор Сташкевич.

Також він додав, що випускники, які успішно складуть НМТ, отримають грошове заохочення – за один складений на 200 балів предмет передбачено винагороду у розмірі 20 тисяч гривень. Також грошову винагороду отримають вчителі, які викладали цей предмет у учня. 

Олександр, випускник ЗОШ № 18

Олександр скористався можливістю безкоштовного підвозу випускників з Краматорська у Дніпро. Його Мама Вікторія розповіла, що у одному автобусі було близько 20 дітей. Когось супроводжували батьки. Вони мають знайомих у Дніпрі, тож їм було де зупинитись. Інші діти ночували у хостелах чи готелях. 

«НМТ мій син складав у школі у віддаленому районі Дніпра. Школа знаходилась у спальному районі, тому знайти її було не так легко. Дітей одразу зустріли координатори та провели до бомбосховища, де власне і проходив НМТ. У цій же школі організовано літній табір для дітей і під час повітряної тривоги усі вони також спускались до бомбосховища. Це трохи відволікало випускників, бо у аудиторіях немає дверей і було досить шумно. До того ж, 4 години у підвалі без свіжого повітря – це дуже важко морально, а особливо враховуючи хвилювання дітей на тестуванні», – розповіла Вікторія. 

Після НМТ усі діти з Краматорська мали чекати автобус на вокзалі, звідки вони вже поїхали додому. Враховуючи те, що Вікторія мала у кого зупинитись, за два дні на їжу та громадський транспорт вона витратила близько 1200 гривень. 

«Мій син планує вступати до коледжу Донбаської державної машинобудівної академії. Зі спеціальністю ми ще визначаємось», – додає Вікторія. 

Як Мама, вона вважає що дистанційне навчання це складно. Дитина не має прямого спілкування з вчителем та відволікається. До того ж, через відключення світла уроки часто зривались. Попри усе це, Олександр має гарні результати з трьох предметів НМТ. До тестування він готувався самостійно. 

Що у сусідів?

У сусідній Сергіївці цього року лише 12 випускників, з них 8 складали НМТ. Як розповіла викладач англійської мови Надія Новік, для них було організовано невелике свято у місцевому парку та зроблено відео з фотографіями зі шкільних років.

Участь у НМТ приймали лише ті випускники, що планують вступати до вищих навчальних закладів. Одна з них Софія, розповіла нам про свій досвід складання НМТ. 

«Я обрала Павлоград, бо там у мене є знайомі, у яких я могла переночувати. НМТ починалось о 10 годині, тому звісно я мала їхати на день раніше. Туди я доїхала зі знайомими, а додому вже на автобусі. Квиток коштував 700 гривень», – каже Софія. 

Дівчина вже працює у Краматорську та планує у майбутньому навчатись за спеціальністю «Готельно-ресторанний бізнес». З урахуванням зайнятості на роботі, вищу освіту вона хоче отримувати онлайн. 

Діти з Миколаївки поїхали до Ізюму 

Вчитель української мови з Миколаївського закладу загальної середньої освіти №2 Лілія Куліш розповіла, що тільки у їхньому закладі безпосередньо у місті залишились 12 випускників. Загалом у Миколаївці на сьогодні мешкає близько 400 дітей шкільного віку. Що стосується випускників – більшість складали НМТ там, де є знайомі. Частина поїхала з Миколаївки до Ізюму. 

«Дітей на НМТ повезли батьки своїм коштом. Як вчитель, можу сказати, що наші випускники підтвердили свої оцінки в атестатах. Загалом, усі отримали дуже непогані результати. Звісно, дистанційне навчання відрізняється від звичайного, але не можна сказати, що воно не якісне. Ніхто із випускників нашого закладу не займався з репетиторами. 

Додам, що старші класи у школі завжди включають самоосвіту. Окрім занять у школі дитина має готуватись до тестів та опрацьовувати матеріал», – додала Лілія Куліш.