“На відпочинок до лісу – ще зарано”. Поліцейські розказали, як триває розмінування Донеччини

На Донеччині вибухотехніки від початку повномасштабного вторгнення знешкодили майже п’ять тисяч боєприпасів та здійснили понад дві тисячі виїздів. На звільнених територіях, крім нерозірваних боєприпасів та мін, вибухотехніки виявляють мінні пастки та саморобні вибухові пристрої.

Про це розказав начальник відділу вибухотехнічної служби поліції Донеччини Сергій Нестеров.

Найбільше вибухотехніки виїжджають на місця обстрілів з боку російських військ. Тут вони знешкоджують нерозірвані боєприпаси та збирають докази воєнних злочинів. Як розказали у поліції, небезпеку становлять не лише нерозірвані боєприпаси, але і їх залишки.

Вибухотехніки Донеччини на місці російського обстрілу. Фото: поліція Донеччини

“Ракетне паливо містить отруйні речовини, що забруднюють повітря та землю. Вдихати їх небезпечно для здоров’я, а у великій концентрації вони призводять до летального наслідку. Ось чому цивільним мешканцям варто уникати місць прильотів. Ми, як і інші служби, що постійно працюють на обстрілах, відчуваємо цей вплив”, — розказав Нестеров.

Під час роботи на звільнених територіях Донеччини вибухотехніки виявили, окрім звичайних мін, багато саморобних вибухових пристроїв.

“Окупанти мінують не по підручниках, а вигадують нові засоби знищення людей. За допомогою технологій програмують міни. Масово використовують саморобні вибухові пристрої, сконструйовані з підручних предметів – наприклад, звичайного пакетика та елементів електронних сигарет. Людина підходить до пакета на траві та підривається на міні. Або ж улюблена тактика ворога – під протитанкову міну класти ще міну-пастку”, — розказав вибухотехнік.

Він зазначив, що українські фахівці навчились виявляти такі пастки та знешкоджувати їх, зберігаючи міну для подальшого використання.

Нестеров розказав, що мінну пастку можна зробити тисячею способів і неможливо передбачити, з чим доведеться мати справу.

“Був випадок у Лимані. Наші військові зайшли на заміновану дорогу. Пройшли десь з півтора кілометра – просто по мінах, на них навіть лишились сліди від підошов. А потім почалася детонація. Ми оглянули ділянку та виявили безліч саморобних вибухових пристроїв, встановлених так, щоб їх було важко помітити та ліквідувати. Полоскотало нам тоді нерви, але за допомогою міношукачів і професійного чуття все було знешкоджено”, — згадує вибухотехнік.

Фото: поліція Донеччини

Також Сергій Несеров застеріг людей від відпочинку на природі на деокупованих територіях через високий рівень мінної небезпеки.

“Загарбники використовують величезну кількість вибухівки та мінують дуже щільно. Дуже багато інженерних і заборонених протипіхотних мін. А зараз літо, і в зелені “розтяжки” непомітні. Тому на відпочинок до лісу – ще зарано”, — зауважив він.