На Донеччині внаслідок бойових дій знищено 80% лісових насаджень нацпарку “Святі гори”

Національний природний парк “Святі Гори” був в окупації протягом березня-вересня 2022 року. Нині перебуває під постійними ворожими обстрілами, що нерідко стають причинами виникнення пожеж. Тільки за попередніми підрахунками, орієнтовна шкода довкіллю нацпарку оцінюється у 16 мільярдів гривень. Про це повідомило Міністерство захисту довкілля та природних ресурсів.

“Близько 9,5 тисяч гектарів лісу нацпарку “Святі Гори” випалено вогнем війни. 10 тисяч гектарів — потребує обстеження та знешкодження вибухонебезпечних предметів. Ці цифри лякають і змушують нас замислитися, що робити далі, і як планувати відновлення парку. Перше і найголовніше — це розмінування. Частково, природоохоронці самотужки проводять його — близько 100 км лісових доріг та під’їзди до пожежних водойм вже розміновано. Це допомагає вчасній ліквідації пожеж та запобіганню їх поширення”, – зазначила заступниця міністра захисту довкілля та природних ресурсів Олена Крамаренко.

Процес розмінування триває, враховуючи безпекову ситуацію. Нещодавно піротехніки Донеччини помітили небезпечну знахідку. Під час обстеження лісових масивів природного парку “Святі гори” Краматорського району фахівці знайшли протитанкову міну ПТМ-4, яку знищили шляхом контрольованого підриву.

У профільному відомстві та департаментах напрацювують покроковий план дій щодо відновлення нацпарку та визначили найбільш проблемні питання, які потрібно вирішити першочергово.

Читати також: 70% території національного природного парку “Святі гори” пошкоджені внаслідок бойових дій: в організації показали фото

Збитки заповідному фонду та біорізноманіттю України становлять орієнтовно понад 600 млрд. грн.

Понад 1 970 територій та об’єктів природно-заповідного фонду були пошкоджені через загарбницькі дії ворога. Збитки заповідному фонду та біорізноманіттю країни становлять орієнтовно понад 600 млрд грн. Про це повідомило Міністерство захисту довкілля та природних ресурсів.

Через бойові дії близько 900 видів тварин опинилися під загрозою зникнення, через постійні обстріли та вибухи, гинуть рослини, руйнується екосистема, забруднюються ґрунти.

Міндовкілля продовжує напрацьовувати основні кроки з відновлення пошкоджених заповідних територій. Серед них:

  • розмінування: за попередніми даними потребують обстеження та розмінування близько 1 млн. 200 тис. га;
  • реалізація планів з відновлення екосистем;
  • відновлення та розвиток установ природно-заповідного фонду, які постраждали чи були зруйновані внаслідок військової агресії;
  • будівництво не менше 8 регіональних реабілітаційних центрів для диких тварин (2 вже збудовано);
  • залучення міжнародної підтримки (вже отримано допомогу від Естонії, Німеччини, Литви, Чехії та інших країн-партнерів);
  • довгостроковий моніторинг та дослідження відновлення екосистем та популяцій видів флори та фауни;
  • контроль інвазивних видів: триває робота над порядком віднесення видів рослинного і тваринного світу до чужорідних та переліком таких видів.