Новий рік принесе чимало змін у різні сфери життя українців. Давайте розглянемо ключові нововведення, які вступлять у силу з 1 січня.
Надбавки до пенсій
У січні 2025 року підвищення пенсій отримають ті, хто досягне 70, 75 або 80 років. Головна умова — розмір пенсії не повинен перевищувати 10 340 грн.
- Пенсіонери від 70 до 75 років отримають до 300 грн додатково.
- Від 75 до 80 років — до 456 грн.
- Від 80 років і старше — до 570 грн.
Чи зростуть соціальні виплати з 1 січня
Оскільки більшість соціальних виплат прив’язані до прожиткового мінімуму, а він не змінився у 2025 році, то багато з них залишилися на тому ж самому рівні. Але певні оновлення все ж таки є, зміни торкнулись допомоги малозабезпеченим родинам:
- для працездатних осіб – 60% (раніше був 55%);
- для осіб, які втратили працездатність, та осіб з інвалідністю – 100%;
- для дітей – 145% (раніше 140%) відповідного прожиткового мінімуму.
Суми аліментів також залишились без змін:
- для дітей до 6 років: 2 563 грн;
- для дітей від 6 до 18 років: 3 196 грн.
Соціальна стипендія також прив’язана до прожиткового мінімуму, тож суми залишаться на рівні 2024 року. Так, діти віком від 6 до 18 років отримуватимуть 3196 грн, працездатні особи – 3028 грн. Неповнолітні діти-сироти, які були позбавленні батьківського піклування, матимуть 4794 грн соціальної стипендії, а повнолітні – трошки менше 4542 грн.
Зміни в оподаткуванні ФОПів
З нового року для фізичних осіб-підприємців (ФОП) зміняться правила оподаткування:
- Введення військового збору: 10% від мінімальної зарплати для 1, 2 та 4 груп (800 грн) та 1% доходу для 3 групи.
- Відновлюється обов’язкова сплата Єдиного соціального внеску (ЄСВ). Мінімальна ставка ЄСВ залишиться на рівні 1 760 грн, оскільки мінімальна зарплата становитиме 8 000 грн.
Винятки від сплати ЄСВ передбачені для пенсіонерів, осіб з інвалідністю, ФОПів з окупованих територій і тих, за кого ЄСВ платить роботодавець.
Виплати для ВПО з 1 січня
Із середини січня 2025 року розпочнуться призначення субсидій на оренду житла для переселенців. Їх зможуть отримати ті українці, які відраховують від свого бюджету за найм оселі понад 30% власних сукупних доходів.
Щоб субсидія покривала більший відсоток орендної плати, родина повинна отримувати менше 2 прожиткових мінімумів на особу, тобто 5 840 грн.
Сума виплат залежатиме також від рівня доходу родини, кількості членів сімʼї та вартості оренди житла. Вони надходитимуть тим, хто винаймає житло у Чернігівській, Сумській, Харківській, Запорізькій, Миколаївській, Дніпропетровській, Херсонській, Луганській, та Донецькій областях (окрім окремих територій регіонів, що включені до переліку територій, на яких ведуться бойові дії або тимчасово окуповані РФ).
У січня 2025 року переселенці, які мають складні життєві обставини, продовжують отримувати допомогу в розмірі 2 тис. грн для всіх осіб, окрім тих, хто має інвалідність та дітей, тоді виплати становитимуть 3 тис. грн.
Допомогу продовжать отримувати ті категорії, які не здатні працювати:
- пенсіонери, у яких розмір пенсії не перевищує 9 444 грн;
- люди з інвалідністю I чи II груп, діти з інвалідністю віком до 18 років, тяжкохворі діти;
- діти-сироти та діти, позбавлені батьківського піклування, віком до 23 років, а також батьки-вихователі і прийомні батьки.
Деяким категоріям внутрішньо переміщених осіб теж можуть бути призначені виплати, але для цього їм варто написати відповідну заяву. Це:
- сім’ї з дітьми до 14 років, які проживають в зоні активних чи можливих бойових дій або ж в умовно безпечних регіонах, але діти там не мають змогу вчитися офлайн;
- сім’ї, де один із членів сім’ї доглядає за особою з інвалідністю I групи, або дитиною з інвалідністю віком до 18 років, або тяжкохворою дитиною;
- малолітні діти до 14 років, які прибули без супроводу батьків (заяву пише особа, яка має родинні зв’язки з дитиною);
- вагітні жінки (не раніше 30-го тижня вагітності).
Додаткові виплати вчителям
З 1 січня 2025 року всі вчителі отримуватимуть щомісячну надбавку до зарплати:
- 1 000 грн із січня.
- 2 000 грн із вересня.
Ці виплати триватимуть до завершення воєнного стану.
Платні послуги в медицині
З 1 січня частина медичних послуг стане платною. Зокрема, оплаті підлягатимуть:
- Послуги без направлення лікаря (якщо це потрібно).
- Медичні процедури за договорами з юрособами.
- Обслуговування вдома за запитом пацієнта.
- Вибір лікаря у стаціонарі чи комфортні умови перебування.
Первинна та екстрена допомога залишаться безкоштовними.
Ліквідація МСЕК
З 1 січня 2025 року буде повністю ліквідовано МСЕК, таке рішення ухвалила Верховна Рада у грудні. Замість цієї структури у кластерних і надкластерних лікарнях буде створено експертні комісії.
З 1 січня 2025 року відбудуться такі зміни, згідно з інформацією МОЗ:
- статус інвалідності буде ґрунтуватися на сучасній концепції оцінювання повсякденного функціонування людини – тобто оцінювання впливу травми чи хвороби на повсякденну діяльність;
- спроститься шлях для пацієнта: з процесу виключено ЛКК, для певних обʼєктивних станів до оцінювання не треба чекати 120 днів лікарняного, направлення на дообстеження обмежені одним разом, окрім випадків із вагомими причинами;
- буде встановлено обʼєктивні критерії направлення на оцінювання та критерії визначення заочних чи дистанційних засідань на основі переліку діагнозів та інтервенцій;
- оцінювання стане більш фаховим та доступним завдяки складу команд з лікарів-практиків у найпотужніших лікарнях, які будуть рівномірно розподілені по території України;
- весь процес оцінювання фіксуватиметься в електронній системі, документи й дії будуть цифровізовані, система також обиратиме команди для справи відповідно до діагнозу та профілю команди. При цьому дані пацієнтів та лікарів будуть приховані одні від одного до дня засідання, що дозволить мінімізувати корупційні ризики;
- буде сформовано Центр оцінювання для оскарження рішень, який складатиметься з медичних фахівців з різних закладів країни.
З 1 січня 2025 року документи для людей з безстроковим статусом інвалідності залишатимуться чинними. Для решти людей з інвалідністю, чий повторний огляд припадає на час впровадження нової системи, – термін повторного огляду подовжується на 6 місяців. Усі документи, виплати, пільги, соціальні послуги та відстрочки зберігаються.
Нововведення в «автоцивілці»
- Ліміти страхових виплат зростуть до 500 тис. грн за шкоду здоров’ю та до 250 тис. грн за майно.
- Страхові компанії зможуть встановлювати ціни на поліси залежно від історії водія. Очікується, що ціна зросте на 25–30%.
Пільговики продовжать отримувати 50% знижки.
Зміна тарифів на послуги Укртелекому
Послуги фіксованого телефонного зв’язку та провідного радіо, які надає Укртелеком, буде підвищено з 1 січня 2025 року. Так, ціна пакету Простий від Укртелекому зросте зі 195 до 255 грн на місяць.
Водночас тариф Простий мінімальний замість 195 грн коштуватиме 249 грн на місяць.
Пакет Домашній базовий та Домашній безлімітний також коштуватимуть дорожче – 325 грн на місяць замість 255 грн та 329 грн замість 255 грн відповідно.
Тариф на проводове радіо збільшиться зі 145 грн до 189 грн на місяць.
Зупинка транзиту російського газу
Україна припинила транзит російського газу через свою територію. Це рішення пов’язане з національною безпекою та є частиною європейської ініціативи Repower EU. За словами міністра енергетики Германа Галущенка, це історична подія, яка посилить енергетичну незалежність України та Європи.
Укрпошта запроваджує нові тарифи
Укрпошта вводить нові тарифи на посилки з 1 січня. Так, вартість на цю послугу залежатиме лише від обʼєму, а не від ваги, як було раніше.
Найменший тариф залишиться без змін, Базовий буде на 50% нижчим, ніж у конкурентів, а Пріоритетний дасть змогу доставити посилку швидше.
Загалом буде вісім розмірів за тарифами, а вартість доставлення посилки буде фіксованою. Ціну можна визначити за допомогою коробок Укрпошти або власних, розмір яких встановлюється за допомогою звичайної лінійки.
Зростання цін на цигарки
Після підвищення акцизу на тютюнові вироби ціна зросте десь на 40 грн. Можливо, цигарки коштуватимуть й більше, оскільки акцизи цим законом привʼязані до євро і поступово наближатимуться до мінімальних вимог ЄС.
Наразі законопроєкт № 11090, за який у грудні проголосували у Верховній Раді у другому читанні та в цілому, перебуває на підписі президента Володимира Зеленського. Він набуває чинності з 1 січня 2025 року, але “не раніше дня його опублікування”.
В Україні таке рішення посприяє поповненню державного бюджету, гармонізації з європейськими стандартами, зменшенню споживання тютюнових виробів, покращенню громадського здоров’я та боротьбі з контрабандою.
Залиште коментар
Розгорнути ▼