Двічі переселенці: на Волині працює найбільший технічний виш з Донеччини

Минулого року до Донецького національного технічного університету – найбільшого технічного вишу Донеччини зі сторічною історією, який майже рік працює у Луцьку – на всі види навчання вступили 600 абітурієнтів. Серед них – навіть українці, які наразі проживають закордоном.

Через повномасштабне вторгнення ще у квітні університет переїхав з Покровська на Волинь та розмістився на базі Луцького національного технічного університету. Наразі у виші навчаються онлайн 2 000 студентів. 

Тут готують гірників, геодезистів, екологів, машинобудівників, енергетиків, спеціалістів в ІТ-сфері та автоматизації, з кібербезпеки та електроніки, а ще правознавців, істориків, вчителів англійської мови, економістів, менеджерів. 

Про те, як це бути вишем-переселенцем, чи можна проводити досліди онлайн, чому студенти частіше обирають англійську мову та ІТ-технології й чому на подвір’ї ЛНТУ росте 101 троянда, пише видання “Район.Освіта”.

З початку повномасштабного вторгнення, не дивлячись на те, що Покровськ знаходиться у відносному тилу, керівництво вишу, вже маючи досвід складного переселення, почало шукати місце  для часткового переїзду. У першу чергу планували перевезти координаційний центр управління: сервери, певне обладнання та архіви університету. 

Луцький національний технічний університет зголосились прийняти колег та розмістити у своєму корпусі, а благодійники допомогли з перевезенням обладнання. Координаційний центр, майно та архіви, сервери переїхали на Волинь вже 7 квітня, а 12 квітня вийшов наказ Міністерства освіти та науки України про переїзд всього університету. Тож слідом за резервним центром у Луцьк поїхали 60 викладачів та 30 студентів.

Керівництво ЛНТУ поселило колег у гуртожитку, частина викладачів винаймає житло. Наразі у Покровську, залишаються навчальні корпуси та гуртожитки, де не навчаються і не живуть студенти. Співробітники господарської частини вишу слідкують за станом приміщень.

«Деякі викладачі та студенти, які проживають у відносно віддалених від лінії фронту Покровську, Селидовому, Мирнограді, Добропіллі не переїздили на Волинь. Вони продовжують навчатися та працювати в онлайн-форматі. За два роки епідемії COVID-19 у нас є достатній досвід дистанційного навчання. Лекції проходять у Teams. Крім того, у нас є програмне забезпечення для симуляції технічних процесів, тож лабораторні викладачі проводять, використовуючи комп’ютерні симуляції. За проєктом ERA «Економічна підтримка України від USAID» виш отримав комунікаційне обладнання для швидкого доступу до інтернету: ноутбуки, планшети, роутери, комунікаційні стійки, незабаром надійде Старлінк», – розповіла проректорка з науково-педагогічної роботи університету Вікторія Воропаєва.

Наразі у Покровську офлайн працює лише консультаційний пункт для абітурієнтів та студентів.

У 2022 році вступ до навчальних закладів відбувався онлайн через електронний кабінет абітурієнта. Крім того, всі консультації для вступників виш проводив дистанційно. Торік викладачі ДонНТУ навіть проводили онлайн майстерклас для вступників з написання мотиваційних листів – нововведення минулої вступної кампанії. 

Минулого року до вишу вступили 600 абітурієнтів на всі види навчання. Виш готує бакалаврів за 26 освітніми програмами, магістрів – за 21, докторів філософії (аспірантів) – за дев’ятьма. Близько 90% вступників – це жителі Донеччини та Луганщини, але є серед студентів першокурсників і жителі інших регіонів.

«Серед них і ті, хто виїхав за кордон, але хоче здобути вищу освіту в Україні й ті, кого зацікавила наша військова кафедра, яку вдалося відновити декілька років тому. До речі, цього року був перший випуск цієї кафедри й наші випускники вже боронять країну у лавах ЗСУ», – розповіла Вікторія Воропаєва.

За її словами, найбільшим попитом серед абітурієнтів користувалися англійська мова та література. Навчання за цим профілем у технічному виші розпочалося після 2014 року і переїзду до Покровська. У Покровську університет став освітнім та культурним осередком та єдиним вишем. Через це і вирішили готувати не тільки «технарів», а й вчителів англійської, правознавців, істориків. У цьому році у виші почнуть набір на викладачів математики.

За словами начальниці Центру кар’єри та маркетингу при ДонНТУ Анастасії Лабузової, старшокласники та потенційні абітурієнти цікавляться факультетом комп’ютерно-інформаційних технологій та автоматизації (КІТА).

Меншим попитом серед абітурієнтів користувалась металургія та теплоенергетика, тому ці освітні програми вирішили закрити. До 2014 року ці спеціальності були популярні у студентів. Лише у Донецьку працювали чотири великих металургійних заводи. Але майже дев’ять років через війну та часткову окупацію регіону галузь переживає не найкращі часи. 

Попри війну та переїзд, університет реалізує ряд проєктів, спрямованих на підтримку студентів та викладачів, розвиток стартапів. 

Так, за підтримки агенції USAID у ДонНТУ реалізують проєкт «Безпечна гавань». У його межах п’ять студенток поїхали до Грузії, де навчалися у літній школі «Інноваційного підприємництва». Зараз вони вчаться у Тбіліському університеті підприємництва та онлайн за своєю спеціальністю у рідному університеті. Наприкінці навчального року студентки презентуватимуть результати роботи над своїми стартап-проєктами.

Крім того, Німецька служба академічних обмінів DAAD надала відібраним за конкурсом студентам і викладачам заохочувальні додаткові стипендії у розмірі 200 євро на створення та модернізацію курсів. Аспірати та викладачі проходять стажування в університетах Німеччини.

Для Донецького національного технічного університету переїзд на Волинь не перший. У 2014 році викладачам та студентам вишу довелось пережити весняні проросійські заворушення у Донецьку, захоплення приміщення військової кафедри невідомими озброєними особами. Після цього керівництво вишу написало заяву в поліцію, але ніякої реакції не було. 

Тоді наприкінці навчального року прийняли рішення, що студенти, яким небезпечно добиратися на заняття, можуть навчатися дистанційно. У липні Донецьк захопили бойовики Гіркіна. Декілька місяців викладачі та студенти перебували у вже окупованому Росією місті.

У вересні багатьом студентам дозволили бути вільними слухачами у будь-якому університеті країни без певних документів, дехто з викладачів звільнилися і виїхали працювати на підконтрольну Україні територію. Тоді була створена ініціативна група з викладачів та студентів, яка звернулася до Міністерства освіти та науки з вимогою прийняти рішення, стосовно переведення вишу в інше місто. 

Тим більш, вже був подібний прецедент, коли Донецькій національний університет переїхав у Вінницю. У жовтні 2014 року вийшов наказ Міністерства про переміщення університету у Покровськ, на базу філіалу вишу – індустріального інституту, який працював тут ще з 60-х років минулого століття.

З окупованого Донецька викладачам не дозволили вивезти методичну документацію, архіви, лабораторну базу, навіть комп’ютери. Співробітники на свій страх та ризик самостійно забирали особові справи у відділі кадрів. А ось документи студентів так і не передали. Через це у виші була певний час складна ситуація з виплатами стипендій, зарплат. 

Викладачі, які у жовтні виїхали у Покровськ, отримали зарплатню лише наприкінці грудня. Люди, які переїхали у нове місто з особистими речами, виживали завдяки гуманітарній допомозі від міжнародних та місцевих благодійників.

Крім того, на новому місці керівництву і викладачам довелося будувати з нуля лабораторну базу за всіма спеціальностями. За вісім років за допомогою консульства Німеччини у Східній Україні, проєктам ЕРАЗМУС+, агенції USAID, побудували лабораторію води, створили абсолютно новітню базу – хімічні, геодезичні, енергетичні лабораторії.

Завдяки гранту на розбудову інфраструктури, університет отримав кошти на ремонт корпусу, дев’ятиповерхового гуртожитку. Наразі частина цих грошей залишилася, університет планує їх використати на закінчення ремонт гуртожитку після Перемоги та повернення додому.

Наприкінці минулого року навчальний заклад планував повернутися у Покровськ. Керівництво звернулося з відповідним листом до Міністерства освіти та науки України. Заперечень не було, але Донецька обласна військова адміністрація категорично проти повернення людей у Покровськ, бо хоч місто і віддалене від фронту, але періодично потрапляє під обстріли росіян.

За інформацією Міністерства освіти та науки України, з початку широкомасштабного вторгнення понад 30 вишів тимчасово перемістилися у більш безпечні регіони, в тому числі десять евакуювалися за межі Донеччини. Виші з Донецької області тимчасово перемістилися до Луцька, Києва, Дніпра, Кропивницького, Івано-Франківська, Одеси. 

За інформацією департаменту освіти та науки Донецької ОВА, від російських обстрілів за майже рік війни постраждали будівлі понад 40 закладів вищої та передфахової освіти. 

ДонНТУ – найстарший виш Донеччини. У 2021 році університет відсвяткував своє сторіччя. Минулого року викладі та студенти ДонНТУ та ЛНТУ разом висадили троянди на подвір’ї Луцького вишу на честь вже 101 річниці університету.