“Думав, нас мине — святі місця, лавра”. Підприємці у Святогірську рахують збитки і відновлюють бізнес після деокупації

Підприємці у Святогірську на Донеччині відновлюють бізнес, який під час бойових дій та окупації зруйнований російськими військовими. Почали відкривати магазини, кав’ярні та рахують збитки після окупації. Який бізнес вже повернувся у Святогірськ — у репортажі, повідомляє Суспільне Донбас.

Підприємець Євген з Львівської області, переїхав у Святогірськ у 2014-му році. Свою крамничку побудував сам. З початком повномасштабного вторгнення виїжджати не планував.

“Тут вже було близько, я серед останніх виїжджав, намагався якнайдовше протриматися. Взагалі не хотів виїжджати. Військові наполягли, кажуть: “ми напевно не втримаємо рубіж, виїжджай, бо немає жартів”. Вже коли почали снаряди кластися тут по місту, я переконався, що це не жарти. Все думав, нас мине, святі місця, лавра. Ніхто не думав, що тут прийдуть і так сплюндрують, просто розстріляють місто”, — згадує чоловік.

Підприємець Євген. Фото: Суспільне Донбас

На час окупації міста евакуювався в західний регіон країни. Повернувся у грудні 2022 року.

“В порівнянні з тотальним пошкодженням міста і знищенням всього, що тут тільки можна було знищити, лавка постраждала найменше. Хоча, повилітали всі вікна, стеля обірвана, діри від уламків. Дещо вкрали, дещо знищили”, — описує руйнування підприємець.

За його словами, близько місяця він ремонтував лавку власноруч.

Фото: Суспільне Донбас

“Як вже приєднали електронергію то вже вирішив потрохи заповнювати продуктами магазинчик. По цей день”, — розповів чоловік.

Тепер щодня готує жителям Святогірська львівську, європейську, американську каву.

Приготування кави, Святогірськ Донеччина. Фото: Суспільне Донбас

“Каву стараюся готувати добру, бо людей треба частувати доброю кавою, якісною”, — каже чоловік.

Свої збитки Євген оцінює мінімум в п’ять тисяч доларів. Туристичного сезону цьогоріч й до кінця війни не очікує.

“Люди тут ще не повернулися, в основному пенсіонери та люди, які не мають роботи, не мають грошей. Повертаються, ну, може, ще погода не дозволяє”, — розповідає підприємець.

Після звільнення Святогірська відкрила магазин і Вікторія. Живе жінка за кілька кілометрів від міста, в селищі Ярова.

Згадуючи свою крамницю до вторгнення РФ жінка не стримує сліз: всі полиці робила власноруч — наразі все розбите й розграбоване окупантами.

“У нас був овочевий магазин. Війна почалася. В основному з Херсона ми все возили, перейшли на продукти. В Яровий у нас продуктовий магазин. Зараз люди повертаються, мають попит. Ми зробили трохи косметичний ремонт, але і стінку потрібно повністю переробляти, і дах переробляти. Морозильна камера у нас практично вся розкрадена: до дротів, USB, гіпсокартону — все розібрано”, — описує втрати підприємиця Вікторія.

Як розповіла вона, працювати почали з кінця січня. Всі збитки підприємці, ще не підрахували.

Читайте також:

Про долю Святогірської лаври, гроші московських попів та майбутнє української церкви на Донеччині. Інтерв’ю з митрополитом Донецьким та Маріупольським Сергієм.