Війна в Україні внесла багато змін у повсякденне життя. Багато людей стикаються з питанням, як підтвердити свою особу для отримання банківських послуг. Однак, завдяки спеціальним виключенням та роз’ясненням, навіть у складних умовах воєнного стану громадяни можуть продовжувати користуватися фінансовими послугами. У цій статті журналісти «Pro100Media» розкажуть, які документи можна використовувати для ідентифікації, як працює система «Дія» під час війни та як банківські установи допомагають особам, які потрапили в надзвичайні ситуації.
В період воєнного стану в багатьох громадян закінчився термін документів, що посвідчують особу, проте існують виключення, завдяки яким документи вважаються чинними:
- Паспорт ID, якщо строк дії закінчився за 30 днів до 24.02.2022 року, або ж після 24.02.2022 року. Обов’язковою умовою є обмін паспорта протягом 30 календарних днів з моменту припинення чи скасування воєнного стану;
- Паспорт-книжечка до якого не вклеєне фото по досягненню 25-/45 річного віку, якщо строк вклеювання фото настав: за 30 днів до 24.02.2022 року, або ж після 24.02.2022 року. Обов’язковою умовою є вклеювання нового фото протягом 30 календарних днів з моменту припинення чи скасування воєнного стану;
- Закордонний паспорт, якщо в документі присутня відмітка про продовження строку дії.
Якщо ж, людина має іноземне громадянство або є особою без громадянства, в такому випадку документ, що її буде ідентифікувати, а саме: посвідка на тимчасове/постійне проживання, строк дії якої закінчився або підлягає обміну (після 24.02.2022 року) повинна бути обов’язково обміненою протягом 30 календарних днів з моменту припинення чи скасування воєнного стану.
Також, в період воєнного стану дозволено відкривати рахунки особам, що своїм ідентифікаційним документом обирають військовий квиток, без пред’явлення інших документів.
Клієнт банку може отримувати обслуговування, при використанні державного мобільного застосунку «Дія», при умові, що громадянин має або ID паспорт, або паспорт для виїзду за кордон.
Війна також внесла корективи в роботу застосунку «Дія» зараз громадяни України отримали тимчасове цифрове посвідчення єДокумент, який містить паспортні дані, ІПН та фото. При зверненні в банк клієнта, який раніше вже був ідентифікований та верифікований при пред’явленні єДокументу на період воєнного часу може отримати наступні послуги:
- Видача платіжної банківської картки;
- Отримання від клієнта наступних заяв:
- Заява на перевипуск БПК
- Зава про визначення/зміну каналів для комунікації
- Заява на надання виписки по рахунку на вимогу клієнта
- Заява власника на спірну транзакцію
Обслуговування малолітніх осіб (громадяни віком до 14 років) в установах банку здійснюються виключно через законного представника, яким можуть виступати: батьки або опікуни, при цьому присутність малолітньої особи не вимагається.
Документи необхідні, при обслуговуванні даної категорії населення:
- Документ, що посвідчує особу законного представника
- ІПН законного представника
- Документ, що посвідчує малолітню особу:
- Свідоцтво про народження громадянина України/ іноземного громадянина
- Паспорт громадянина для виїзду за кордон
- Паспортний документ іноземця
- ІПН малолітньої особи
- Додатково документ, що підтверджує статус законного представника
Фізична особа у віці від 14 до 18 років (неповнолітня особа), може самостійно та вступати у відносини з банком діючи від свого імені.
Недієздатні/ обмежено дієздатні особи можуть також обслуговуватися за зверненням законного представника, при чому присутність клієнта не вимагається.
Документи необхідні для обслуговування даної категорії населення:
- Документ, що посвідчує особу законного представника
- ІПН законного представника
- Документ, що посвідчує особу клієнта
- ІПН клієнта
- Документ, що підтверджує статус законного представника:
- Посвідчення
- Рішення суду про визначення фізичної особи недієздатною/ обмежено дієздатною (надається засвідчена судом копія рішення, з відміткою суду про набрання рішенням суду законної сили)
Обслуговування родичів безвісти зниклих клієнтів або тих, хто перебуває у полоні, здійснюється за наступними документами:
- довіреність, оформлена в установленому порядку
- рішення суду щодо надання статусу недієздатної обмежено дієздатної особи та призначення опікуна або піклувальника
- документи, що підтверджують статус законного представника якщо клієнтом є малолітня або неповнолітня особа
- свідоцтво про право на спадщину.
Тобто за наявності документа, що підтверджує статус клієнта як особи, що безвісти зникла чи перебуває в полоні обслуговувати третіх осіб по рахунку такого клієнта можна лише в частині блокування БПК.
Обслуговування осіб звільнених з полону, які втратили документи
Відповідно до роз’яснень наданих НБУ з метою сприяння у відновленні прав фізичних осіб, позбавлених свободи внаслідок військової агресії з боку російської федерації, особам звільненим з полону можливо надати доступ до окремих банківських послуг. Клієнти банку на підставі «Картки особи звільненої з полону» (до моменту видачі паспорта громадянина України) можуть проводити операції виключно в межах отриманих сум та в межах РУ, що обслуговує:
- заробітної плати,
- соціальних виплат.
- державної допомоги.
Інші послуги підставі «Картки особи звільненої з полону» не надаються
Проведення таких операцій здійснюється при умові, що ці клієнти були раніше ідентифіковані та верифіковані згідно з вимогами законодавства з фінансового моніторингу та за умови збігу ПІБ та дати народження з відповідними даними, що є в розпорядженні банку, та відсутності у банку підозр.
Залиште коментар
Розгорнути ▼