7 грудня відзначають Всесвітній день української хустки. Це неофіційне свято започаткували у 2019 році. Краматорська бібліотека-філія ім. Т.Г. Шевченка долучилась до святкування. Співробітники поділились світлинами одного з найпопулярніших аксесуарів народного вбрання.
“День української хустки — зовсім молоде свято, яке потрібно підтримувати та поширювати. Адже воно про збереження українських звичаїв та традицій. Перші хустки, що почали носити українки, мали чистий білий колір. А ось кольорові малюнки прийшли до нас з Туреччини“, – йдеться у дописі на сторінці Facebook бібліотеки.
До великої війни набирав обертів флешмоб «Зроби фото з хусткою». Свої світлини жінки та дівчата викладали у соцмережах. Цьогоріч традиція не зникла, але фото, враховуючи ситуацію, значно менше.
Відзначати День української хустки почали за ініціативи активістки та депутатки Вінницької облради Людмила Станіславенко. Ідею підтримали громадські активісти в Україні та світі.
У давнину хустка мала не просто декоративно значення, а вказувала на соціальний статус. За вартістю тканини можна було визначити: який достаток у родині. Для заміжних – головний убір був обов’язковим. Молоді жінки носили білі або яскраві хустки, старші жінки – темні, вдови – чорні.
Цікаві факти, які варто знати про українську хустку:
- Хустка була оберегом. Коли хлопець збирався в далеку дорогу, дівчина давала йому свою хустку на знак любові та вірності;
- Перед початком будівництва хати, перев’язували хустками руки робітників;
- Хворе немовля сповивали в мамину хустку;
- На похоронах усіх обдаровували хустинками, ними тримали свічку;
- Під час сватання дівчина дарувала по хустці старостам і пов’язувала хлопцеві, якщо була згодна на шлюб
Сьогодні хустина теж популярний елемент одягу, який поза часом. Її носять на плечах, прикрашають волосся, вішають на сумки, використовують, як браслет чи пасок. Модні бренди активно пропонують нові варіанти модницям у своїх колекціях.
Залиште коментар
Розгорнути ▼