День Державного Герба України 2023: історія та цікаві факти про український тризуб

19 лютого українці відзначають День Державного Герба. Це свято присвячене події 1992 року, адже саме у цей день Верховна Рада України затвердила тризуб як Малий герб України, визначаючи його головним елементом великого Державного Герба України.

Історія Дня Державного Герба України

Україна має три офіційні символи – Державний Гімн. Державний Прапор та Державний Герб. Вони уособлюють нашу культуру, наші традиції та звичаї, наш дух боротьби й прагнення бути вільними.

Герб України має офіційний статус й вважається однією із найважливіших державних відміток. Його часто використовують на грошових купюрах, офіційних документах та печатках.

Цікавим є те, що наш герб згідно із Конституцією України представлений у малому та великому форматах. Малий Герб України зображений у вигляді тризубу золотистого кольору й розміщений на синьому фоні. Саме така символіка була офіційно затверджена на засіданні Верховної ради 19 лютого 1992 року. Однак, зображення великого Державного Герба досі не затверджене.

Для того, щоб обрати Герб України 24 червня 1991 року був оголошений конкурс щодо створення Державного герба. Журі розглянули понад 200 варіантів, серед яких 192 містили різні зображення тризуба. В конкурсі перемогла робота історика-геральдиста Андрія Гречила та художника Івана Турецького в стилі князя Володимира, який об’єднав українські землі у 1144 році.

У давні часи тризуб також був знаком князівської династії Рюриковичів, згодом він став гербом Української Народної Республіки як символ соборності українських земель. У 20 столітті герб став символ боротьби українців за незалежність, тож Радянський Союз його заборонив й затаврувала як “націоналістичний знак”. Ті, хто використовували герб жорстоко каралися.

Цікаві факти про герб України

  • Герб України затверджено Конституцією та охороняється на законодавчому рівні. Глузування чи наруга над ним карається.
  • У часи УНР тризуб був затверджений державним гербом України, що підкреслює спадкоємність із попередніми періодами української історії.
  • Існує дуже багато версій походження тризуба, але жодна з них не є загальновизнаною. Згідно найбільш обґрунтованих теорій тризуб є стилізованим зображенням якоря або сокола. 100 років тому в українському гербі навіть роздивилися слово “воля”. Це те, до чого завжди хотіли українці – жити вільно на своїй землі.
  • Найбільший тризуб знаходиться на території Івано-Франківської області, який має понад 70 років й викладений із білого гірського каменю. Його зробив один із воїнів Української Повстанської Армії на місці боїв загонами НКВС.