Чорнобильська трагедія: 39 років потому

26 квітня 1986 року сталася найбільша техногенна катастрофа в історії людства — вибух на 4-му реакторі Чорнобильської АЕС. В атмосферу вирвалася хмара радіоактивного пилу. На момент аварії у приміщенні блоку перебували 17 працівників, один загинув під завалами, інші — від променевої хвороби.

До ліквідації наслідків одразу залучили військових. Радіоактивна хмара пройшла над частиною СРСР та більшою частиною Європи, особливо постраждали Україна та Білорусь. Радянська влада намагалася приховати масштаби трагедії — лише 28 квітня в офіційному ефірі повідомили про аварію. А 1 травня у Києві, попри небезпеку, відбулася демонстрація.

Всього понад 600 тисяч осіб стали ліквідаторами. Забруднено 2293 населених пункти України. Радіація охопила 200 тис. км², з них 52 тис. — сільськогосподарські землі.

У 2025 році, у ніч з 13 на 14 лютого, російський дрон ударив по захисному укриттю над зруйнованим реактором № 4. Президент України заявив: “Єдина держава, яка атакує ядерні об’єкти — Росія. Це терористична загроза всьому світові.”

Сьогодні, 39 років потому, ми згадуємо загиблих, героїв-ліквідаторів і нагадуємо, що памʼять про Чорнобиль важлива для всього людства.