Бізнес у прифронтовому Краматорську: скільки підприємців працює у місті

Обстріли та наступ ворожої армії на Донеччині. Попри надскладні умови у Краматорську нині працюють більше 10 тисяч підприємців. Як ситуація на фронті впливає на бізнес? Скільки підприємців були змушені закрити свої справи, а скільки ризикнули відкрити власний бізнес і які види підприємницької діяльності затребувані у прифронтовому місті? Про це журналістам “Pro100media” повідомили у відповіді на запит у Краматорській МВА з посиланням на дані ГУ ДПС України в Донецькій області.

До повномасштабного вторгнення на податковому обліку перебувало 11 083 платники податків:

  • 3 932 – юридичні особи;
  • 7 151 – ФОП.

Якщо порівнювати з цим роком, то кількість фірм та ФОПів скоротилась, але не критично. Зараз у Краматорську працює 10 459 підприємців, з них трохи більше 4 000 – це юридичні особи та 6 411 – ФОПи. Це дані на 1 жовтня.

Переважна більшість підприємців малого та середньго бізнесу займаються торгівлею та працюють у сфері послуг.

“Повномасштабне військове вторгнення, вимушена евакуація мешканців та релокація підприємств посилили превалювання видів економічної діяльності невиробничого характеру, особливо тих, які мають відносно швидкий оборот засобів та задовольняють нагальні потреби споживачів, а саме: роздрібна та оптова торгівля; діяльність ресторанів, надання послуг мобільного харчування; надання побутових послуг, зокрема: технічне обслуговування та ремонт автотранспортних засобів, надання перукарських послуг, послуги прання тощо”, – йдеться у відповіді на запит.

Нині користується попитом послуга зі встановлення та ремонту металопластикових вікон. Причини тут  зрозумілі – атаки ворога руйнують та пошкоджують оселі. Жителі громади долучаються до державної програми “єВідновлення”, що на думку фахівців, сприяло розвитку цієї підприємницької діяльності. 

Скільки підприємців припинили свою діяльність за роки повномасштабного вторгнення

За роки повномасштабного вторгнення припинили підприємницьку діяльність 2 618 осіб, з них: компаній – 102 та ФОПів – 2 516.

За 9 місяців цього року закрили бізнеси понад 600 підприємців і це менше, ніж торік.

“За інформацією ГУ ДПС України в Донецькій області, за 9 місяців 2024 року свою діяльність припинили 626 платників податків, зокрема в період з липня по вересень 2024 року їх кількість становила – 209. Враховуючи, що у 2023 році припинили діяльність 885 платників, зростання їх кількості у поточному році не спостерігається”, – повідомили у Краматорській МВА.

Загалом пік закриттів був у перший рік великої війни. Тоді припинили свою діяльність 1 107 підприємців.

Скільки підприємців відкрили бізнеси у Краматорську під час повномасштабного вторгнення

За роки повномасштабного вторгнення кількість підприємців, які ризикнули відкрити свій бізнес у прифронтовому місті менше, ніж тих, хто припинив займатися підприємницькою діяльністю, але не суттєво. За інформацією, наданою ГУ ДПС України в Донецькій області, протягом 2022 – 2024 років (дані за 9 місяців цього року) всього було зареєстровано 2 213 нових платників податків:

  • 104 – компанії;
  • 2 109 – ФОПів.

Які підприємства релокувались з Краматорська

Наразі діє програма релокації українських підприємств з територій, що наближені або знаходяться у зоні бойових дій. Долучитися до програми кожне підприємство може самостійно, розповіли у Краматорській МВА.

“Долучення до Програми здійснюється підприємствами самостійно, шляхом заповнення заяви на платформі “Прозорро.Продажі” та не потребує звернення до органів місцевого самоврядування. Інформація щодо Програми та посилання на заявку на переміщення оприлюднено на офіційному сайті Міністерства економіки України. Зі свого боку виконавчий комітет Краматорської міської ради постійно проводить роз’яснювальну роботу з питань евакуації та релокації підприємств”, – зазначено у відповіді на інформаційний запит.

З міста до більш безпечних регіонів релоковані: ПрАТ “Краматорський завод важкого верстатобудування”, ТОВ “Фурлендер Віндтехнолоджі”, ТОВ “Завод Донмет”, ТОВ “Краматорський завод спеціального кріплення”, НВ ПМП “Промтехконструкція”, ТОВ “Краматорський гідро-механічний завод” тощо.