На Донеччині розпочався масштабний проєкт «Вода заради життя», спрямований на покращення водозабезпечення в регіоні, де ситуація з доступом до води залишається вкрай напруженою. Завдяки благодійникам фонду «Милосердя та здоров’я» в Краматорську вже збудовано п’ять свердловин, які забезпечуватимуть жителів міста чистою водою навіть в умовах блекаутів та пошкоджень інфраструктури. Директорка фонду Дар’я Баглай розповіла журналісту “Pro100Media» про проєкт та подальші плани щодо його розвитку.
«Вода заради життя». Що за проєкт?
“З початку повномасштабного вторгнення благодійний фонд “Милосердя та здоров’я» був дотичний до забезпечення населення водою, але поглибились ми в цю проблему відносно нещодавно. У нас була робоча зустріч з головою Донецької області Вадимом Філашкіним, він актуалізував проблему у водопостачанні на Донеччині станом на зараз.
Сьогодні постала проблема з підготовкою до зими Краматорського, Слов’янського, Добропільського районів, є великі проблеми й в інших районах. Є проблема також з централізованим водопостачанням.
Ми зібрали власну робочу групу бурильників та волонтерів, які з самого початку війни допомагали населенню, зокрема в деокупованих населених пунктах Київщини. Вони відгукнулися на запит Донецької ОВА. Запит великий і обробити його було важко. Бо є потреба в налагодженні теплопостачання, централізованому відновленні води, підготовці до можливих блекаутів та відключення водопостачання в регіоні. Тобто, треба було підійти до питання комплексно.
Почали ми з того, що зробили п’ять свердловин з питною та технічною водою в декількох районах Краматорська. Наскільки мені відомо “Червоний хрест” займається прилеглими населеними пунктами. Тобто ми намагаємося розподілити задачі між благодійниками, щоб не дублювати роботу один одного і кожен міг ефективно виконати свою частину.
Правильно вчинила Донецька ОВА, коли зібрала всіх благодійників, які працюють на Донеччині, на одну апаратну нараду, щоб всі ми мали змогу обговорити пропозиції та можливості.
Думаю, наш фонд спрацював найоперативніше, бо вже на наступний день після наради команда спеціалістів вже була в Краматорську. Вже два тижні ми знаходимося тут, ведемо перемовини, щоб продовжувати й надалі бурити свердловини. Співпрацюємо з місцевим водоканалом, іншими благодійниками. Обговорюємо питання допомоги Святогірську, вже на цьому тижні почнемо бурити свердловини там. Також на черзі Лиманський район, бо дуже нам відгукнулися проблеми людей в цих населених пунктах.
В Краматорську вибурили п’ять свердловин, три з яких для водоканалу. Вони будуть резервними для підживлення очисних споруд, будуть використовуватися технічно для потреб міста та щоб місцеві під час аварійних ситуацій могли набрати воду собі. Дві інші свердловини – резервні для котелень Старого міста, тобто в разі аварії покриють потреби цієї частини Краматорська.
Зараз ми працюємо над тим, щоб робити більше. Але для цього потрібна допомога та ресурси. Потреби великі, бо в Краматорську знаходиться багато лікарень, підприємств та взагалі місцевого населення, яке залишилося.
До речі, всі спеціалісти працюють на Донеччині безплатно. Вони заробляють цим на життя, але відреагували на запит на Донеччині й допомагають. БФ «Милосердя та здоров’я» забезпечує потреби по матеріалах, комунікації та логістиці. Ми дуже віримо в цей проєкт, бо забезпечення людей водою напряму поєднана з питанням здоров’я, а його підтримка та збереження – наша першочергова задача”.
“Ми не дамо перетворити воду на зброю”
“Цей вислів у нас народився протягом роботи. Питання відсутності водопостачання є дуже критичним в Донецькій області. Тому, якщо наші населені пункти залишаться без води, це потягне за собою купу наслідків для життя.
На Донеччині ми трохи більше як тиждень, але команда бурильників працює на благодійних засадах з 2022 року. Вони професіонали. Наш фонд підтримував цей проєкт з початку великої війни”.
Як триває робота та що поява свердловин дасть краматорцям
“Наша команда з оснащеною автівкою виїздить на місце, досліджує геологію району, потреби, технічне завдання, яке ставить місцева влада. Ми приймаємо швидке фахове рішення, як потребу закрити в короткий термін, бо зима близько і зниження температури в майбутньому може перешкодити роботі.
Ось, наприклад, ці п’ять свердловин ми пробурили за п’ять днів. Зараз обговорюємо наступні дії. Краматорцям це дасть теплопостачання та технічну воду для використання в побуті, аналогове постачання питної води за умови, якщо в місті буде блекаут. В цьому випадку Донецька ОВА поширить інформацію де можна буде набрати воду. Через міркування безпеки ОВА вирішує як саме планує розповідати населенню про локації розміщення свердловин. Бо ворог в нас підступний, тому може атакувати великі скупчення населення”.
Плани на майбутнє
“Щоб надалі продовжити роботу, ми шукаємо партнерів та спонсорів, бо всі матеріали «Милосердя та здоров’я» закупає за власний кошт, а це велика сума. Наш фонд активно веде переговори з різними благодійниками та місцевими адміністраціями, бо хочемо зробити максимально до початку холодів”.
Як можна буде використати свердловини в мирний час
“Свердловини є надійним резервним джерелом води. Думаю, що після Перемоги місцева влада знайде способи розповісти про свердловини населенню та використовувати воду в побутових умовах. Те, як вони зроблені – це критичний відгук на загрозу, тому їхнє першочергове призначення – забезпечення людей водою в умовах війни. В мирний час, впевнена, вони теж будуть мати багато користі для створення резервуарів, забезпечення водоочисних споруд міста, побутових потреб районів, які знаходяться біля свердловин”
“Даний матеріал виготовлено за підтримки ГО “Інститут масової інформації” в рамках проєкту міжнародної організації Internews Network”
Залиште коментар
Розгорнути ▼