В Україні скасували сезонне переведення часу: що думають краматорці

16 липня Верховна Рада підтримала законопроєкт №4201 про обчислення часу в Україні, який передбачає скасування в Україні переходу з літнього на зимовий час і навпаки. Законодавча ініціатива була підтримана в цілому 261 голосом народних депутатів. Тобто цього року в останню неділю, 27 жовтня, переведемо стрілки на зимовий час і далі вже переведення на літній час з 2025 та далі не буде.

Тема скасування переходу часу в парламенті підійматися не вперше, при цьому йшлося як про літній, так і про зимовий. Автором законопроєкту є Руслан Стефанчук. Він подавав такий законопроєкт 2020 року, і його навіть ухвалили у першому читання. Але це трапилось на початку березня, за кілька тижнів до переходу на літній час. Ідея Стефанчука провалилася, а сам законопроєкт повернули на доопрацювання та повторне друге читання. Однак 2021 року для нього також забракло голосів.

Зазначається, що документ сприятиме євроінтеграційним прагненням України, оскільки 84 відсотків жителів країн ЄС віддали голоси за скасування переходу на літній та зимовий час, що було підтримано Європейським Парламентом.

“Документ покликаний забезпечити захист територіальної цілісності та зміцнення національної безпеки України, оскільки на тимчасово окупованих територіях України встановлений час держави-агресора – Російської Федерації. Тому встановлення і закріплення на всій території України без виключення єдиного київського часу дозволить зміцнити й безпекові позиції України та сприятиме деокупації та реінтеграції тимчасово окупованих територій”, – зазначається в документі.

«Мікроперемога! Рада проголосувала за скасування переведення часу з зимового на літній в Україні. Чекала на це з 2021. Говорила про це з 2017», — відреагувала на новий законопроєкт експертка зі сну, науковиця Ольга Маслова: «Тема складна і дискутивна, бо Україна величезна прекрасна країна, в якій насправді більше однієї часової зони (пояса), але з двох зол стабільний київський час без переходу на літній – краще», – зауважила вона.

Філософ, та член Українського ПЕН Олексій Панич, навпаки, нагадав, що майже всі країни ЄС, які вже скасували такий перехід, обрали на цілий рік літній час. Натомість законопроєкт Стефанчука пропонує залишити в Україні на цілий рік зимовий час. Але, зазначив Панич, цей варіант одразу після його появи називали лобізмом енергетиків, тому що зимовий час на весь рік в Україні – це більші витрати енергії, ніж літній час на весь рік в Україні.

На сайті Офісу Президента українці вже створили Петицію Про “Законопроєкт № 4201 “Про обчислення часу в Україні”, автором якої виступив Колесник Василь Валентинович.

“Прошу Вас не підписувати законопроєкт № 4201 “Про обчислення часу в Україні”, тому, що Україна повинна жити синхронно з Європою. Твердження, що “Коли переводять час, відбувається частковий десинхроноз між внутрішнім годинником людини та кількістю світла, яке надходить ззовні. Десинхроноз може спричиняти недосипання, дезорієнтацію у просторі і часі, а також втрату пам’яті.” та інші подібні нічого не варті, бо дуже багато людей працюють в дві та три зміни, і для них цей “десинхроноз” відбувається 1 раз на тиждень. А всі ті, яких не влаштовує перехід на літній час, бо відриває від терористичної рашки, нехай живуть в європейській Україні!”, – зазначається в Петиції.

Станом на зараз її підписали 129 людей з 25 000 необхідних.

Історія переведення годинників

Традицію переводити годинники у Європі запровадили після Першої світової війни. Таким чином хотіли заощадити електроенергію. Переведення годинників улітку давало можливість довше користуватись денним світлом. Згодом ця потреба відпала, а у 1970-х, під час нафтової кризи, знову стала актуальною.

ЄС теж переживає за біоритми та з 2019 року скасував обов’язкове для всіх країн переведення часу. Однак ці плани досі не реалізовані, і більшість країн Європи продовжують переводити годинники.

Це, зокрема: Ірландія, Велика Британія, Іспанія, Італія, Австрія, Албанія, Бельгія, Данія, Норвегія, Нідерланди, Німеччина, Польща, Франція, Хорватія, Чехія, Швейцарія, Швеція, Болгарія, Греція, Естонія, Латвія, Литва, Румунія, Фінляндія.

У 2011 році спробувала перейти на “постійний літній час” Росія, а слідом за нею й Україна. Тодішній український президент Янукович торгувався з Росією з низки проблем і “питання часу” вважали одним з елементів торгу. Україна остаточний перехід на літній час швидко скасувала.

Що це означає на практиці?

Через “зимовий час” влітку рано світатиме. У липні сонце сходитиме о 2.52 ночі, а заходитиме о 19.12. Це буде особливо відчутно на Донеччині та Луганщині.

А, наприклад, схід сонця в Ужгороді 26 грудня буде о 08:23, а в Донецьку о 07:15.

Що думають краматорці

На своїй сторінці у фейсбуці про новий законопроєкт написав журналіст з Краматорська Максим Ходушко.

“Якими пристойними словами описати роботу депутатів Верховної ради?! – Недолугі профани, які просто не знають, що роблять, або навпаки – дуже добре знають і роблять це навмисно, роблять гадську провокацію.

Це люди, які наплювали на Схід України, яким просто похрін на світовий та європейський досвід.

Ні, вони руйнують компроміс, яким було (сподіваюся на диво, що ще є) переведення годинників для такої великої з Заходу на Схід країни.

Ще раз. Залишити Україну на зимовому часі – це вже сіріє небо о 2-й ночі (чи ранку?!) навіть у середині липня у Краматорську. Вже зішло сонце о 4-й – ДЛЯ КОГО?! – але якщо зараз захід сонця відбувається близько 9-ї вечора, то буде близько 8-ї.

Західній частині країни – кажу, як людина, яка там жила 20 місяців, – принаймні Івано-Франківську, нормально на будь-якому часі. Там світло ввечері в будь-який час. Хіба що на початку січня о 7-й ранку темно – і вся проблема.

Тепер там буде світло о 6-й і… світло о 16-й, ВЗИМКУ, у ТОЙ ЧАС, ЯК НА СХОДІ СУТІНКИ НАСТАВАТИМУТЬ НАВЕСНІ ТЕПЕР НА ГОДИНУ РАНІШЕ.

Я звертаюся до всіх небайдужих – підіймайте цю тему, показуйте депутатам, своїм депутатам, чиновниками, доносьте дурість цього рішення, бо це просто жах!”, – пише Максим Ходушко.

Краматорці активно доєднались до обговорення питання:

“Єдине рішення залишити літній час, та більше не переходити”

“Підганяли під європейський час, про людей не думали”

“Дякуємо тим, хто за них проголосував.

Наржалися? Чи ще можна пробивати дно під час війни?”

“Дуже незрозуміле рішення прийняте тими хто не жив на сході країни”

“Переведення годинників ніяк не має ніякого економічного ефекту. Тому не бачу ніякої катастрофи”

“Ну колись то мало статися, але особисто мені зимовий час краще за літній і маю підозру що ті хто встає на роботу о п’ятій ранку теж за, бо виходити з дому легше коли сіріє, а ніж коли темно”

“Це єдине тупе рішення яке мені подобається”

“От що означає НЕ ЗНАТИ АСТРОНОМІЮ ТА ГЕОГРАФІЮ…

Природничі науки вже не знають куди “запихнути”..

Тому і відбуваються такі недолугі рішення…

Усе… ” Граються”…” – пишуть під публікацією.

А що ви думаєте з приводу переходу з літнього на зимовий час і навпаки. Діліться думкою у коментарях.