З 24 лютого 2022 року на всій території України діє особливий правовий режим – воєнний стан. Попри це, від обов’язку сплачувати аліменти на утримання неповнолітньої дитини або дітей, які продовжують навчання у віці до 23 років, ніхто не звільнений. Це правило поширюється і на військовослужбовців.
До редакції “Pro100Media» звернулася краматорка Анастасія Бастрюкова. Розповідає, що має трьох неповнолітніх дітей, яким чоловік – військовий 81-ої окремої аеромобільної Слобожанської бригади (81 ОАеМБр, в/ч А2120), відмовляється платити аліменти в повному обсязі.
За словами Анастасії, заробітна плата чоловіка складає від 69 до 126 тисяч гривень, про що свідчить довідка про доходи з податкової.
“Не знаю вже до кого мені звертатися. Я вже до міського голови Краматорська зверталася, на “гарячу лінію” бригади телефонувала, в липні та листопаді минулого року та у січні залишала скарги, а військова частина відправляє у виконавчу службу довідку, що чоловік отримує лише “чисту” заробітну плату, без “бойових”. Але отримую я лише 6473 гривні”, – ділиться жінка.
Анастасія ділиться, що колишній чоловік знаходить в лавах ЗСУ з 2021 року. Три роки вони не проживають разом, але аліменти чоловік платить з січня 2023. Сума була маленька, тому краматорка звернулася до бухгалтерії військової частини, де служить колишній чоловік.
“Там мені одразу сказали, що “хлопці собі гроші заробляють, а не вашим дітям, не треба було ноги розводити”. Виконавчій службі вони кажуть те ж саме. Колишній чоловік заблокував мене. Я зверталася також в Державне бюро розслідувань, Міністерство оборони, а на “гарячій лінії” 81 ОАеМБр мені відкрито заявили, що “юристи нашої бригади кажуть, що аліменти в повному обсязі ніхто платити не буде”. І це попри рішення суду”, – зауважує Анастасія.
Жінка каже, що навіть приходила у військову частину, але її туди не пустили. У виконавчій службі станом на зараз її дзвінки теж ігнорують.
“В мене зараз інший чоловік і на вихованні в нас двох шість дітей. Він допомагає, звичайно, але я вважаю, що забезпечувати дітей має рідний батько. Раніше я не подавала на аліменти, тому, що чоловік спілкувався з дітьми. А потім він одружився і спілкування припинилось. Я вважаю, що батько має брати участь у житті дітей”, – ділиться краматорка.
Зауважимо, відповідно до Сімейного кодексу, розмір аліментів у твердій грошовій сумі або процентному співвідношенні від доходу встановлюється за домовленістю між батьками чи судом.
Мінімальний розмір аліментів не може бути меншим за 50% від прожиткового мінімуму на дитину відповідного віку. Зміни цих показників у 2024 році не відбувалися, тому прожитковий мінімум залишився на рівні минулого року і становить:
для дитини віком до 6 років – 2272 гривні;
для дитини віком від 6 до 18 років – 2833 гривні.
Щодо стягнення аліментів з військовослужбовців, то відповідно до закону вони стягуються в таких розмірах від доходу:
1/4 частина на одну дитину;
1/3 частина на двох дітей;
1/2 частина на трьох та більше дітей.
Раніше основним доходом, з якого стягувалися аліменти, була лише заробітна плата військовослужбовця. У листопаді 2022 року Кабмін вніс зміни до нормативних документів і тепер аліменти стягуються не лише із зарплати, а й із додаткових видів грошового забезпечення, так званих «бойових» виплат у розмірі 100 000 гривень.
Одноразові виплати, додаткова винагорода, що не мають систематичного характеру, компенсація за продовольче, речове забезпечення при стягненні аліментів з військовослужбовця не враховуються.
Тому за Законом України «Про соціальний та правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» до забезпечення входить наступне:
щомісячні основні виплати – оклад за військовим звання, посадовий оклад, надбавка за вислугу;
щомісячні додаткові виплати – підвищення окладу, надбавки, доплати, постійні винагороди чи премії;
одноразові додаткові виплати – винагороди та допомоги.
Якщо військовий отримує додаткову винагороду лише час від часу, її не можна врахувати для стягнення аліментів. Питання в тому, яке грошове забезпечення належить до постійних, а яке – до нерегулярних.
Законодавство передбачає такі санкції до неплатників:
нарахування пені за кожен день прострочення у розмірі 1% від суми заборгованості, але не більше ніж 100% від суми боргу;
адміністративна відповідальність за ст. 183-1 КУпАП;
кримінальна відповідальність за ст. 164 КК України.
Крім того, Сімейний кодекс України передбачає так званий рекомендований розмір аліментів. Якщо платник має достатній заробіток, виплати на дитину можуть становити не 50%, а всі 100% прожиткового мінімуму на дітей відповідного віку.
Залиште коментар
Розгорнути ▼