Що робити, якщо ваш родич потрапив у полон: розповідаємо про алгоритм дій

Коли сім’я Захисника дізнається, що їхня близька людина потрапила в полон, важко зберігати спокій та чітко діяти в таких емоційно напружених умовах. Однак, розуміння правильних кроків і чіткий план дій можуть допомогти в цій  ситуації. Пошуком і поверненням військовополонених займаються державні органи, тому після отримання новини про полон важливо звернутися до відповідних інституцій.

Сьогодні журналісти “Pro100Media” розкажуть про організації, які співпрацюють з постраждалими сім’ями та наведуть алгоритм дій, які допоможуть надати інформацію про родича.

По перше, переконайтеся, що ваша рідна людина дійсно потрапила до полону. Адже бувають випадки, коли шахраї телефонують та повідомляють, про перебування в полоні людини та одразу після цього починають вимагати кошти в обмін на свободу постраждалого.

Якщо Захисник потрапив у полон, потрібно:

Подати заяву до Національної поліції України. Зафіксувати реєстраційний номер заяви, а також забрати витяг із ЄРДР, де буде зазначено ПІБ слідчого у справі.

Разом із наданням заяви про вказаний факт, треба буде здати ДНК-тест.  Зразки відбираються у біологічних батьків або дітей зниклої особи.

Після цього треба на сайті Координаційного штабу з питань поводження з військовополоненими подати заяву про полон або зникнення Захисника.

Після подачі заяви її статус можна відстежувати в особистому кабінеті. Зареєструватись в Особистому кабінеті можна за допомогою Bank ID або Дія.Підпис. Це спеціальні державні сервіси, які підтверджують вашу особистість. 

Також треба звернутися в:

Національне інформаційне бюро при Мінреінтеграції:
1648 та 0442878165;

за допомогою чат-ботів у Telegram та у Viber;

через заповнення форми, попередньо зареєструвавшись в особистому кабінеті на сайті НІБ.

Центральне агентство розшуку Міжнародного комітету Червоного Хреста: телефони: +41 22 730 3600 або +380 800 300 155; електронна пошта: ctabureau@icrc.org.

Об’єднаний центр з пошуку та звільнення полонених:
+38 067 650 83 32; +38 098 087 36 01; електронна пошта: united.centre.ssu@gmail.com.

Акаунти у найпопулярніших месенджерах за номером:

Viber +38(067)650-83-32

WhatsApp +38(067)650-83-32

Telegram +38(067)650-83-32

Гарячу лінію Міністерства внутрішніх справ України для родичів загиблих, полонених та зниклих безвісти військовослужбовців: +38 089 420 18 66.

Військову частину, у якій служить особа;

Уповноваженого з прав людини: 0800501720;

Знайти адресу та телефон громадської приймальні Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини у відповідній області можна за посиланням: https://ombudsman.gov.ua

Кол-центр з розшуку зниклих безвісти осіб при Уповноваженому з питань осіб, зниклих безвісти за особливих обставин: 0 800 339 247 ‒ з понеділка по п’ятницю з 9:00-18:00;

095 896 0421 ‒ у вихідні через Viber та Telegram; 099 792 0126 ‒ телефон Уповноваженого з питань осіб, зниклих безвісти за особливих обставин; електронна пошта для звернень: war2022people@gmail.com.

Моніторингову місію ООН з прав людини:
ohchr-hrmmu@un.org, Telegram: ohchr_hrmmu (лише повідомлення) Viber: +380503746708 (лише повідомлення);

Міжнародну комісію з питань зниклих безвісти:
oic.icmp.int (обирайте на сайті український переклад).

Якщо вам потрібна правова допомога, то слід звернутися до системи безоплатної правової допомоги. Телефонуйте до контакт-центру системи БПД за телефоном: 0 800 213 103 (дзвінки зі стаціонарних та мобільних телефонів безплатні).

Вас проконсультують з питань прав та пільг членів сімей військовополонених, нададуть вичерпну консультацію з інших юридичних питань, які вас цікавитимуть, допоможуть скласти звернення до держустанов, правоохоронних органів тощо.

Для того, щоб подати необхідні заяви та звернення, необхідно зібрати таку інформацію: 

ПІБ військовослужбовця; дата народження; контактні дані; номер в/ч чи підрозділ проходження служби; посада та звання; особистий номер (індивідуальний податковий номер) або номер військового квитка; останнє відоме місце перебування (дата та місце зникнення особи); номери телефонів та інші відомості; прикмети, які має людина (татуювання, родимки, шрами тощо); які номерні речі були в особи під час зникнення; дані інших осіб, яким також може бути відомо про факти зникнення (викрадення, полону) особи.

Електронні сервіси з пошуку людей в Україні:

Один із найбільших онлайн-сервісів — Пошук зниклих. Тут можна перевірити чи опублікували оголошення про людину, яку шукаєте. Всі ці операції можна здійснити через гугл-форму.

Бот “Знайди рідних”. Його створили за ініціативи “Міжнародної асоціації кібербезпеки” та інших громадських організацій.

Що не треба робити:

Публікувати дописи в соцмережах з фотографіями безвісти зниклих чи полонених у військовій формі. Це може зашкодити пошуку та поверненню захисника чи захисниці та ставить під загрозу їхнє життя. Також не варто вказувати у соціальних мережах особисті дані полоненого: прізвище, ім’я, по батькові, посаду, звання, номер частини, оскільки потрібно бути готовими, що можуть писати або телефонувати шахраї з метою отримання грошей.

Як формують списки військовополонених для обміну

Обмінами полонених в Україні займається Координаційний штаб. Українська сторона оперативно повідомляє РФ про всіх полонених росіян. Національне інформаційне бюро, яке діє при Мінреінтеграції, передає ці дані Міжнародному Комітету Червоного Хреста в Україні, а той – делегації МКЧХ у Росії.

Обмін інформацією між НІБ та Міжнародним Комітетом Червоного Хреста відбувається відповідно до Женевської конвенції про поводження з військовополоненими 1949 року та постанови Кабінету Міністрів України від 18 квітня 2023 року № 339.

Усі військовослужбовці, які є в реєстрах Національного інформаційного бюро, автоматично потрапляють у списки на обмін.

Хто займається розшуком та поверненням полонених

 Національне інформаційне бюро співпрацює з Координаційним штабом з питань поводження з військовополоненими, Об’єднаним центром СБУ з пошуку та звільнення полонених та координує свою діяльність з різними міністерствами, органами та службами.

У разі підтвердження інформації, що розшукувана особа знаходиться у полоні вас про це мають повідомити одразу. Як тільки інформація надходить до НІБ, дані розшукуваної особи вносять до реєстру.

НІБ передає інформацію до правоохоронних органів, міжнародних моніторингових місій, організацій та Координаційного штабу для ведення перемовин щодо звільнення. Також, НІБ може контактувати з вами у випадку, якщо буде необхідно з’ясувати додаткові дані.

Де можна побачити списки полонених

Їх не публікують з міркувань безпеки полонених та їхніх родичів. Проте, НІБ має зв’язатися із родинами полонених, щойно отримує підтверджену інформацію про те, що людина перебуває в полоні.

Списки звільнених осіб також не розголошуються навіть після повернення з полону, оскільки це може вплинути на приватне життя звільнених осіб та їхніх рідних. Всім звільненим особам протягом години після звільнення надається можливість зв’язатися з рідними та близькими. Якщо після обміну звільнена особа не вийшла з вами на зв’язок – повідомте свої контактні дані на «Гарячу лінію 1648», їх одразу буде передано звільненому.