У суботу, 20 травня, у Дніпрі пройшов фестиваль “Ніч музеїв”, організатори якого підготували цікаві заходи для містян та переселенців. Цього року участь у фестивалі взяли сім музеїв міста, які подарували власну розважальну програму гостям заходу. На деяких з них побував журналіст “Pro100Media”.
В Першому Музеї АТО Дніпро відбулася екскурсія “Шляхами Донбасу”. Її провела волонтерка та письменниця Ганна Терянік.
Під час екскурсії просто неба можна було побачити, що трапляється з БТР, коли його вполював джавелін, ознайомитись трофеями, які залишила російська армія на деокупованих територіях, дізнаєтеся про те, чим живуть в окупації та чому неможливо перемогти Україну.
Гості заходу змогли ознайомитись з “пакунком”, який знайшли в одного з російських військових. У великій дорожній сумці окрім документів росіян була знайдена таблиця управління та взаємодії, військова каска з намальованим російським прапором, червоний стяг комуністичної партії, цигарки, газети видання “Росгвардія”, чай з логотипом партії ЛДПР, сухпайок “Армії Росії”, гумова палиця та багато іншого.
Тут на власні очі можна було побачити розбиту зупинку у Пісках, прострілену швидку, спалену машину волонтерів, зброю, дорожні знаки, зрешечені кулями та справжній шматок Донецького аеропорту.
“Ми працюємо, не забувайте. Не так, як завжди, не тими словами. Ніч Музеїв показала, що можемо цікаво та з надією. Навіть про війну”, – зауважила Ганна Терянік.
Відвідала екскурсію і переселенка з Краматорська Ірина. Каже, про вже пів року живе в Дніпрі, але про Музей АТО дізналася нещодавно від подруги.
“Це моє перше відвідування, але я вражена: тут так багато цікавого і той же час болючого для нашого регіону, який ще 9 років тому стикнувся з російською навалою. Тут є, що подивитися кожному”, – ділиться дівчина.
Крім того, на музейній площі організували невеликий ярмарок хенд-мейду й майстер-класи. Зокрема, вчилися робити з фетру брошки з «бавовною». На цій же локації відбувся конкурс дитячих малюнків, присвячений історії України, а також конкурс реконструйованого історичного костюма.
У змаганнях перемогла дніпрянка Анастасія. Її робота – це стилізоване вбрання жительки Единбурга XVIII століття, яке вона зшила сама, надихнувшись картинами тієї доби.
Кожен охочий зміг приміряти на себе шоломи з різних історичних епох, потримати шаблю та щит.
«У всіх, хто долучився до конкурсу, були дуже яскраві костюми. Кожен вклав душу у свій образ», – зазначила заступниця директора історичного музею Валерія Лавриненко.
Ввечері на цьому ж місці відомий у Дніпрі гурт Кімната Гретхен та їх друзі влаштували благодійний концерт. Усі зібрані гроші від слухачів, а також кошти з продажу мерчу та лотів благодійного аукціону музиканти направили на придбання спецобладнання для Мобільної вогневої групи сил ППО.
“Мені дуже подобаються такі творчі люди, які наповнюють емоціями, допомагають забути про негатив і просто відпочити. Жива музика, гарний краєвид, захід сонця, просто супер! Хочеться, щоб більше молодих людей прийшли сюди, побачили це й послухали”, – зазначила мешканка Слов’янська Марина, яка завітала на концерт.
Також в цей день всі охочі мали можливість відвідати художню виставку “Неосяжні”, яка присвячена українцям та їхньому життю під час повномасштабної війни. Цікаво, що виставку привели у затишній кав’ярні, де кожен охочий міг поласувати смачною кавою зі смаколиками або випити охолоджуючий коктейль.
Як зауважила майстриня Олександра Малишко, чиї картини представлені на виставці, вона присвячується тим хто жив, живе та буде жити в Україні.
“За цей рік кожен з нас переживав внутрішні зміни. Кожен виборював право жити саме тут. Ми боролися з темрявою. І я реалізувала ідеї написання картин у темряві. Що з того вийшло ви зможете побачити під час виставки. На цей час забулося багато чого з нашого життя за останній рік, але переглядаючи ці картини можна згадати майже все”, – каже Олександра.
Авторка згадує, що восени відчула сильний перелам всередині та їй захотілося писати щасливе майбутнє. Вона перенесла полотна та фарби в найтеплішу кімнату, розташувалася на підлозі та написала картини.
Як зауважила мешканка Краматорська Катерина, яка відвідали виставку, ці роботи демонструють саме те, за чим сумують душі всіх вимушених переселенців. Мисткиня через жахіття найстрашнішого року в нашому житті, вірить у перемогу світла.
Крім того, цими вихідними у Дніпрі можна було побачити печворк-виставку “Україна: Минуле. Війна. Майбутнє”. Участь у ній взяли 12 майстринь з усієї України. Ідея проєкту – показати Україну в часи Трипілля, війни та майбутнього.
Авторка проєкту Тетяна Олійник розповіла, що ідея проєкту зародилася давно і спочатку думка була тільки про Трипілля. Але почалась війна, зупинилося все і складно було не тільки шити, а й жити.
“Війна – це зараз дуже складна тема в Україні. Тому не всі майстри, які спочатку хотіли взяти участь у цьому проєкті змогли зробити свої роботи. Не тільки тому, що заважали тривоги чи відсутність світла, а й дуже велике моральне навантаження. Тому наш проєкт, якій міг би бути Літописом, вийшов Маніфестом до Людства”, – зауважила вона.
Над задумом майстриня думала близько місяця. Спочатку готувала ескізи, потім працювала над роботами. Над виготовленням однієї картини працювала близько тижня.
На виставці були представлені роботи майстринь з Києва, Дніпра, Кропивницького, Черкас, Сєверодонецька.
Зауважимо, Ніч музеїв — міжнародна акція, яка дозволяє оглянути музейні експозиції, зазвичай присвячена Міжнародному Дню музеїв. У цю ніч більшість музеїв відкрито для відвідувачів після заходу сонця і майже до ранку. Основна мета акції — показати ресурс, можливості, потенціал сучасних музеїв, залучити до музеїв молодь. Цього року, з огляду на воєнний стан» і комендантську годину, «Ніч музеїв» в Україні провели удень та ввечері.
Залиште коментар
Розгорнути ▼