Мешканці Донеччини масово отримують повідомлення з пропозицією здавати позиції українських військових. Що робити, якщо отримав?

Нещодавно мешканці Донеччини в месенджері Телеграм почали масово отримувати повідомлення з пропозицією здавати позиції українських військових.

“Мешканці Сіверської міської громади!! Сіверськ незабаром очікує та ж доля що і Вугледар. Та ж доля чекає незабаром на Торецьк, Куп’янськ, Покровськ та Вовчанськ. Просування російських військ йде нестримними темпами.

У планах ЗСУ блокувати місто, змусити вас його обороняти, щоб вашими силами знизити хоч якось, просування Росії у програній західній війні. При вашій відмові вас демонстративно розстрілюватимуть. Труп фотографуватимуть та зніматимуть на відео та звинувачуватимуть у тому Росію.

Постачання продовольства та води скоро припиняться. У Слов’янську працює близько 50 західних медиків, у Сіверську почали пропадати діти (під приводом евакуації їх забирають у батьків), вже відомо про щонайменше 15 таких випадків. Дітей будуть використовувати як донорів для західних олігархів. Про їхню долю вже ніхто ніколи не дізнається.

Попереду зима, енергопостачання скоро припиниться…

Якщо вам щось відомо про місця розташування військових, найманців і їхньої техніки, повідомляйте нам, що допоможе швидше звільнити місто і зберегти вам життя, і не дозволить використовувати вас як гарматне м’ясо. Ми підкажемо вам як діяти й за вашим бажанням зробимо все можливе, щоб вивести вас на територію РФ, де ми гарантуємо вам безпеку, житло, працевлаштування та грошові виплати. Допоможіть собі не допустити вашої загибелі…”, – йдеться в тексті повідомлення.

Для чого поширюються такі меседжі?

Зауважимо, що поширюючи подібні меседжі ворог намагається  дестабілізувати ситуацію в країні, знайти підтримку мешканців України та зібрати особисті дані українців, які готові допомогти окупанту. Однак, якщо враховувати  величезну кількість воєнних злочинів, вчинених росіянами, подібна спроба свідчить про те, що  інші шляхи отримання та оперативної перевірки інформації щодо місцеперебування та плани Збройних Сил України в них вичерпуються.

Така розсилка – небезпечна, бо це – прямий заклик до співпраці з окупантом та здачі позицій українських військових, що може нашкодити нашим захисникам.
Тому закликаємо читачів «Pro100Media» бути обачними та не допомагати ворогу.

Нагадаємо також, що такі дії передбачають кримінальну відповідальність. Торік Президент України Володимир Зеленський підписав закон № 2160-ІХ про кримінальну відповідальність за розкриття позицій ЗСУ.

Згідно з документом, якщо інформація про направлення, переміщення військових та військової допомоги не розміщувалась у відкритому доступі Генштабом ЗСУ, або без отримання письмового дозволу на її розповсюдження, людина, яка її поширювала, може бути покарана позбавленням волі на термін від 3 до 5 років.

Що робити, якщо отримали таке повідомлення?

Звичайно, не треба переходити за посиланнями, які розміщені в повідомленні, бо за ними може ховатися фішинговий ресурс. Також не треба вводити персональні дані чи іншу конфіденційну інформацію на підозрілих сайтах. Якщо відомо джерело розсилок, треба повідомити кіберполіцію: https://cyberpolice.gov.ua/

Також зауважимо, що СБУ закликає повідомляти у спеціальні чатботи про осіб, які допомагають ворогу на тимчасово захоплених територіях або передають дані про розташування важливих об’єктів. Це можна зробити через чатбот від СБУ Stop russian warабо через чатбот від Міністерства цифрової трансформації єВорог.

Крім того, центр стратегічних комунікацій МКІП запустив телеграм-бот, куди можна надіслати фейки, посилання на підозрілі сторінки, смс та email-розсилки, новини з маніпулятивними заголовками та іншу інформацію, яку розповсюджує російська пропаганда. Розпочати роботу з ботом можна за посиланням: https://t.me/spravdi/34061.

Щоб уникнути повторних розсилок у Телеграмі, спершу потрібно заблокувати бота, а вже потім видалити чат. Якщо ви хочете видалити чат-бота на Android або iOS, знайдіть його у списку чатів, затисніть зображення на декілька секунд. Потім підтвердьте дію, натиснувши «Видалити та зупинити».

Для зупинки бота через комп’ютерний додаток зайдіть у чат, натисніть на назву бота й оберіть «Зупинити та заблокувати бота». У вебверсії доступна лише функція блокування — всередині чату натисніть на три крапки та виберіть «Заблокувати користувача». Щоб видалити бота на комп’ютері, клацніть правою кнопкою миші на чат і виберіть «Видалити».

Яка ситуація в Сіверську зараз?

В етері марафону «Суспільне Новини» речниця ОТУ «Луганськ» Анастасія Бобовнікова розповіла, що на Донеччині ворог продовжує штурмові та наступальні дії малими піхотними групами та з застосуванням бронетехніки.

На Сіверському напрямку менша кількість штурмів, однак на цьому напрямку противник наступає з танками, бойовими броньованими машинами”, – зауважили вона.

Станом на зараз у Сіверську залишаються  менш як тисяча людей, а місто зруйноване на 90 відсотків.  В місті немає води, електроенергії та газу.